Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът в Извор махала- сложен и невъзможен

Така определиха живота в малкото погранично селце Извор махала местни жители. Намира се в община Кула и е почти обезлюдено. От близо 1800 жители в добрите времена, днес тук са останали около 30 жители, чиято средна възраст е над 70 години.

Селото възниква с обособяването на отдалечена махала на голямото село Велики Извор, останало в Сърбия, което било основано в края на XVIII или началото на XIX век от преселници от тетевенското село Голям извор. За това преселение, сръбски телевизионен екип от съседния град Зайчар, дори направи документален филм. Първата къща в Извор махала е построена през 1829 година, а първите преселници били пра-прадедите на местни жители, които се занимавали с говедовъдство и с търговия през границата.


Това пише и в книгата си дългогодишният емигрант в Америка, Генчо Нанков, който се е постарал да проучи историята на родното си място. Освен него, от селото има емигранти още в Австралия, Германия и други страни от целия свят.


Кметският наместник Станислав Стойков управлява селото вече няколко мандата и добре  познава както добрите, така и лошите страни на живота в него.

"Ситуацията тук е като в село без хора- обезлюдено. Живее се трудно. 90 % от населението са пенсионери. Програми няма, имаме само един човек, който е назначен да помага към кметството.

Както казах, трудно се живее. Имаме едно автобусче до Кула, което ни го е осигурила Общината, само в сряда пътува. Хляб ни доставят, а за продукти всеки сам се организира..."


В условията на пандемия, в селото няма и не идва лекар, не идва и мобилна аптека, няма магазин за най-належащите хранителни и други стоки, автобусът до Кула пътува веднъж седмично, няма и вода.


"Дали държавата трябва да създаде някаква програма за съживяването и спасяването на пограничните райони? То вече сигурно ще бъде късно за тая държавна помощ", допълва кметският наместник.

"Все пак може нещо да се помисли за тези възрастни хора. Тук няма поминък и кой млад специалист ще дойде. И какво ще работи в селото, че да дойде? Нали трябва да има някакво препитание, трябва и някакъв начален капитал. Тук няма никакви условия за никакъв бизнес. Според мен няма кой да дойде...

То питейна вода няма в селото, пък за какво друго да говорим. При нас водата идва от кладенци. Който има кладенец- има вода, който няма кладенец- няма вода! Има две- три такива погранични села като Извор махала, които нямат вода и мисля, че никога няма да имат. За 15 или 30 човека никой няма да направи такава инвестиция! Излиза, че тук хората нямат същите права, както в другите населени места, щом нямат достъп до най-елементарните неща. Те са оставени на доизживяване..."

Напускаме Извор махала в слънчевия есенен ден. Тук като че ли само природата е на страната на местните жители. Остават обаче открити въпросите за качеството на живота, на фона на липсващите тук толкова много неща- питейна вода, магазин за най-належащи хранителни стоки, медицинска помощ, връзка с останалия свят, грижа за възрастните хора.

Как местните коментират тези проблеми и цялото интервю с кметския наместник Станислав Стойков - в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56