Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Имунолог: Ваксините срещу грип и срещу коронавирус могат да се поставят дори в един и същи ден

Снимка: Радио Видин


Вече се вижда позитивен ефект от новите мерки срещу COVID -19, каза в предаването "Направление здраве" имунологът д-р Цветелина Великова. Тя поясни, че се наблюдават рекордни нива на ваксинация, но заболеваемостта и смъртността също остават високи, затова е рано да се каже дали ще се стигне до нов локдаун: 

"Хората, усетили принуда в това да се ваксинират или да представят негативни тестове, за да могат да изпълняват служебните си задължения, ако са медицински кадри, или пък да посещават обществени обекти, всички се юрнаха и направиха големи опашки пред ваксинационните центрове. Вчера, 21 октомври, имаше дори и рекорд по ваксиниране, около 28 000 човека бяха ваксинирани. Това е около пет пъти повече, отколкото стандартно средно за последните седмици. Така че, виждаме позитивния ефект. Дали ще се стигне до локдаун, все още е несигурно, тъй като имаме една стабилизация в това колко болни на ден се регистрират и смъртността също остава висока. Това, което ми се искаше, както и на други мои колеги, с които следим пандемията от самото ѝ начало, е хората да се ваксинират, защото мислят за здравето си и за здравето на близките си, а не защото има административни нареждания за това."
 
Д-р Великова коментира също предимствата на имунитета, изграден след ваксиниране, пред този от преболедуване:

"Това е много наболяла тема, тъй като в науката все още няма консенсус. Това се използва изключително силно в средите, особено в средите, които не желаят да се ваксинират, смятайки, че когато те са преболедували, те не са застрашени да се разболеят скоро или в рамките на няколко месеца, дори година. Всъщност науката вече се е изказала по този въпрос - независимо дали ще се разболеят пак, или не - второ, трето преболедуване може да е фатално и да е по-тежко. Докато при ваксинирането ние вече знаем, че 95% до 99% от хората карат заболяването доста по-рядко, може и безсимптомно или с няколко симптома и много рядко стигат до болница. Тоест, преболедуването не защитава хората нито от повторно преболедуване, нито от тежко протичане и фатален изход, и това е основното разминаване между тяхната теза и това, което казва науката. Няма консенсус по въпроса кой е по-добрият имунитет все още, данните са разнопосочни, въпреки че знаем, че може да се развие дългосрочен имунен отговор и след преболедуване, и след ваксинация. Знаем също така, че коронавирусът потиска силно имунната система, може имунният отговор да е неадекватен. Но пак да припомним, че при ваксинация се спестяват страданията на пациента пак да премине през тази болест, която може да увреди организма му за години напред."

Трета доза ваксина срещу COVID-19 се поставя 28 дни след втората. Препоръчва на хора с имунодефицитни заболявания, с тежки хронични заболявания или на напреднала възраст. Всички останали могат да си поставят бустерна доза 6 месеца след втората, за да подсилят и продължат имунитета си. Ваксините срещу COVID-19  и срещу грип са напълно съвместими и могат да се поставят дори в един и същи ден, обясни още имунологът:

"Тук също имаме ясни правила, които са международни. В Зелената книга за ваксинациите, глава 14, която е свързана с COVID -19, там ясно е посочено, че противогрипната и противоковидната ваксина могат да се поставят дори в един и същи ден, или в няколко дни. Не е нужно да се чака един месец или дори две седмици. Може да се поставят в един ден на различни ръце, не се стига до повече странични ефекти или някакви други неблагоприятни въздействия. Това са ваксини, които не са живи, и имунната система абсолютно може така, ваксинирайки се едновременно с двете ваксини, да изгради имунен отговор както срещу коронавируса, така и срещу грип. Сега е изключително добър момент за поставяне и на противогрипната ваксина." 

За да помогнем на имунната система да работи оптимално, е необходимо да следваме няколко прости стъпки - здравословно хранене, избягване на стреса, достатъчно сън и физическа активност, обясни още имунологът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11