Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Осигурена ли е пожарната безопасност в домовете за възрастни във Видинско

Снимка: Радио ВИДИН

Пожарът в дома за стари хора в село Рояк, Варненско, при който загинаха 9 души, постави въпроса осигурена ли е пожарната безопасност на останалите подобни обекти в страната. Пострадалият дом се е помещавал в преустроено училище. В бивше училище се намира и Центърът за хора с деменция в белоградчишкото село Дъбравка. Там всичко е направено съобразно предписанията на пожарната, коментира кметът на община Белоградчик Борис Николов:

"Взети са всички мерки, постоянно се прави проверка от пожарната, предписанията, които има - всичко се изпълнява, съвсем спокойни сме. Не сме имали, както се казва, да чукна на дърво, досега подобен такъв проблем. Не знаем какви са причините там, във Варненско, трудно е да се прецени. Искам да кажа, че няма информация как се е случил този пожар, от такава гледна точка - може да бъдат много причини. Може да има вина ръководството, невзети мерки противопожарни, може и други да са причините, просто нямам представа, но искам да кажа, че всички ние това, то не е само при нас практика - навсякъде постоянно проверяват и сигурно пак ще тръгнат по тази причина пак да проверяват, предполагам. Нямаме някакви предписания, които да не са изпълнени, това мога да кажа. Спокойни са нещата. Пак казвам те са необятни възможностите да станат неприятни неща, не може всичко да бъде предвидено, но аз пак за кой ли път казвам - важни са предписанията на органите и те като се изпълняват от тук нататък нищо повече не може да се направи".


В дома за стари хора в село Дреновец стриктно спазват противопожарните правила, персоналът е обучен за реакция в случая на пожар, обясни директорът Петьо Петров:

"Ежегодно ни правят проверки, противопожарни мерки си имаме. Всяка година за безопасни условия на труд имаме заповед - издаваме, гледаме да ги спазваме тези неща. Проверяват се пожарогасителите, всяка година ги презаверяваме. Домът ни е построен доста отдавна и за съжаление нямаме такава сигнализация, единствено разполагаме с пожарогасители и разчитаме на бързото, да не дава Господ, включване на персонал, ако нещо се случи. Но не сме имали проблеми досега, надявам се и да нямаме. На персонала всяка година се прави обучение, опресняване, имаме аварийни изходи, домуващите са уведомени, знаят всички. Да не се стига до там, но сме до голяма степен подготвени".



Поредна проверка започнаха в домовете за възрастни хора служителите на Регионалната дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин. Тя е традиционна за този период от годината, каза началникът на сектор "Превантивна и контролна дейност" гл. инспектор Георги Георгиев:

"В разгара сме на отоплителния сезон, той за съжаление крие своите рискове. Както знаете ние всяка година, традиционно в този период на годината, започваме своята кампания "Есенно-зимен отоплителен сезон". При тази кампания стартираме с проверки на домове за възрастни хора, домове за хора с физически увреждания, домове за хора с умствена изостаналост, домове за временно пребиваване на хора, домове за медико-социални грижи и така нататък. Целта е да проверим съответствието и дали най-вече се спазват правилата и нормите за пожарна безопасност в тези обекти, свързани с употребата на различните видове отоплителни уреди. В момента и при нас тече такава проверка и тя не е продиктувана от възникналия пожар, а тя е традиционна и се извършва всяка година през месец октомври. По време на тези проверки ние проверяваме създадената организация за пожарна безопасност в обекта, осигурени ли са условия за успешна евакуация, състояние на електрически инсталации и отоплителни уреди, изправност и поддържане, ако има активни мерки за защита - става въпрос за автоматични пожароизвестителни инсталации, които са предназначени за ранно откриване на пожарите, и разбира се, не на последно място, следим и за изправността и обслужването на уредите за първоначално пожарогасене, тоест на пожарогасителите... Бих искал да обърна внимание на нещо малко по-различно, нещо което, може би, остава на заден план, но за мен е не по-малко важно, изхождайки и от конкретния случай - това са плановете за евакуация на служителите и пребиваващите в обекта. Целта на този план за евакуация е да се даде една предварителна организация, тоест хората да знаят при възникване на пожар как най-бързо и безопасно могат да напуснат сградата. Тези планове се състоят от две части, те имат текстова част и графична част - текстовата част регламентира основните задължения на служителите и на пребиваващите в сградата. Графичната част, знаете всички сме ги виждали, това са едни схеми за евакуация, които ги има сложени на определени места в коридорите на сградите, които дават възможност на хората бързо да се ориентират къде се намират и от къде могат най-бързо и безопасно да напуснат сградата. Тези графични части съдържат задължително два независими евакуационни пътя, основен евакуационен път, резервен евакуационен път и местата, където се намират съответно уредите за първоначално пожарогасене. Защо е важно това нещо да се прави - важно е защото, ако хората знаят предварително, познават добре сградата, познават добре пътищата за евакуация, при възникване на пожар те ще могат максимално бързо да запазят на първо място самообладание, знаейки какво правят, да напуснат максимално бързо сградата, без да има това опасни последици за тях".


До момента не са установени несъответствия с правилата за пожарна безопасност в проверените институции. Окончателните резултати ще са ясни до седмица.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение за най-малките във Видин

До събота продължава фестивалът "Дунавски вълни " в парк "Владикина Бахча", и в програмата му са заложени различни забавления за малки и големи. Днес имаше улично шоу "Цветя на кокили" и Музикално приключение, които бяха насочени към по-малката аудитория и определено доставиха радост на децата.  Вики и Лили са от София, но днес бяха в парка..

публикувано на 25.07.24 в 17:09

Бойко Николов, воден спасител във Видин: При инцидент е задължително да сме хладнокръвни

На 25 юли отбелязваме Световния ден за предотвратяване на удавянията. По този повод разговаряме с водния спасител от Видин Бойко Николов . Той има богат опит, както у нас така и в чужбина, в момента е на спасителния пост на един от басейните в града. В района на Видин заради забраната за къпане в река Дунав много хора предпочитат именно тези места за..

публикувано на 25.07.24 в 11:23

В "Музикална зона" на 25 юли 2024 слушаме духови оркестри – 3 част

Отделяме специално внимание на духовите оркестри в Ню Орлиънс. Повечето джаз музиканти в зората на миналото столетие свирят в духови оркестри, като са родени и живеят в Ню Орлиънс. Говорим за приноса на тромпетиста  Луис Армстронг,  пианиста  Джели Рол Мортън,  тромпетиста  Бънк Джонсън,  саксофониста – кларинетист  Сидни Беше,  на най-известния..

публикувано на 25.07.24 в 09:00

Стари народни песни изучават децата в Ослен Криводол

Занимания по пеене с децата на село Ослен Криводол започна Невена Йовчева. Тя е млад човек, не е местна, но живее в селото втора година. Има педагогическо образование, свири на няколко музикални инструмента и обича народните песни. С децата разучават песни от северняшкия край, сред тях има и автентични песни от селото: "Поканиха ме да..

публикувано на 24.07.24 в 15:00

Във видинския участък на Дунав няма регламентирани плажове

Плажовете по Дунав- в разгара на лятото тази тема вълнува хората, които обичат реката и с разрешение или без, в горещите дни търсят прохлада на брега на Дунав.  Едно от тези места е плажът в Ново село , който привлича хора от различни населени места със своите дадености - широка и удобна пажна ивица, чиста вода. Хората обаче изтъкват и..

публикувано на 24.07.24 в 14:28

Дизайнерка представя уникална колекция във Видин

Уникални рокли с приказна визия ще представи на първото си самостоятелно ревю модният дизайнер Иванка Найденова . Под мотото "Еклектика" авторката е събрала изцяло нови модели, ръчно рисувани, чрез прилагане на няколко японски текстилни техники.  "В последните четири месеца подготвям ревю на тема "Еклектика" - това е съчетание на различни..

обновено на 24.07.24 в 13:58

Опасностите на планината през лятото

Всеки сезон в планината има своите особености и те трябва да се имат предвид. Подценим ли обстановката, можем да пострадаме. Това каза ръководителят на Планинската спасителна служба в Берковица Сергей Рангелов и припомни, че времето в планина се променя много бързо. Затова туристите трябва да са подготвени с необходимата екипировка и да знаят как..

публикувано на 24.07.24 в 13:02