Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

20 години от смъртта на проф. Александър Поплилов- художник и педагог

| обновено на 15.09.21 в 16:30


В "Памет нашенска" си спомняме за родения в Кула български художник и педагог проф. Александър Поплилов. Повод за това е, че през настоящия месец се навършват 20 години от смъртта му. 

Професор Александър Поплилов е роден в град Кула на 12.05.1916 г., завършва декоративни изкуства в държавната художествена академия в София при Дечко Узунов. Основател е на българския плакат.

Участва във Втората световна война, като военен художник и създава от този период серия от графики. През 1958 година става доцент по плакат в Висшия институт за изобразителни изкуства „Николай Павлович“ и ръководител на катедра „Графика“, а през 1962- 1966 година ректор на Националната художествена академия. След това е ръководител на катедра „Промишлени изкуства“ и става професор по приложна графика. Автор е на цветни илюстрации на повече от 30 детски книги „Избрани разкази“, „Книга за всички“, „Бележити личности“ и др. Работи пейзажи предимно с акварел, създава проекти за пространствени решения на българските изложбени палати в Пловдив, Загреб, Прага, Милано, Стокхолм. Умира на 9 септември 2001 година в София. 

По думите на Светлин Русев, Поплилов е изключителен творец, учител и човек, който преминава през българската култура с родителски грижи за живите, живота и изкуството. През целия си живот проф. Поплилов остава свързан с родния си край и корените си, гордее се със своя роден край и своите земляци. Това е видно от цяла поредица платна, озаглавени "Нашите хора"- разказва Христела Александрова, експерт "Хуманитарни дейности" в Община Кула. 

"Не давам нашата България за никоя друга държава и съм в пълно смирение към моите съграждани от Кула и към целия български народ" - казва дори в последните си мигове на своя живот бележитият художник професор Александър Поплилов.

В граничния град са паметни и мъдрите му слова: "Нашата професия е професия на индивидуалисти, на самотници. И мисля, че е неприлично и непривично да говоря за себе си. Кулчанинът обича да се труди, умее да се труди  и това се вижда в картините ми. Човек не може да измени на природата си. Затова и аз учех учениците си на трудолюбие. Аз разбирам, че моето място е сред тези хора - нашите хора. Затова и направих цяла сесия от платна, озаглавена "Нашите хора" - тези достойни, свободолюбиви, благородни. Изглежда, че смирението е съставна част на великия човек. Само смирения човек е силна личност."

През целия си живот Александър Поплилов доказва правотата на своята философия с изключително талантливите си творби, с поведението си на човек който се гордее със своя град и никога не забрави корените си. 

Всяка година в Кула отбелязват паметната дата с изложба в къщата-музей на проф. Поплилов, на която се представят творби на студенти от специалност "Плакати и визуална комуникация", които гостуват в Кула всяка година за провеждане на своята учебна практика. 

Златният фонд на Българското национално радио пази няколко интервюта с проф. Поплилов, в звуковия файл чуйте откъс от последното, в което личи чувството му за хумор, с което се е славел и голямата му мъдрост. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07