Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години археологически разкопки в праисторическото селище край Оходен

Снимка: Радио ВИДИН, Архив


Навършват се 20 години от началото на археологическите разкопки в раннонеолитния обект и светилище в местността "Валога" край врачанското село Оходен. Резултатите са изключително интересни и тази есен предстои да бъдат представени пред обществеността. Това обясни ръководителят на проучването и директор на Регионален исторически музей Враца Георги Ганецовски:

"Оходен продължава да дава своите атрактивни находки, тъй като регулярно проучваме една обредна структура, вече шеста поредна година, предвид на нейната значимост и това, че явно тя е използвана многократно и ние правим опит да реконструираме повече детайли около нейното функциониране. Този път попаднахме на останките пет обредни огнища, които са подредени в посока север-юг. Тепърва има да изясняваме защо това е така. Това е един ключов въпрос. Когато намерим отговор, ще намерим отговора и на други такива въпроси."

Находките от проучването на обекта в Оходен също са интересни и носят важна информация:

"За поредна година голямо количество кремъчни артефакти. Кремъкът за този праисторически период е от такова значение за всички общества, за тяхната жизненост, че бих казал за тяхното оцеляване, както стоманата в днешно време. От тази гледна точка Оходен е важен, защото и като суровина, и като обработени артефакти показва, че той е функционирал не само като обреден център, но и като център за производство и разпространение на кремък, на тази жизнено важна за тези хора преди 8000 години суровина, от която са произвеждали огромна част от инструментите си за оцеляването на техните общества. Намерихме още една пластина от обсидиан. Това също е една много интересна находка, тъй като обсидианът не фигурира като суровина, като находище на територията на България. Поредното доказателство за добре развити търговски отношения в периода края на 6-то - началото на 5-то хилядолетие, и то в посока запад-северозапад..."

Проучванията, финансирани от Министерството на културата, ще приключат в първата половина на октомври. Наесен ще бъде подредена ретроспективна изложба с находки от обекта.

 Повече за археологическия сезон във Врачанско може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Младоженци от Враца с подкрепа за Фондация "Искам бебе"

Младо семейство от Враца дари 1000 лева в подкрепа на каузата на фондация "Искам бебе" за повече деца в Северозападна България.  Калиопа и Петьо са на 29 години. Тя е от Лом, той - от Враца. Калиопа е учител по музика, а Петьо - репортер и водещ в Телевизия Враца. На сватбеното си тържество в началото на юли поканили 70 гости и ги призовали..

публикувано на 22.07.24 в 16:23

Детски лекари от София ще преглеждат безплатно във Враца

Лекари специалисти по детски болести от София ще извършат безплатни прегледи във Враца. Инициативата е в рамките на програма "Детско здравеопазване" и ще се осъществи по покана на Районната колегия на Българския лекарски съюз във Враца, обясни председателят на организацията д-р Ирена Мазнева.  "Едни от най-добрите специалисти по детски болести ще..

публикувано на 22.07.24 в 15:09

Крачка по-близо до нови избори: вторият мандат просъществува две минути

От поредните предсрочни парламентарни избори ни разделя реализирането на третия мандат, което остава под огромен въпрос. Днес председателят на парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" Николай Денков прие в качеството си на формален кандидат за премиер втория проучвателен мандат за съставяне на правителство и..

публикувано на 22.07.24 в 14:20
Магура Run 2024

Магура Run 2024- да посрещнеш и изпратиш Слънцето бягайки

За шеста поредна година на 27 и 28-ми юли ще се проведе маратонът Магура Run. Състезанието се провежда край езеро Рабиша, като последните 2 години е с нов регламент: провежда се на 2 етапа по изгрев и по залез слънце, а времената от двете бягания се сумират, информира организаторът Александър Александров :  "Форматът последните две години е..

публикувано на 22.07.24 в 13:00

Нов метод за обучение приложиха в училището в Брегово

В рубриката " Мисия образование " , представяме нов метод на обучение- "ученици обучават ученици". Точно него са въвели в Средно училище  "Свети св. Кирил и Методий" град Брегово, в рамките на проект по Национална програма " Иновативни училища", който осигурява приемственост в обучението по БЕЛ в начален етап. Методът дава възможност да се..

публикувано на 22.07.24 в 12:00

Горещините и опасностите за децата- как да ги предпазим

Лятото е време за игри и забавления, но когато температурите се покачат над 36 градуса и повече, е важно да вземем мерки, за да предпазим децата си от топлинния стрес и дехидратацията. Много от майките избягват излизането между 10:00 и 16:00 часа и това е правилно, защото в този часови диапазон рискът от прегряване е най-голям. Хубаво е, ако все пак..

публикувано на 22.07.24 в 10:01

В „Музикална зона“: Емил Димитров през 60-те

 Познахте ли го? В началото на 60-те години на миналия век Емил Димитров пише първите си песни. Въпреки че младият тогава певец няма завършено академично музикално образование, още с ранните си изпълнения той показва завидни умения и грабва сърцата на много хора. „Скритият талант” не остава незабелязан - както от публиката, така и от критиката. Казват,..

публикувано на 22.07.24 в 09:00