На 15 септември тази година за пореден, 150-ти път, ще звъни училищният звънец в Ново село, за да призове децата от селото и общината към наука и просвещение. Цялата учебна 2021/2022 година ще бъде посветена на 150-годишния юбилей на училището.
40 са били първите ученици, когато се е отворило новоселското школо в далечната 1872 година. Тогава България още не е съществувала на европейската карта, но в Ново село, както и на много места в страната ни, децата са учили четмо и писмо на български език.
Над 130 деца през юбилейната учебна година ще посещават училището. Децата в първи клас са 7. Слети паралелки ще има от 1 до 6 клас.
Упоритият труд на учителския колектив завоюва званието „Иновационно училище“ към МОН. Отстоя възможността децата в крайграничната община, много от които са от социално слаби семейства, да завършат средно образование със специалност, което е фактор за преодоляване на бедността и социалната изолираност.
През всичките трудни години търсят начини за дофинансиране, за работа по програми, които ще позволят на децата да развиват своите възможности и таланти, да обучават своите кадри и да намерят път към повишаване образованието на родителите, за да ги приобщят към живота на училището и да ги превърнат в помощници на своите деца.
Освен транспорт е осигурено обедно хранене за 3 сборни групи, които работят в кабинети за целодневна организация на учебния ден. Новоселското училище е било от първите, които са въвели целодневна организация на обучение още в средата на 70-те години на миналия век. С прекрасни кабинети, чието оборудване е било над нивото на много техникуми в страната.
Да бъдат в помощ на своите възпитаници и на местния бизнес, е една от задачите на училището. Досега то задоволяваше Северозападна България с куриери, касиери и складови работници по специалността „Логистика на товари и услуги“. От новата учебна година се открива специалността "Техник в лозаровинарството", която съответства на новите инвестиции в лозови насаждения и винарни в Новоселска община.
Днес като единствено училище в община Ново село, СУ "Свети Свети Кирил и Методий" се бори за оцеляване. Малката община няма средства за дофинансиране на своето единствено средищно училище. Но учителският колектив е добре подбран и достатъчно обучен, за да търси нови съвременни методи за финансиране на своята дейност.
Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход. Проблемът не е от скоро и бумът им сред..
Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той: "Добър вечер!..
През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..
"Професия хоби" днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..
В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..
Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..
Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..