Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Марая Цветкова: Новият кабинет има хъс за управление, дано не бъде инфилтриран от сенчестите групировки

Снимка: БНР

След близо 8 месеца без редовно правителство и три поредни парламентарни избори през тази година, Народното събрание одобри Министерски съвет, съставен от четири политически сили и оглавен от Кирил Петков. Какво да очакваме, колко ще издържи тази коалиция, ще успее ли новото правителство да се справи с неотложните проблеми на страната и ще заслужи ли доверието на българските граждани? Отговорите ще потърсихме в "Посоките на делника".


"Виждаме, че има голям хъс за управление- къде младежки ентусиазъм, къде жажда за власт у по-старите представители, особено тези на БСП... Трябва да очакваме онова, което те ни обещават, т.е. въпреки че знаем, че тяхната програма е прекалено амбициозна, трябва да очакваме това, което са ни обещали, защото, ако не го очакваме, те ще имат абсолютната свобода да правят каквото си пожелаят. Ако ние сега снижим тези очаквания, няма да можем да очакваме кой знае какво", коментира Марая Цветкова представител на младата вълна български политолози.

Радио ВИДИН: Ще доминира ли "Продължаваме промяната" в този кабинет или по-опитните политици в правителството ще опитат да диктуват политиките?

- От гледна точка на числеността "Продължаваме промяната" има голямо предимство в този състав на кабинета. Би следвало да са наясно, че трябва да лавират и да се пазят от решенията на част от хората в кабинета, защото са свързани с недобри практики от миналото.

Има ли "подводни камъни" в този Министерски съвет?

- Със сигурност има, защото някои от фигурите са свързани с уволнения заради корупция, други- със съмнения за членуване в престъпни групировки и т.н., т.е. голямата питанка, която имат гражданите, е "как ще правим промяна с тези лица", от друга страна конфигурацията не позволява да бъдат неглижирани желанията на коалиционните партньори. Това, което можеше да се случи и според мен трябваше, е да се лансират по-млади фигури от самите партии и такива, които хем имат опит, хем могат да поддържат темпото и този младежки хъс на новите управляващи. Но за БСП може би чисто вътрешнопартийно беше по-добре Корнелия Нинова да се занимава с това министерство, за да могат да се реорганизират вътрешно, защото тя е лидер в оставка и е силно дискредитирана от самите членове на партията.

"Има такъв народ", които до преди някалко месеца бяха водеща политическа сила, сега са със сравнително малко министерски кресла, ще се еманципират ли или ще спазват коалиционното споразумение?

- От една страна си мисля, че са си взели поука от поведението им след предишните избори, но от друга страна си мисля, че тези ниски резултати всъщност са желани от самите тях, защото на мен през целия ход на тяхното съществуваве ми стана ясно, че те не желаят да бъдат основен играч и не желаят да поемат цялата отговорност. Тук е основната разлика между "Има такъв народ" и "Продължаваме промяната". Едните все още не са доказали, че могат, но казват "ние искаме властта" и я взеха, а другите някак спечелиха първото място заради онези гласове, които отиват за "новите спасители". Сякаш не го желаеха и сега тази позиция си мисля, че им е удобна.

"Демократична България" е партията, която не се представи убедително на последните избори, но опитва да налага посоката, в която да се развива страната.

- И преди изборите казвах, че цялата им кампания не е добре конструирана, че прекалено много си личат проблемите вътре в коалицията, но пък виждаме, че "Демократична България", за разлика от "Има такъв народ", наистина страда заради това, че нейните избиратели не са доволни, оплаква се от резултатите си, търси си грешките (друг е въпросът дали ще успее да ги намери). Сега направиха, и то предимно заради ДСБ, да не се подписва общо споразумение, а да се направи споразумение на "Продължаваме прамяната" с всяка отделна партия, така че електоратът на "Демократична България" да бъде спокоен, че тяхната коалиция не "играе" с БСП, направиха и така, че Корнелия Нинова да не бъде председател на Народното събрание.

Вижда ли се сянката на президента Радев над това правителство и ще спази ли обещанието си да бъде по същия начин критичен?

- Силно се надявам да бъде критичен, защото грешки неминуемо ще има, но според мен това не е само сянка, то е целият облик на Радев. Виждаме, че неговите най-силни министри, неговите най-доверени хора влизат в сегашния състав на кабинета. Ще припомня, че когато още не се знаеше дали ще бъде направен проектът "Продължаваме промяната" бяха попитали Стефан Янев и той каза "ако двете момчета направят партия, аз бих ги подкрепил". Имайки предвид, че това е дясната ръка на Радев, веднага ми стана ясно, че тази партия ще бъде обвързана с Радев. Сега трябва да разберем дали е просто силно обвързана или си е директно партия на Радев, който след втория си мандат спокойно ще се влее в самата партия вече официално.

Може ли да се прогнозира колко ще издържи този кабинет?

- Със сигурност желанието е да издържи колкото се може повече, но има прекалено много червени линии. Видяхме, че те не бяха договорени по време на публичните преговори. Това са неща, които самите партии трудно ще договорят, защото за тях това е основен аргумент, тези червени линии са нещо недопустимо, пред избирателите си не могат да намерят обяснение. Особено електоратът на "Демократична България" е изключително критичен. Този на БСП също става много по-критичен предвид ситуацията в партията. Много резки промени и завои не могат да бъдат направени.

Заявките на този кабинет обаче са за наистина сериозни реформи, как ще се справят с тази ситуация?

- Една от основните реформи, които казаха, че искат да направят, е тази в съдебната система. Виждаме, че искат да започнат не от най-важните проблеми, а от КПКОНПИ. Дано не спрат до там, защото, ако се разформирова цялата КПКОНПИ, това няма да означава, че ние сме се оправили със съдебната власт, отчетността на главния прокурор. От друга страна се обещаха съкращения в администрацията. Стои въпросът дали това може да бъде изпълнено, защото си спомняме как и Симеон Дянков искаше да прави същото, как и самите ГЕРБ през 2017 година бяха обещали, че ще правят огромни съкращения в администрацията, но всъщност тя се раздува. Това е нещо много трудно за осъществяване, защото в този състав на кабинета виждаме, че има много вицепремиери. Разбирам, че той е коалиционен състав, но все пак в него има хора, които имат един и същи фокус веднъж като вицепремиер, а след това като министър, което за мен е нонсенс. От гледна точка на числеността на целия кабинет виждаме, че изглежда раздуто, но в крайна сметка предишните правителства- на ГЕРБ и на Орешарски, са лавирали между 16 министи с министър-председател и 20 плюс министър-председател. Надявах се в едно такова иновативно правителство да имаме по-малко министерства и по-малка администрация.

ГЕРБ и ДПС каква роля ще играят?

- Наблюдавам нещо много странно в ГЕРБ, защото обикновено те са една монолитна партия и не издават различни сигнали- каквото каже Борисов, това се пласира, а това, което наблюдаваме в момента е как една периферна част от ГЕРБ се опитва да пласира идеята, че тя е готова на диалог, че ще бъде конструктивна опозиция, че са готови да колаборират с останалите в името на България, а в същото време виждаме твърдото ядро на ГЕРБ, което казва "не ви искаме, вие не можете да управлявате, вие ще направите още толкова кризи, колкото и досега сме виждали, нищо няма да стане от вас..." Според мен в крайна сметка ще наделее второто, особено заради наличието на Бойко Рашков в редовното правителство, който е "черният дявол" за ГЕРБ и ДПС.

А ПП "Възраждане"?

- "Възраждане" са в много лесна роля за разлика от всички останали, защото "Възраждане" изказват крайни цели, не участват в коалиционния формат, не желаят да бъдат свързвани с ГЕРБ и ДПС. Заради това тяхната роля е много лесна. Те могат да пласират своите възгледи и решения без никой да им търси сметка, защото останалите партии все пак ще са заети с управлението на дължавата. Аз не съм от хората, което считат, че опозицията няма място в управлението на държават, тя е там точно заради това- да бъде коректив. "Възраждане" може би ще си отвори "зелен коридор", за да си пласира своите възгледи и искания, които честно казано по някога са доста скандални, но все пак на "Възраждане" най-лесно ще ѝ бъде да изпълни обещанията пред собствения си електорат.

Прокуратурата също е въвлечена в тези политически процеси. Главният прокурор Иван Гешев направи също политическо изказване.

- Аз съм на мнение, че Иван Гешев от доста време насам прави политически изказвания, освен това си спомняте как събра прокурорите в Бояна на някакво огромно събитие, събор и т.н. Всичко това е е политическо говорене. Аз винаги съм искала е главният прокурор, не само Иван Гешев като личност, да има отчетност и да не прави политически изказвания, защото политическите изказвания от главен прокурор са от времето преди 1989 година. Когато той беше извикън в парламента да дава обяснения, казваше "аз съм просто един администратор и не мога да правя политически изказвания". А когато не е в парламента прави политически изказвания на воля. Това нещо трябва да секне. Този човек трябва да бъде сменен, защото не дава яснота по казуси, които са важни за гражданите. Виждаме, че правосъдието в крайна сметка опира до главния прокурор. Все пак разследването трябва да се инициира от него, а той не желае и това е големият проблем. Колкото повече упорстват от прокуратурата, толкова по-зле ще става за тях, няма да стихне просто така и ще се създава ненужно гражданско напрежение. Видяхме, че тази тема за съдебната реформа е важна и заради това е толкова "дъвкана", заради това и става досадна в един момент, но пък е фундаментална.

Онова неписано правило за 100 дни толеранс на ново правителство сега като че ли важи с още по-голяма тежест, да видим как ще тръгне новият кабинет.

- Със сигурност тръгва с хъс, аз обаче не съм сложила розовите очила, определено не съм от хората, които сега си отдъхват, че вече Борисов го няма и проблемите на България са решени. Не е така- те трябва да бъдат решени и ще трябва да проверим дали тези хора са в състояние да го направят. Дано не се оставят да бъдат инфилтрирани от нашите "любими" групировки, които в крайна сметка изиграха най-ключовата роля в българския преход.

Повече- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47