Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

20 години от смъртта на проф. Александър Поплилов- художник и педагог

| обновено на 15.09.21 в 16:30


В "Памет нашенска" си спомняме за родения в Кула български художник и педагог проф. Александър Поплилов. Повод за това е, че през настоящия месец се навършват 20 години от смъртта му. 

Професор Александър Поплилов е роден в град Кула на 12.05.1916 г., завършва декоративни изкуства в държавната художествена академия в София при Дечко Узунов. Основател е на българския плакат.

Участва във Втората световна война, като военен художник и създава от този период серия от графики. През 1958 година става доцент по плакат в Висшия институт за изобразителни изкуства „Николай Павлович“ и ръководител на катедра „Графика“, а през 1962- 1966 година ректор на Националната художествена академия. След това е ръководител на катедра „Промишлени изкуства“ и става професор по приложна графика. Автор е на цветни илюстрации на повече от 30 детски книги „Избрани разкази“, „Книга за всички“, „Бележити личности“ и др. Работи пейзажи предимно с акварел, създава проекти за пространствени решения на българските изложбени палати в Пловдив, Загреб, Прага, Милано, Стокхолм. Умира на 9 септември 2001 година в София. 

По думите на Светлин Русев, Поплилов е изключителен творец, учител и човек, който преминава през българската култура с родителски грижи за живите, живота и изкуството. През целия си живот проф. Поплилов остава свързан с родния си край и корените си, гордее се със своя роден край и своите земляци. Това е видно от цяла поредица платна, озаглавени "Нашите хора"- разказва Христела Александрова, експерт "Хуманитарни дейности" в Община Кула. 

"Не давам нашата България за никоя друга държава и съм в пълно смирение към моите съграждани от Кула и към целия български народ" - казва дори в последните си мигове на своя живот бележитият художник професор Александър Поплилов.

В граничния град са паметни и мъдрите му слова: "Нашата професия е професия на индивидуалисти, на самотници. И мисля, че е неприлично и непривично да говоря за себе си. Кулчанинът обича да се труди, умее да се труди  и това се вижда в картините ми. Човек не може да измени на природата си. Затова и аз учех учениците си на трудолюбие. Аз разбирам, че моето място е сред тези хора - нашите хора. Затова и направих цяла сесия от платна, озаглавена "Нашите хора" - тези достойни, свободолюбиви, благородни. Изглежда, че смирението е съставна част на великия човек. Само смирения човек е силна личност."

През целия си живот Александър Поплилов доказва правотата на своята философия с изключително талантливите си творби, с поведението си на човек който се гордее със своя град и никога не забрави корените си. 

Всяка година в Кула отбелязват паметната дата с изложба в къщата-музей на проф. Поплилов, на която се представят творби на студенти от специалност "Плакати и визуална комуникация", които гостуват в Кула всяка година за провеждане на своята учебна практика. 

Златният фонд на Българското национално радио пази няколко интервюта с проф. Поплилов, в звуковия файл чуйте откъс от последното, в което личи чувството му за хумор, с което се е славел и голямата му мъдрост. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00