Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Долни Лом- селото с най-много ергени

Селото ни обезлюдява, хората са малко, но имаме 25 ергени, споделят в селската кръчма жители на Долни Лом.

"Повече са от всяко друго село в района", смеят се местните, чието любимо занимание е да се срещнат и побъбрят на по питие в кръчмата на центъра. Други хора в селото не се забелязват. Неколцина са тези, които пазаруват в хранителния магазин   


Долни Лом се намира в планински район, в живописна долина на река Лом. Отстои на около 20 километра от границата със Сърбия, на 25 километра от град Белоградчик и на 65 километра от Видин. Землището му, в което растат вековни дървета, е в непосредствена близост до биосферен резерват Чупрене.

"В селото имаме Туристически посетителски център", обяснява кметският наместник Елизабет Борисова.
"В него могат да се видят две колекции на препарирани животни и птици, характерни за района и на ретро радиоапарати. Тук се намират и две интересни пещери- Десни Сухи печ и Леви Сухи печ, които през 1976 година са обявени за природна забележителност...".

Пещерата Десни Сухи печ се намира на около 2 км от селото и в нея са намерени следи от пещерна мечка. През 1972 г. тук е проведен експеримент за престой на хора, без контакт с външния свят, който е продължил 62 дни. Втората пещера-  Леви Сухи печ е наблизо и за нея е установено, че е била обитавана от праисторическия човек. Намерена е и керамика от римската епоха. През 1985 г. в пещерата е изградена и оборудвана геофизична обсерватория от проф. инж. д-р на техническите науки Младен Младеновски, който е родом от Долни Лом. В пещерата са провеждани геодинамични измервания за движения на земната кора.


"Идват туристи, но те са прекалено малко. Надяваме се през следващата година да успеем да засилим този интерес, защото определено има какво да се види в нашия край.
За съжаление бившото ни училище се руши, което е болна тема за мен, защото сградата е прекрасна. За съжаление дори с помощта на Община Чупрене можем само да закърпим покрива. Нищо повече не можем да направим, защото не разполагаме с финанси...

Иначе тук живеем спокойно, хората са гостоприемни и много добри. Но за съжаление, демографския срив тук си оказва своето влияние. Около 160 са жителите на селото, но повечето си идват само през почивните дни. Основната причина за обезлюдяването е лисата на работа. Тук основно разчитаме на програми, които обаче са за 4, за 6 месеца или за 1 година. Те обаче са много малко, а друг работодател тук няма...



В момента в селото тече подмяната на водопроводната мрежа, останаха още две улици и се надяваме срокът да бъде удължен, защото зимата дойде и няма да може да се копае. Надяваме се догодина да успеем и да асфалтираме част от улиците, което е много важно..."   







Цялото интервю с кметския наместник на Долни Лом Елизабет Борисова, анкета с жители на селото и отговори на въпросите: Защо продължават набезите от съседното село в ореховите и липовите насаждения, как се справят местните с предизвикателствата на пандемията и какво е да живееш в малко село от Северозапада- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40

Северозападна България с трайно присъствие на туристическата карта

Седемнадесет проекта са одобрени за финансиране в конкурса "Развитие на туризма в Северозападна България и по поречието на река Дунав" на Фондация "Америка за България". Финансирането на всички тях е за 1 312 000 лева. Средствата ще подкрепят развитието на туристически продукти и услуги в регионите с цел да удължат престоя на посетителите. Над 150..

публикувано на 15.04.24 в 15:38
Цветан Ценков, кмет на община Видин

Цветан Ценков: С булевард "Панония" се случва това, което се случва и в държавата (видео)

До края на април се очаква да завърши ремонтът на първото платно на бул. "Панония" във Видин . Следващата седмица Народното събрание трябва да гласува окончателно останалите 3,5 млн. лева за завършването на проекта. Това обясни в "Посоките на делника" кметът на Община Видин д-р Цветан Ценков в отговор на въпроса "Какво се случва с бул...

публикувано на 12.04.24 в 13:03
Марая Цветкова

Марая Цветкова: Превърнахме демокрацията ни в елитарно хоби за глупаци

Кабинетът "Главчев" положи клетва и встъпи официално в длъжност, с което 103-тото правителство в историята на България е факт.  Президентът Румен Радев насрочи за 9 юни националните и европейските парламентарни избори.  Кои са причините, поради които отново ще се отправим към урните?  Може ли предизборната кампания да предложи решения, а не битовизми..

публикувано на 11.04.24 в 10:00