Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Румен Гълъбинов: Държавата може да успокои скоростта на кризата

Румен Гълъбинов
Снимка: Ани Петрова


Държавата трябва да се намеси и да защити потребителите, въвеждайки временни мерки, с които да успокои скоростта, с която се вдигат цените, а така да намали и темповете на инфлация, каза в "Посоките на делника" Румен Гълъбинов:

"Държавата трябва да вземе по-активна роля - и като енергийни компенсации, и в енергийни субсидии за фирмите, за индустрията и онези, които не могат да го плащат, защото има шанс да се увеличи безработицата, ако се стигна до фалит. Естествено е и държавата да помисли за Бюджет 2022, за увеличение на минималната работна заплата, за продължаващо увеличение и преизчисляване на пенсията. Винаги аргументът трябва да бъде, че се защитават правата на потребителите.  Възстановяването от кризата протича проинфлационно с тези увеличени цени".

Тенденцията за повишаване на цените ще продължи поне в следващите 5 месеца, посочи още икономистът.

"Все още може да има промени, ако се вземат адекватни решения в следващите 2 месеца - както на европейско, така и на национално ниво, които да въведат временни ефективни мерки, но такива, които да забавят темпа на увеличението на цените и инфлацията, за да не достига тя двуцифрени размери. Цените ще продължат да се увеличават, това е неизбежно, инерционен процес е. Общото икономическо глобално възстановяване доведе и до оживление в международния транспорт: всичко, което е на течни горива. Предпоставки за увеличено търсене все още има. Към момента идва повече от Азия, най-вече Китай, но глобално светът се възстановява. В такава обстановка - продължаващо увеличение на цени - в следвщаите от 3 до 6 месеца ще има още от това по цялата верига. Не можем да останем изолирани от световните процеси".

Бившият председател на Агенцията по финансов надзор е убеден, че има начини за смекчаване на последиците от високата инфлация: чрез комбиниране на антикризисни и антиинфлационни мерки.

"Към момента, освен да се увеличават цените, не е станало нещо различно. Не са приложени мерки - антиинфлационни. Бяха приложени още миналата година антикризисни, но фактически след навлизането на фазата възстановяване на икономиката - не виждаме ефикасно да са влезли такива мерки. Предстои среща за цената на енергията, което е общо проблем за цяла Европа, на която това ще е централната тема. Ще се търсят мерки за справяне с този проблем. Отделните държави излязоха с различни предложения. Голяма част от електроенергията в държави като Испания и Гърция се произвежда от природен газ, затова се предлага намаляване на ДДС-то наполовина за сметките на ток. В Италия предвиждат над 3 милиарда евро от т.нар енергийни субсидии. Гърците ще имат пакет за енергийно бедните семейства. Реакциите вече са започнали. Енергийният зелен преход несъмнено ще се състои, но е твърде амбициозно спрямо сегашната конюнктура да се продължава в такъва интензивен график."

Виденовата зима не може да се повтори, обясни още Гълъбинов.

"Не би следвало да правим аналогия с тогавашното време: различни бяха условията, България нямаше валутен борд, а свободен курс на лева, който се обезцени. Девалвира над 300 % спрямо тогава основните валути долар и марка. Тази хиперинфлация дойде и по тази линия. Сега няма опасност, защото сме във Валутен борд, който е предпазен механизъм. 

Повишението на цените е световна тенденция на всички международните пазари:

"От 1 юли в България се промениха цените, но преди няколко дни наблюдавахме нова промяна на природния газ. Очакванията са, че в началото на следващата година ще бъде възможно да трябва пак да се увеличават цените с решение на КЕВР. При тези продължаващи увеличения на цените на природния газ е твърде възможно да се вземе решение за увеличение на парното, топлата вода, на електричеството и на ВиК услугите".

Интервюто с Румен Гълъбинов можете да чуете в звуковия файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27