Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Онлайн обучението на първокласници - предизвикателство пред учители и родители

Снимка: БГНЕС

От 21 октомври всички училища в Община Видин, а и в още 6 общини от област Видин, преминаха на онлайн обучение. Обучението от разстояние е предизвикателство за всички- учители, ученици и родители, но няма спор, то е трудно и сложно за най-малките - първокласниците. Защото, трудно можем да си представим как се придобиват базови умения при писане на ченгелчета, чертички и лулички без директен контакт.  


Безспорно дистанционното обучение е най-трудно за най-малките, трудно е и за нас, но сме принудени и се справяме според ситуацията, обясни за Радио Видин Петър Младенов, класен ръководител на 1-ви клас в ОУ "Иван Вазов" във Видин:


"Обучението на първокласници онлайн е мисия невъзможна, или по-точно- възможна дотолкова, доколкото техниката, нагласата на децата го позволява, но така зададен въпроса трябва да споменем куп обстоятелства и куп "ако", за да се случат нещата поне на малък процент, приближавайки се до присъственото обучение. Принудени сме да го правим - правим го, полагаме усилия. Радващото за мен като начален учител е че усилия полагаме не само ние учителите, но и родителите, за което им благодаря. Доколко децата ще успеят - имам разбира се отговор - някои малко повече, други по-малко, трети - хич, но ще го направим както трябва и след това ще се опитаме в присъственото да изправим нещата, доколкото е необходимо, но на първо място наистина е здравето на всички, на децата на първо място... "


По думите на Петър Младенов, обучението от разстояние лишава децата от живия контакт с учителите, който е особено важен в първите срещи на детето не само с чертички и ченгелчета, а и със света на науката изобщо: 


"Чарът на обучението на първи клас, ако се абстрахираме от всички училищни истории, родителски коментари и какво ли не още - чарът на обучението на първокласника е точно в това - да застанеш до него, да му хванеш ръчичката и заедно да изпишете онова, което трябва. Това е не само педагогически похват, това е и силно психологически похват, защото близостта на учителя с детето в тази възраст е онова нещо, което изстрелва детето в друга орбита. Ние като възрастни не си даваме сметка за тези неща, но повярвайте, първоколасникът търси близостта на своя учител, търси директния телесен контакт с него, за да придобие своята увереност. Е, как да стане? Няма как да стане, а момента е точно този, че трябва ние да държим тази малка ръчичка и да я водим по редовете, по квадратчетата, да пишем онези ченгелчета, опашчици, камшичета и така нататък. Трудно е."


Трудности при обучението изпитват не само учителите. Ако по-големите ученици са изработили навици за самостоятелно учене, то при първокласниците е абсолютно наложително присъствието на по-възрастен. Как успяват да се справят децата, разказа за Радио Видин родител на първокласник:


"Разбира се, предпочитам децата ми да се обучават в училище, защото няма алтернатива, която да замени присъственото обучение, контакта с учителя, но не на всяка цена. Когато се налага, бих могла да се примиря и с онлайн обучението... В първи клас е много трудно. Необходимо е, когато са в училище, дори на моменти учителката да им държи ръката при изписването на букви и елементи. Концентрацията на децата в училище, в час е много по-добра и учителката ги мотивира да учат и да се концентрират, отколкото пред компютрите. Те самите в първи клас се запознават с нови приятели в училище и социалния контакт наистина е много важен, както и личния контакт с учителя... Аз нямам нищо против тестването на децата и родителите- за собствена сигурност би трябвало да не са против".



Учениците от 1-ви до 4-ти клас  ще могат да се върнат в училище най-рано на 10 ноември с тестване два пъти седмично в класните стаи чрез тестове, съобщиха от Министерството на образованието и науката. За да се върнат в клас, половината от родителите на учениците от 1-ви до 4-ти клас, трябва да бъдат съгласни децата им да бъдат тествани. Другата опция пред родителите е да представят валиден документ, че детето е преболедувало коронавирус. 



Повече чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23

В "Музикална зона" на 25 юли 2024 слушаме духови оркестри – 3 част

Отделяме специално внимание на духовите оркестри в Ню Орлиънс. Повечето джаз музиканти в зората на миналото столетие свирят в духови оркестри, като са родени и живеят в Ню Орлиънс. Говорим за приноса на тромпетиста  Луис Армстронг,  пианиста  Джели Рол Мортън,  тромпетиста  Бънк Джонсън,  саксофониста – кларинетист  Сидни Беше,  на най-известния..

публикувано на 25.07.24 в 09:00

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02