Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Павел Иванов: 9 септември донесе самочувствие на обикновения човек

Снимка: Личен архив


"Гледайки фактите, големите маси от хора, производството, начина на живот, доходите, повишаването на благосъстоянието на държавата, можем да кажем, че 9 септември донесе на България нов вид самочувствие - самочувствието на обикновения човек. Благовест Сендов казваше, че човекът преди не е можел да си представи, че може да стане световноизвестен, ако бъде обикновен. Това донесе 9 септември - разчупи рамките и каза на всеки обикновен човек да мечтае и да се бори", каза в "Посоките на делника" Павел Иванов, председател на Съюза на комунистите в България.

Според председателя на фондация "Безсмъртен полк" причините за 9 септември трябва да се търсят още в XIX век

"Затова самият ден е тържество на народната идея. България има жестока съдба след 1876 година. Разрушаването на Империята води до разрушаването на идеята на държавничеството. Формирането на нациите става залог на амбициите на последните остатъци на монархическите семейства. Първата световна война е наречена войната на братовчедите. България е част от семейството на Кобургите. В рамките на 30 години загубихме 4 войни, загинаха 500 000 българи. Няма власт, която да издържи на всичко това. Дали след това тръгваме да сторим социализъм, това дори няма значение. След 44 година е трябвало да вземем мерки срещу представителите на предишната власт. Такова е и настояването на победителите".

Смяната на политическия модел, започнала след идването на ОФ, води със себе си по-добър живот за обществото, на мнение е бившият журналист.

"Избягвайки от романтиката на младостта, искам да напомня, че беше спокойно. Спокоен живот, който дава възможност да се докоснеш до култура, изкуство, образование. От друга гледна точка, трябва да признаем, че имаше икономически трудности. Въпросът е, че хората бяха сигурни, че няма да влезем във война, че няма да се дадат жертви, а можем да се съсредоточим върху това да развиваме на обществото. Една от последните концепции беше тази за всестранно развитата личност - човек, който да бъде полезен за обществото. В момента такава личност не може да съществува. По онова време животът беше по-добър. Ние не можем да разглеждаме една дата от сегашна гледна точка, откъсната дата от тогавашните събития. Чисто технологически не можем да правим сравнение. Не се притеснявахме да попаднем във война, а затова, че знаем и можем по-малко. Нямахме проблеми с музиката. Не е вярно, че някой е преследван, защото е слушал дадена музика. Ако е имало такива случаи, такива забрани, може да са били преди да бъда роден. Онези времена показват, че животът трябва да принадлежи на онези, които работят и създават".

Павел Иванов допълни:

"Големият плюс беше личната перспектива, но не от гледна точка натрупване на имоти и богатство, а от гледна точка от мястото на човека в обществото. Имаше правила, принципи, ценности. Човек можеше да се бори за ценностите, да съществува с тях. Личната перспектива да бъдем все по-добри я имаше в чисто човешки аспект. Големият минус е, че се опитахме да направим социални промени. Казвам го като убеден комунист, но се опитахме да дадем нов тип социално развитие на България непосредствено след една голяма война. Трябваше да бъдем лекари, но и да се научим да ходим".

Най-близо до демокрацията е комунистическата идея, отбеляза бившият лидер на движение "Че Гевара":

"Това нещо с овластяване на хората, като концепция и идея, я няма при капитализма. Там има различни форми - власт следствие на парите, власт следствие на известността, но това не е демокрация. Дори в момента, когато уж живеем в демокрация, на нас ни забраняват да участваме в изборите".

Интервюто с Павел Иванов можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56