Когато през 2006 година се раждат двете ѝ момчета - близнаци, отдава цялото си време и енергия за тяхното отглеждане, а по-късно и за възпитанието им. Доста късно започва да рисува, но затова пък много интензивно.
"Най-вероятно тази любов, която е натрупана в мен към красотата, към Балкана, към всички красиви гледки е събудила в мен това желание да искам да рисувам.", казва Ваня.
Първата ѝ изложба е подредена в родната Берковица и носи името "Сезони". Пейзажи от различни годишни времена и часове на денонощието са интерпретирани от Ваня Юурукова и показват богата палитра от емоции, тайнствени светове и желанието за връзка с чудния свят на природата. А любимите ѝ персонажи са дърветата. Избира да работи с акрилни бои. Продължава да опитва различни техники, да се учи от различни художници, които споделят своя опит в интернет.
Днес тя живее със семейството си в София. Всяко лято си идва в Берковица с децата, където си почива от забързаното ежедневие и градския шум. И не спира да рисува.
ДЕТСТВОТО
"Аз съм имала много хубаво детство. Мен ме отгледа баба ми до 6. клас, тя е основна фигура в живота ми. В голяма степен баба ми е е насадила в мен любовта към земята, към родното място, към природата. Споменът, който имам, е свързан с нея. Баба ми е пример на човек, който искаше да помогне на всички. И със сигурност тя ми е повлияла и аз да искам да помагам на хората, на животни, и всъщност това съм го правила от дете. Давала ми е добри примери. "
РИСУВАНЕТО
"Трябваше ми повече време, за да усетя, че искам да рисувам, че искам да правя точно това. Рисуването се появи доста по-късно в моя живот. Едно желание от красотата на природата реши да се прояви в мен и се отключи. И стана много ненадейно. Най-вероятно тази любов, която е натрупана в мен към красотата, към Балкана, към всички красиви гледки е събудила в мен това желание да искам да рисувам. Имах копнеж, желание, молба да мога да рисувам. Това съм си мислила, че животът дава награда в даден момент и съм щастлива, че се появи рисуването в живота ми... Винаги гледам да науча и да вкарам нова техника, нещо различно, което да провокира и мен самата."
БЕРКОВИЦА
Берковица за мен е най-красивият град. Има някаква магия в Балкана, Балканът винаги ме привлича и ме дърпа насам към този град, чистият въздух също. Лятото винаги се връщам в Берковица и го прекарвам тук, в Берковица. Когато отивам в планината, се чувствам винаги много по-добре. Това нещо ме зарежда и вдъхновява."
ДЪРВОТО
"Първата ми картина - нарисувах дърво. Дървото ме вдъхновява, самото дърво, разклоненията, клонките. Има някаква сила в самото дърво, то носи спокойствие.."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
За поредна година самодейците от Народно читалище "Асен Йосифов" в монтанското село Габровница се подготвят за традиционния обичай "Камила". Той съществува от 1926 година и е пренесен в селото от град Годеч, каза за Радио ВИДИН секретарят на културното средище Таня Тодорова : "По времето на войната всичко събирано от камиларския състав е..
В монтанското село Дълги дел възстановиха традицията да се отбелязва Бабинден. Днес 14 жени се събраха в планинското село, за да почетат празника и бабите-акушерки, които дават нов живот и помагат на жените при раждане. Организатори на традиционния ритуал на Бабинден са две млади жени от Монтана : 38 -годишната художничка Десислава Кръстева и..
21 януари се отбелязва като Международен ден на прегръдката . Идеята за празника се заражда в САЩ през 1986 г., а за негов инициатор се смята пастор Кевин Заборни. В САЩ денят е известен като Национален ден на прегръщането и е признат официално от американското Бюро за патентите и за търговските марки. Датата 21 януари е избрана от пастор..
Бабинден по стар стил отбелязаха в акушер-гинекологията на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Петка" във Видин . Точно в Деня на родилната помощ е родено седмото за годината дете в отделението, обясни операционната акушерка Владислава Славова : "Днес, в началото на работния ден се роди седмото ни бебче за годината, което е живо..
Средно училище "Петко Рачов Славейков" във Видин стана член на Асоциацията на Кеймбридж училищата в България, доброволно обединение на учебни заведения, стремящи се към по-високо ниво на преподаване на чужд език. Днес в организацията членуват 178 училища от цялата страната и интересът към нея непрекъснато нараства, казва директорът на СУ..
Прекрасно е да посрещаш новия живот. С тези думи бъдещата акушерка Деница Веселинова от Видин описва професията, която си е избрала. Четвъртокурсничката в Медицинския университет в София обясни, че по време на обучението си е имала възможност да се докосне до същността на акушерската работа и е силно мотивирана да я практикува. "Моята..
Красимир Христов от Монтана получи голямата награда „Образователен медиатор на годината“ в категорията "Мъже". Конкурсът се организира от Център за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“ за четвърта поредна година. Церемонията за връчване на отличията се проведе в Министерството на образованието и науката. Красимир Христов работи..