През далечната 1821 г. в местната църква Поп Петър събира децата от населеното място и дава началото на килийното образование в селото. В двора на съвременното училище се пази първата училищна сграда. Тя е построена през 1890 г. и в момента в нея учат ученици от предучилищна възраст, разказва Маша Викторова, учител по история в училището:
"Началото на образованието ние знаем, че е започнало преди 200 години. Първите сведения за килийното училище в Медковец са от края на 18-ти век. Всъщност е започнало като училище през 1821 г. при местната църква, която е била вкопана в земята достатъчно. И въпреки малките размери на църквата, Поп Петър събира там децата и започва, така да се каже поставя началото на килийното образование на Медковец. Образованието на учениците в община Медковец и въобще в Медковец е по инициатива на местните терзии, които са искали, да имат образовани калфи и чираци. Това е също много интересно, един от нашите бивши преподаватели по история- Дамян Дамянов, прави едно изследване за килийното образование в Медковец и в общината и открива сведения в архивите на Светия Синод за килийно образование в манастира "Пророк Илия" в Сливовик. През 1845 г. медковчани имат много, много известен кмет- кнез Иван Кунин, който е и поборник за национална свобода. Доста недолюбван от османската власт, преследван от нея. Той обаче успява с ерудицията си, с авторитета си да достигне да позицията кнез на Медковец и един от кнезовете в Ломска околия. Неговият принос за светското образование в Медковец е безспорен. По негово настояване започва строежа на нова църква, нова сграда на църковния храм, който е реализиран през периода 1868 - 1870 г. И кое е интересното? Строителството на храма е извършено от същите дюлгери и строители, които по-късно строят в двора на нашето съвременно училище първата училищна сграда на светското ни образование в Медковец. За целта църковното настоятелство отпуска на селото 5 дка земя, които 5 дка земя се предвижда да бъде построена нова сграда на училището. За тази сграда изключителен принос има именно кнез Иван Кунин. Тя е построена и завършена през 1890 г. Сградата се пази и до днес в идеално състояние е, и се използва от нашите ученици, като място, в което учат нашите ученици от предучилищната ни възраст. Там има физкултурен салон за начална степен и също така помещения за извънкласни дейности. След последния ремонт сградата е значително обновена..."
Ако сега учениците пишат на таблети, то преди много време децата не са имали такива удобства. Медковчани се славят с това, че са производители на мед, именно по тази причина възпитаниците на училището в миналото са писали върху табли с пчелен восък. Известен възпитаник на училището е професорът по вътрешни болести и гастроентерология в университетската болница във Варна Искрен Коцев, добавя Маша Викторова. През миналата учебна година учениците са работили върху проект с името на "Отец Паисий", в който са разказали за патрона на училището и за образователното дело в Медковец. Интересен факт е това, че в миналото учениците от Медковец са били пускани в "кукурузоберна" ваканция от главния учител. Това се е случвало, когато е трябвало да се бере царевицата.
По повод юбилея учебното заведение е обявило кампания с цел да събере от свои бивши и настоящи възпитаници, служители, снимков архивен материал, който да изложи. Повече за инициативата, за актуалното състояние на училището и за предстоящото откриване на учебната година, разказва Анелия Монова, директор на училището.
"Смятаме изложба да бъде направена, тука с фотоси от училището, от учебни класове и т.н. Хората, които са наши възпитаници, които са минали през училището, които милеят за училището. Могат да пращат материалите по имейл сканирани, могат да ги пратят и оригинално, ако искат и да пишат адрес, на който да ги върнем. Защото все пак някои снимки са доста стари и хората си ги ползват, нали това е архив, семеен архив... Дано имаме възможност тази учебна година да е в присъствено обучение. Защото първо учениците предпочитат да са тук в училище. Второ- има възможност и за извънкласните дейности, в които те обичат да участват... Значи около 240 ученика вероятно ще бъдат на първия учебен ден... Ние сме след ремонт. Миналата година приключи основен ремонт, сградата отвътре е ремонтирана, площадките, спортните площадки, детската площадка. Игрищата за баскетбол, за волейбол, за мини футбол."
Честванията на юбилея ще са през май месец догодина.
Чуйте повече в звуковия файл.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..