Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна за теб!

Образованието във фокуса на Конференцията за бъдещето на Европа

Снимка: Радио ВИДИН

Вече 6 месеца продължава работа Конференцията за бъдещето на Европа- събитието, което ще даде отговор на въпроса какъв Европейски съюз искаме и дали искаме нещо да се промени. Четири граждански панела, в които участват по 200 граждани от всички държави-членки и представляват разнообразието в европейското общество, ще представят своето виждане, ще дискутират предложенията за промени в Европейския съюз. Десетки хиляди са и гражданите, участващи в многоезичната цифрова платформа на Конференцията, а докладите, които обобщават предоставените мнения, се обсъждат по време на събитията, посветени на  Конференцията. 

В началото на ноември започнаха онлайн срещите на европейските граждански панели. Една от темите, ориентирани към бъдещето в първия панел, бе и темата за предизвикателствата пред образованието- не само в условията на СОVID-19. Мобилност, образование на бъдещето, образователна и трудова мобилност в ЕС са сред темите, които вълнуват гражданите: 

"Говорим за европейското наследство, безработица сред младите хора и насърчаване на общата идентичност в ЕС. Един от въпросите е за образованието на бъдещето. Образованието на бъдещето е цифровизирано, своето място имат точните науки....Говорим за дигитално образование, цифровата икономика в образованието, как можете да интегрирате софтуерни умения в образователната система. Всички тези въпроси се отнасят за образованието на бъдещето." 

Образованието е сред приоритетните теми и на Ева Майдел, Илхан Кючук и Ангел Джамбазки- тримата български евродепутати, избрани да представляват Европейския парламент в Конференцията за бъдещето на Европа. 

Повече обмен, признаване на дипломите, общи стандарти за изпити и обучения, общи стандарти за това какви умения са ни нужни, за да успяваме като професионалисти- това са въпросите, зададени от представители на училища - посланици на Европейския парламент у нас. Решението на тези въпроси би направило и българското образование конкурентоспособно, а хората- подготвени за пазара на труда, посочи  на една от онлайн срещите Ева Майдел. Според нея образованието и у нас, и в Европа изобщо, бележи напредък, но все още има какво да се направи, за да имаме достъпно до всички и достатъчно качествено образование. В същото време, не е необходимо да се уеднаквяват образователните стандарти:

"Аз не съм убедена, че ние трябва да имаме абсолютно същия тип образование и еднакви правила във всяка една държава. Не смятам, че това е и полезно за Европа. Трябва да имаме по-голяма интеграция в обмена, да имаме еднакви цели поне в сферата на уменията, които трябва да придобиваме и които влизат в образователния процес. Би било добре да имаме повече обмени между учители, повече идеи на европейско ниво как можем да направим професията по-атрактивна..." 

Европа трябва да инвестира в образование, което е адекватно на пазара на труда, коментира евродепутатът Илхан Кючук: 

"Европа трябва да инвестира много повече в образование, което ще е адекватно, това, което е бъдещето... Технологизацията на образованието и правенето му по-адекватно минава през национални политики, но Европа има много инструменти, които могат да го подпомогнат. Програмата "Еразъм" и програма "Хоризонт" дават допълнителна възможност за това." 

Според евродепутата Ангел Джамбазки образованието на бъдещето трябва да върне доверието към учителската професия и към професионалното образование:

"Безспорно въпроса за образованието няма как да не бъде в центъра на отговорите на всеки един от нас... Ние 30 години живяхме във време, в което учителите бяха унижавани, осмивани, много лошо заплатени, по този начин учителската професия падна в нивото на предпочитание на младите хора, учителите започнаха да се демотивират, средната възраст се повиши драстично... Нивото на образованието ни зависи от възстановяване на уважението и доверието в учителския състав. Образованието трябва да бъде насочено и към професионална реализация. В момента има хиляди свободни работни места, защото няма електротехници, механици... Професионалното образование не е атрактивно... Гладът за квалифицирана работна ръка е огромен, а хората, които работят такива професии, са много близки до пенсионната възраст..." 

Обществото ни има нужда от добре подготвени и можещи млади хора. Точно това дава професионалното образование, убедена е Мариета Георгиева, директор на Професионална гимназия "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин:

"Трябва да се постави акцент върху професионалното образование, защото то произвежда хора, които имат конкретни умения... Наистина е важно да имаме хора, които да бъдат заварчици, да работят в транспорта, да управляват котли... Добре е да го научиш този човек да може, след като не е добър в науката като теория- поне да може да прави неща, да мисли и да е полезен на себе си и на обществото..."  

Фокусът на втория европейски граждански панел бе европейската демокрация, ценности и права, принципите на правовата държава и сигурността. По въпроси, свързани с измененията на климата, околната среда и здравеопазването дискутираха участниците в третия панел, а от 26 до 28 ноември са онлайн заседанията на четвъртия панел, в който гражданите ще обсъждат мястото на ЕС в света и миграцията. 

През декември 2021 г. и януари 2022 г. гражданските панели ще започнат третия кръг от срещите си в четири европейски академични институции (в Дъблин, Флоренция, Натолин/Варшава и Маастрихт), по време на които ще финализират препоръките си, за да могат те да бъдат обсъдени по време пленарните заседания на Конференцията. Конференцията за бъдещето на Европа ще продължи своята работа до май 2022 година. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да пазаруваме разумно на Черен петък

Черният петък е едно от най-очакваните събития в годината за любителите на пазаруването. Това е денят, в който много магазини предлагат огромни отстъпки и специални оферти. Черният петък по принцип започва рано сутрин в последния петък на месец ноември.  В България, обаче, все по-честа практика става Черният петък да се провежда много..

публикувано на 22.11.24 в 17:05

Пуци: Историята на едно диво и щастливо морско свинче

В света на домашните любимци има някои, които обожават прожекторите, камерите и вниманието. А има и такива като Пуци – млад, див, игрив, и… определено не е фен на фотоапарати. Пуци е морско свинче, представител на породата американски късокосмести и със сигурност знае как да превърне живота на стопаните си в приключение. Антонина Лозанова ,..

публикувано на 22.11.24 в 15:30

Тебеширеният човек отново е тук!

Минали са тридесет години, откакто четири момчета, следвайки странни тебеширени знаци, намират в гората части от тялото на убито момиче. Дебелия Гав, Железния Мики, Еди Мюнстър и Хопо сами са измислили тези знаци, с които да се забавляват и да си разменят тайни съобщения през иначе безкрайно скучното лято на 1986 г., но ето че още някой се е..

публикувано на 22.11.24 в 15:25

"Вещица RUN" предизвиква дамите да "полетят"

На 1 декември предстои туристическата надпревара " Вещица Рън ", организирана BG Events & Guiding. Надпреварата ще е в района на Белоградчик. На него предстоят много изненади и участничките ще бъдат доста атрактивно облечени - като вещици. В тези премени ще преминат част от трасето.  "Предвидени са три контролни точки по трасето, на които..

публикувано на 22.11.24 в 14:35

Видинската математическа гимназия въвежда като избираем предмет религия

В Профилираната природо-математическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин ученици ще изучават като свободноизбираем предмет религия и основи на източното православие. Решението е по инициатива на училищното настоятелство, каза директорът Ивайло Милушев.  "Лятото, на 19 юли, беше проведена една среща между членове на настоятелството, учители..

публикувано на 22.11.24 в 14:30

Професия адвокат: Законите, хората и изкуството да ги разбираш

Днес ще си говорим за професията адвокат - една от онези професии, които сякаш винаги са обвити в строгост, сериозност и мистерия. Но ако надникнем зад параграфите, строгите костюми и тежките дела, ще открием нещо повече - хора със сърце, усет за справедливост и дори малко чувство за хумор. Днес ви разказваме историята на Таня Кълцева от..

публикувано на 22.11.24 в 13:00

Общинските наеми във Видин скочиха драстично

Слушатели на Радио Видин ни сигнализираха за драстично увеличение от около 300 процента на наемите на общинските жилища в град Видин. На територията на област Видин има над 400 общински жилища. В тях са настанени хора, отговарящи на определени критерии: хора с починали близки, многодетни семейства, самотни родители, хора, изпаднали в..

публикувано на 21.11.24 в 17:05