Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Пандемията изостри неравенствата в ЕС и затрудни достъпа на мнозина до училищно образование

Какви са мерките за преодоляване на цифровото разделение

Снимка: Радио Видин

Образованието е сред ключовите теми на Конференцията за бъдещето на Европа, която дава възможност на гражданите да споделят своите идеи за общо бъдеще. В приветствието си евродепутатът Ги Верхофстад, който е съпредседател на изпълнителния съвет на Конференцията, подчерта историческото значение на събитието и отбеляза, че за пръв път европейската политика ще бъде създавана не за гражданите, а от гражданите:


"В Европа говорим за реформи. Знаем, че имаме нужда от тези реформи, но е факт, че често се оказваме неспособни да се съгласим какви точно реформи са ни нужни, за да разрешим проблемите в Европейския съюз."


В Страсбург се проведе първият европейски гражданки панел. В продължение на три дни 200 европейци участваха в дискусиите, а сред темите, заедно с икономика и цифровизация, беше и образованието. През последната година образованието се промени, отбеляза Пиетро Титиера, преподавател в университета в Порто, който е сред експертите, участващи  в Конференцията:


"Говорим за Конференция за бъдещето, ето защо ние трябва да помислим на първо място за най-младите хора. Образованието на ранен етап е една от областите, върху които се фокусира Европейският съюз. Разглеждаме също и социалните аспекти на образованието на най-малките деца. На първо място трябва да имаме добро, качествено образование още от най-ранна детска възраст, за да могат да се формират силни граждани по-късно. Втората тема, на която искам да се спра, се отнася до качеството и полагането на грижи в образованието. Ние знаем, много неща са направени по отношение на количеството, но предстои да се свърши още много, що се отнася до качеството. Европейският съюз също иска да се подобри този аспект. През последната година и половина образованието значително се промени. Как да преосмислим образованието, по какъв начин, така че то да остане релевантно и да помага на хората да се справят с всички промени, настъпващи в света, като цифровизацията например."


Влиянието на пандемията и обучението в електронна среда през последната година и половина отчитат и от българското министерство на образованието. В България дистанционното обучение задълбочи образователните неравенства, влоши знанията на голяма част от децата и заплашва да увеличи броя на отпадащите от образователната система. Това са само част от изводите на анализ на обучението от разстояние в електронна среда, изготвен от екип на Министерството на образованието и науката. Според анализа в по-малко от половината от училищата в големите градове всички деца имат достъп до интернет. В селата този процент се срива на 12,5%. 


В училище "Цар Симеон Велики" във Видин достъп до обучението в електронна среда имат всички. Осигурени са компютри за децата, чийто родители не могат да си позволят да закупят електронни устройства, каза директорът Ирена Гъркова:


"Министерството още миналата година, в края на календарната година, с две поредни постановления на Министерски съвет  отпусна допълнителни средства на училищата, с които да купим устройства. Тази година влезе в изпълнение един проект на Министерство на образованието "Равен достъп до качествено образование в условията на криза", чиято цел е точно това- да се осигурят устройства и обучение на деца, родители и учители да работят с платформи. Ние по този проект също получихме впечатляващ брой устройства и сега очакваме още сто устройства. От 950 ученици ние сме подсигурили почти 300, а може би ще станат и повече от 300 устройства, което е една трета за семейства, които нямат тази възможност."


В основното училище във видинското село Раковица, със статут на защитено, което събира децата от няколко села, обучението през електронни платформи е на практика невъзможно. Дори от учебното заведение да осигурят компютри, повечето от децата нямат достъп до интернет у дома си, обяснява директорът Борислав Тодоров:


"Доста училища с такива деца това им е проблемът-интернетът. Нямам достатъчно компютри, но мога да осигуря на семействата, там са братя, сестри. Проблем е интернетът, който е доста скъп, на флашка е над 7-8 лева. Да вземеш над 20, това са още 200-300 лева на месец."


През миналата учебна година дистанционното обучение в Раковица е било на хартия. Наложило се е учителите да носят по места материалите за училище на децата. Рени, която тази година завършва основното си образование, се надява поне през тази учебна година заниманията да са присъствено в клас, защото от успеха й зависи дали ще може да продължи в желаното училище:


„Онлайн не е добре.“


Въпреки всички негативи, се оказва обаче, че обучението от дистанция все пак има и положителни ефекти. „България успя да организира учебния процес така, че да няма пропуснато учебно време, обясниха от Министерството на образованието и науката.


Още през февруари Министерството подписа договор по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ за близо 110 милиона лева. Целта е да не се допусне прекъсване на образователния процес и приобщаващото образование в условията на кризи и да се противодейства на риска от отпадане в ситуация на обучение от разстояние.


До пролетта на 2022 година пък се очаква конференцията да изготви заключения и да формулира насоки за бъдещето на Европа, включително и в областта на образованието.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Църквата в Градец ще отбележи храмов празник

На 20 юли във видинското село Градец ще отбележат храмовия празник на църквата "Свети пророк Илия" и Илинден. Това е една от малкото черкви в епархията, която носи името на свети пророк Илия. Тази година в Градец отбелязват и 170 години от построяването на първия християнски храм в селото. Повече за църквата и празника разказва Пролет Цолова,..

публикувано на 17.07.24 в 17:10

Археолог: Нужни са проучвания на крепостта край село Чичил

Необходима е поне 5-годишна програма за проучване на крепостта край село Чичил , която е късноантичната Кастра Мартис, за да бъдат разкрити останките от нейното минало величие и те да могат да се превърнат в център за посещения. Това каза проф. Сергей Торбатов от Националния археологически институт с музей при БАН, който преди няколко години прави..

публикувано на 17.07.24 в 16:35

Да отдадеш апартамента си под наем на туристи

В разгара на туристическия сезон , когато все повече хора пътуват, а хотелите са претъпкани, популярност набира краткосрочното отдаване и съответно наемане на имоти . Услугата, алтернативна на тази, предлагана от традиционните места за настаняване, е позната отдавна по света, а у нас става все по-популярна през последните години. Туристите, които..

публикувано на 17.07.24 в 15:35

Плажът при Ново село дава прохлада в горещините 

Полегат бряг, широка плажна ивица, чиста вода. Това са част от предимствата на плажа край Ново село , където през почивните дни търсят прохлада хора от различни населени места на Видинския край. Плажът е гордост за местните , които са убедени, че по-хубав по дунавското крайбрежие няма. Отчитат обаче и недостатъците му и търсят подкрепата на..

публикувано на 17.07.24 в 14:52

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00