Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имунолог: Ваксините срещу грип и срещу коронавирус могат да се поставят дори в един и същи ден

Снимка: Радио Видин


Вече се вижда позитивен ефект от новите мерки срещу COVID -19, каза в предаването "Направление здраве" имунологът д-р Цветелина Великова. Тя поясни, че се наблюдават рекордни нива на ваксинация, но заболеваемостта и смъртността също остават високи, затова е рано да се каже дали ще се стигне до нов локдаун: 

"Хората, усетили принуда в това да се ваксинират или да представят негативни тестове, за да могат да изпълняват служебните си задължения, ако са медицински кадри, или пък да посещават обществени обекти, всички се юрнаха и направиха големи опашки пред ваксинационните центрове. Вчера, 21 октомври, имаше дори и рекорд по ваксиниране, около 28 000 човека бяха ваксинирани. Това е около пет пъти повече, отколкото стандартно средно за последните седмици. Така че, виждаме позитивния ефект. Дали ще се стигне до локдаун, все още е несигурно, тъй като имаме една стабилизация в това колко болни на ден се регистрират и смъртността също остава висока. Това, което ми се искаше, както и на други мои колеги, с които следим пандемията от самото ѝ начало, е хората да се ваксинират, защото мислят за здравето си и за здравето на близките си, а не защото има административни нареждания за това."
 
Д-р Великова коментира също предимствата на имунитета, изграден след ваксиниране, пред този от преболедуване:

"Това е много наболяла тема, тъй като в науката все още няма консенсус. Това се използва изключително силно в средите, особено в средите, които не желаят да се ваксинират, смятайки, че когато те са преболедували, те не са застрашени да се разболеят скоро или в рамките на няколко месеца, дори година. Всъщност науката вече се е изказала по този въпрос - независимо дали ще се разболеят пак, или не - второ, трето преболедуване може да е фатално и да е по-тежко. Докато при ваксинирането ние вече знаем, че 95% до 99% от хората карат заболяването доста по-рядко, може и безсимптомно или с няколко симптома и много рядко стигат до болница. Тоест, преболедуването не защитава хората нито от повторно преболедуване, нито от тежко протичане и фатален изход, и това е основното разминаване между тяхната теза и това, което казва науката. Няма консенсус по въпроса кой е по-добрият имунитет все още, данните са разнопосочни, въпреки че знаем, че може да се развие дългосрочен имунен отговор и след преболедуване, и след ваксинация. Знаем също така, че коронавирусът потиска силно имунната система, може имунният отговор да е неадекватен. Но пак да припомним, че при ваксинация се спестяват страданията на пациента пак да премине през тази болест, която може да увреди организма му за години напред."

Трета доза ваксина срещу COVID-19 се поставя 28 дни след втората. Препоръчва на хора с имунодефицитни заболявания, с тежки хронични заболявания или на напреднала възраст. Всички останали могат да си поставят бустерна доза 6 месеца след втората, за да подсилят и продължат имунитета си. Ваксините срещу COVID-19  и срещу грип са напълно съвместими и могат да се поставят дори в един и същи ден, обясни още имунологът:

"Тук също имаме ясни правила, които са международни. В Зелената книга за ваксинациите, глава 14, която е свързана с COVID -19, там ясно е посочено, че противогрипната и противоковидната ваксина могат да се поставят дори в един и същи ден, или в няколко дни. Не е нужно да се чака един месец или дори две седмици. Може да се поставят в един ден на различни ръце, не се стига до повече странични ефекти или някакви други неблагоприятни въздействия. Това са ваксини, които не са живи, и имунната система абсолютно може така, ваксинирайки се едновременно с двете ваксини, да изгради имунен отговор както срещу коронавируса, така и срещу грип. Сега е изключително добър момент за поставяне и на противогрипната ваксина." 

За да помогнем на имунната система да работи оптимално, е необходимо да следваме няколко прости стъпки - здравословно хранене, избягване на стреса, достатъчно сън и физическа активност, обясни още имунологът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00

Малко кученце с голямо сърце: Как Капучино спаси Кристина

В днешното издание на "97 лапи и 1 опашка" ще ви представим нещо супер сладко, което не можем да изпием, но пък го обожаваме - и това е… Капучино! А не, няма да пием капучино, ще се наслаждаваме на едно от най-невероятните кученца, които са били гости при нас. И не, не е случайно, че се казва Капучино - цветът му е кафяв, а породата му е Той..

публикувано на 07.02.25 в 15:30

19 семейства с дългогодишен брак ще бъдат наградени в Белоградчик

Над 40 общини се включват в 14-то честване на Седмицата на брака в България, която отбелязваме от 7-и до 14 февруари. Събитията и инициативите имат за цел да подчертаят значението на стабилните семейни отношения и да предоставят възможности за вдъхновение и подкрепа за съвременните семейства. Седмицата на брака е повод за съпрузите да..

публикувано на 07.02.25 в 15:05

Февруари- време за засаждане на разсади

Обикновено през февруари започва подготовката на разсади. От качествения разсад до голяма степен зависи и добрата реколта. Има ли тънкости и стъпки, които да следваме при производството на разсад за пипер и домати- съветите в "Земята, която ни храни" са от агронома Янислав Цветанов: "Първите стъпки, които трябва да се спазват- качествени и..

публикувано на 07.02.25 в 13:07