Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Имунолог: Ваксините срещу грип и срещу коронавирус могат да се поставят дори в един и същи ден

Снимка: Радио Видин


Вече се вижда позитивен ефект от новите мерки срещу COVID -19, каза в предаването "Направление здраве" имунологът д-р Цветелина Великова. Тя поясни, че се наблюдават рекордни нива на ваксинация, но заболеваемостта и смъртността също остават високи, затова е рано да се каже дали ще се стигне до нов локдаун: 

"Хората, усетили принуда в това да се ваксинират или да представят негативни тестове, за да могат да изпълняват служебните си задължения, ако са медицински кадри, или пък да посещават обществени обекти, всички се юрнаха и направиха големи опашки пред ваксинационните центрове. Вчера, 21 октомври, имаше дори и рекорд по ваксиниране, около 28 000 човека бяха ваксинирани. Това е около пет пъти повече, отколкото стандартно средно за последните седмици. Така че, виждаме позитивния ефект. Дали ще се стигне до локдаун, все още е несигурно, тъй като имаме една стабилизация в това колко болни на ден се регистрират и смъртността също остава висока. Това, което ми се искаше, както и на други мои колеги, с които следим пандемията от самото ѝ начало, е хората да се ваксинират, защото мислят за здравето си и за здравето на близките си, а не защото има административни нареждания за това."
 
Д-р Великова коментира също предимствата на имунитета, изграден след ваксиниране, пред този от преболедуване:

"Това е много наболяла тема, тъй като в науката все още няма консенсус. Това се използва изключително силно в средите, особено в средите, които не желаят да се ваксинират, смятайки, че когато те са преболедували, те не са застрашени да се разболеят скоро или в рамките на няколко месеца, дори година. Всъщност науката вече се е изказала по този въпрос - независимо дали ще се разболеят пак, или не - второ, трето преболедуване може да е фатално и да е по-тежко. Докато при ваксинирането ние вече знаем, че 95% до 99% от хората карат заболяването доста по-рядко, може и безсимптомно или с няколко симптома и много рядко стигат до болница. Тоест, преболедуването не защитава хората нито от повторно преболедуване, нито от тежко протичане и фатален изход, и това е основното разминаване между тяхната теза и това, което казва науката. Няма консенсус по въпроса кой е по-добрият имунитет все още, данните са разнопосочни, въпреки че знаем, че може да се развие дългосрочен имунен отговор и след преболедуване, и след ваксинация. Знаем също така, че коронавирусът потиска силно имунната система, може имунният отговор да е неадекватен. Но пак да припомним, че при ваксинация се спестяват страданията на пациента пак да премине през тази болест, която може да увреди организма му за години напред."

Трета доза ваксина срещу COVID-19 се поставя 28 дни след втората. Препоръчва на хора с имунодефицитни заболявания, с тежки хронични заболявания или на напреднала възраст. Всички останали могат да си поставят бустерна доза 6 месеца след втората, за да подсилят и продължат имунитета си. Ваксините срещу COVID-19  и срещу грип са напълно съвместими и могат да се поставят дори в един и същи ден, обясни още имунологът:

"Тук също имаме ясни правила, които са международни. В Зелената книга за ваксинациите, глава 14, която е свързана с COVID -19, там ясно е посочено, че противогрипната и противоковидната ваксина могат да се поставят дори в един и същи ден, или в няколко дни. Не е нужно да се чака един месец или дори две седмици. Може да се поставят в един ден на различни ръце, не се стига до повече странични ефекти или някакви други неблагоприятни въздействия. Това са ваксини, които не са живи, и имунната система абсолютно може така, ваксинирайки се едновременно с двете ваксини, да изгради имунен отговор както срещу коронавируса, така и срещу грип. Сега е изключително добър момент за поставяне и на противогрипната ваксина." 

За да помогнем на имунната система да работи оптимално, е необходимо да следваме няколко прости стъпки - здравословно хранене, избягване на стреса, достатъчно сън и физическа активност, обясни още имунологът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00