Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Богомил Николов: Намаляването на ДДС-то трябва да засяга и потребителя

Богомил Николов
Снимка: БГНЕС


"Намаляването на ДДС е напълно възможна мярка не само в тази ситуация, но и дългосрочно, най-малкото защото 20 страни в ЕС прилагат по-ниската ставка за основните храни. В България тази идея беше опорочена миналата година, когато се въведе подобна мярка за ресторантите, защото тя обхващаше и алколни напитки, не само основните храни, и защото тази намалена ставка не се приложи за цялата варига на снабдяването, а само за последния по нея - ресторантите", каза в "Посоките на делника" Богомил Николов.

Директорът на асоциация "Активни потребители" допълни:

"Ние като потребители не усетихме никакво намаление, а разликата между 20 % ДДС, която ресторантът може да ползва като данъчен кредит и 9 %, която начисляват в нашата сметка, изобщо тази разлика от 11 % остана в джобовете на ресторантьорите. Тази мярка трябва да бъде приложено правилно, иначе няма смисъл за нас като потребители".

Регулация на цените не е нужна, на мнение е експертът.

"Всякакво поставяне на тавани на цените ще създаде черен пазар, спекула, отколкото да свърши работа. Правилният подход е социално подпомагане на хората с най-ниски доходи. Когато има трудна икономическа ситуация, трябва да се подпомагат доходите на най-засегнатите - пенсионерите и хората, които имат най-ниски доходи. Това би било правилната политика за подпомагане".

При инфлационните процеси още повече тежестта пада върху потребителите и изборите им на пазара, напомни Николов.

"Най-важното е потребителите все пак да разпознават ментетата и стоките с по-ниско качество. Няма универсално правило, но голяма част от нас могат да усещат тези неща. Преди години, когато имаше подобна криза с цените на слънчогледовото олио, тогава масово започна да се слага рапично олио. Това се познава, когато се нагрее олиото на висока температура, отделя се една не толкова характерна миризма. При колбасите рискът е от завишено водно съдържание. При сиренето има по-затегнати изисквания, което означава, че там контролът би трябвало да е на ниво. Трябва да внимаваме с покупките по интернет. Напълно очаквано е да има наводнение от атрактивни оферти, но подобни цени да са от ниско качество или просто да се предлагат фалшиви продукти, които не са на оригиналните марки. Когато пазаруваме, имаме право да върнем стоката в 14-дневен срок. Важно е хората да познават правата си".

Невъзможно е да се определи дали инфлацията ще бъде временна или ще има по-траен характер.

"Икономистите в цял свят водят дебат в момента. Едната теза е, че инфлацията е моментна, ще трае шест месеца, резултат е от събуждането на икономиките. Ако е вярна, значи можем да имаме позитивни очаквания, че в рамките на следващите няколко месеца инфлацията ще намалее. Ако другата теза, според която инфлацията се дължи на прекомерното отпускане и печатане на пари, през ниските лихви в световен мащаб и помощите за неработещи бизнеси, ако тя е вярна - по-скоро инфлацията ще бъде овладяна по-трудно".

"Активни потребители" предупреждават, че вече се забелязва понижаване качеството на предлаганите стоки.

"Към момента можем да кажем, че имаме очаквания за поскъпване и на останалите стоки, тъй като енергията повлича потребителските цени след себе си. Можем да очакваме опити за компроментиране на качеството в стремежа на някои производители да държат цените. Рисковата ситуация все още не е настъпила, но с оглед на предишни тенденции през годините, може да се очаква. Надигаме глас, за да не бъдат изненади контролните органи, ако бъдат забелязани такива тенденции".

Интервюто с Богомил Николов можете да чуете в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42