Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страховете и влиянието им върху нас

Снимка: Радио ВИДИН


Едва ли има човек, който някога, някъде, по някаква причина, да не е изпитвал страх. Когато негативното чувство се появи, то може да повлияе на нашите решения. Все пак, нормално е хората да имат страхове, когато обаче те пречат на качеството на живот и по някакъв начин ни възпират, вместо да ни съхраняват, тогава е хубаво да се изправим срещу тях, коментира за Радио ВИДИН Виолина Славкова, психолог във Враца.


"Като цяло всеки човек има страхове и здравомислещият човек се страхува. Общо взето, по-страшните са тези хора, които казват, че от нищо не се страхуват... Има хора, които имат различни страхове, с които в крайна сметка не се сблъскват никога, но те не влияят на техният живот като цяло, не са нещо, което ги спира да живеят по нормалния начин и тогава вече не се изисква някаква по-специална намеса. Но, когато това е нещо, което примерно, ако В твоята професия е свързано с това да летиш или по някакъв начин ти прекосяваш разстояния, пък имаш страх от летене, това ти пречи на качеството на живот и е хубаво да се изправиш срещу този страх. Ако пък имаш страх от обвързване, но си самотен, вече имаш нужда да споделяш живота с някой, в този смисъл, когато страховете ти пречат на качеството на живота, е хубаво да работиш и да се справиш с тях... Фобиите са един по-сериозен вид страх. Като цяло, не мисля, че човек трябва да се справя с всички фобии, които има. Но множество психолози и психиатри дори съветват хората да се справят с фобиите си. Най-често се препоръчва срещата с причинителя, с обекта, който е на фобията, но това само с предварителна подготовка... Пандемията, тя застрашава вече живота. Това е най-висшата ценност и в конституцията, и по принцип, в инстинктите на хората, когато живота им е застрашен, те изпитват най-силен страх, дори паника понякога. Като в случая, голяма част за това допринася, може би наистина дългата продължителност, времето, което играе тук важна роля вече 2-ра година. Други фактори- икономически, социални, нещата тук са не само медицински свързани с вируса, а като цяло завладяха глобално всичко около нас. Така че, да, това е доста така силен всеобщ страх. Когато една цяла група е застрашена, нивото минава по-високо." 


Видинчани споделят, че страхът играе роля в живота им, всеки има различни страхове: 


"Това играе голяма роля, ако не си предприемчив и те е страх, този страх- всичко идва от политическата основа... От високо ме е страх и от змии, донякъде, за да се справим с тях, трябва да се сблъскаме със страховете. Страховете пречат много на хората. То е ясно, доказано, че страха винаги създава стрес, стресът винаги създава болести. По принцип, мисля, че на всеки е ясно, че страхът пречи. Така много стабилна причина е страхът да не правим разни неща и да не смеем да сме инициативни... Страхът много пъти е водещ в поведението на хората. Така че, страхове е имало и ще има, страхове от най-различни естества... От ковид донякъде се страхувам, защото не знам на какво ще попадна. Понеже няма как трябва да излизам да си плащам сметките, това онова. Но все пак със страх, има, дето се пазят. На пенсиите плътно до мен, абе викам: %Нали знаеш, че трябва да има някаква дистанция, колкото се може плътно". Тук по поликлиниките пак същата работа..."

Има случаи, когато страхът може да те спре да извършиш нещо неразумно и по този начин да те предпази от инцидент. В други моменти страхът може да те откаже да извършиш нещо, което би могло да ти се отрази положително, така че, всеки трябва да взема решения спрямо ситуацията. Универсално правило няма! 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Зависими ли са от телефона младите българи?

Проучване, направено в шест държави - САЩ, Великобритания, Австралия, Франция, Германия и Япония, показва, че 7 от 10 представители на поколението, родено в първите години на века - "милениуми" и на по-младото поколение Z - "Gen Z", предпочитат да общуват цифрово или най-вече чрез текстови съобщения, отколкото лично. От компанията - автор на..

публикувано на 05.08.24 в 17:00

Система за ранно оповестяване пази Врачанския Балкан от пожари

Вече десет години система за ранно оповестяване на пожари успява да опази от големи щети територията на Природен парк "Врачански Балкан" . Под охрана от унищожителен огън са 4 хиляди кв. километра гори и защитени територии, и биологичното им разнообразие. В системата са вложени близо 900 000 лева безвъзмездни европейски средства. Според експертна..

публикувано на 05.08.24 в 13:48

Продължава тенденцията "хоум офис"

С настъпването на ковид пандемията, на много хора им се наложи да работят от дома си. След като тя приключи, тази тенденция продължава да съществува. Нещо повече, голяма част от хората предпочитат дистанционната работа и продължават да избягват офис средата. Защо се случва това и какви са предимствата и недостатъците да работиш от дома си ни..

публикувано на 05.08.24 в 13:36

"Ние, потребителите": Какво да знаем преди да правим резервация за лятната почивка

Намираме се в сезона на почивките . По този повод, в рубриката "Моите права" , говорим за това какви са правата на туристите и към кои институции могат да се обърнат при евентуален проблем с планувания отдих.  Независимо как сме направили резервацията си - директно, от мястото на настаняване или през туристическа агенция, винаги е възможно да..

публикувано на 05.08.24 в 13:00

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14