Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долни Лом- селото с най-много ергени

Селото ни обезлюдява, хората са малко, но имаме 25 ергени, споделят в селската кръчма жители на Долни Лом.

"Повече са от всяко друго село в района", смеят се местните, чието любимо занимание е да се срещнат и побъбрят на по питие в кръчмата на центъра. Други хора в селото не се забелязват. Неколцина са тези, които пазаруват в хранителния магазин   


Долни Лом се намира в планински район, в живописна долина на река Лом. Отстои на около 20 километра от границата със Сърбия, на 25 километра от град Белоградчик и на 65 километра от Видин. Землището му, в което растат вековни дървета, е в непосредствена близост до биосферен резерват Чупрене.

"В селото имаме Туристически посетителски център", обяснява кметският наместник Елизабет Борисова.
"В него могат да се видят две колекции на препарирани животни и птици, характерни за района и на ретро радиоапарати. Тук се намират и две интересни пещери- Десни Сухи печ и Леви Сухи печ, които през 1976 година са обявени за природна забележителност...".

Пещерата Десни Сухи печ се намира на около 2 км от селото и в нея са намерени следи от пещерна мечка. През 1972 г. тук е проведен експеримент за престой на хора, без контакт с външния свят, който е продължил 62 дни. Втората пещера-  Леви Сухи печ е наблизо и за нея е установено, че е била обитавана от праисторическия човек. Намерена е и керамика от римската епоха. През 1985 г. в пещерата е изградена и оборудвана геофизична обсерватория от проф. инж. д-р на техническите науки Младен Младеновски, който е родом от Долни Лом. В пещерата са провеждани геодинамични измервания за движения на земната кора.


"Идват туристи, но те са прекалено малко. Надяваме се през следващата година да успеем да засилим този интерес, защото определено има какво да се види в нашия край.
За съжаление бившото ни училище се руши, което е болна тема за мен, защото сградата е прекрасна. За съжаление дори с помощта на Община Чупрене можем само да закърпим покрива. Нищо повече не можем да направим, защото не разполагаме с финанси...

Иначе тук живеем спокойно, хората са гостоприемни и много добри. Но за съжаление, демографския срив тук си оказва своето влияние. Около 160 са жителите на селото, но повечето си идват само през почивните дни. Основната причина за обезлюдяването е лисата на работа. Тук основно разчитаме на програми, които обаче са за 4, за 6 месеца или за 1 година. Те обаче са много малко, а друг работодател тук няма...



В момента в селото тече подмяната на водопроводната мрежа, останаха още две улици и се надяваме срокът да бъде удължен, защото зимата дойде и няма да може да се копае. Надяваме се догодина да успеем и да асфалтираме част от улиците, което е много важно..."   







Цялото интервю с кметския наместник на Долни Лом Елизабет Борисова, анкета с жители на селото и отговори на въпросите: Защо продължават набезите от съседното село в ореховите и липовите насаждения, как се справят местните с предизвикателствата на пандемията и какво е да живееш в малко село от Северозапада- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59