"Основните теми, по които продължаваме да преговаряме с българските власти, са темите, които са залегнали в годишните препоръки, които ЕК отправи към България и към останалите държави членки. По-конкретно става дума за енергийния преход, декарбонизация, социалната сфера и разбира се бизнес средата, като в нея се включва както отношението към държавата в посока държавни поръчки и тяхното разпределение, така и в посока съдебна система, която в крайна сметка определя това, бизнесът да се чувства комфортно и да могат да инвестират спокойно в държавите, в които оперират..."
Има ли опасност България да загуби пари, заради забавянето си с националния план за възстановяване?
"Категорично не. България ще започне да получава пари в момента, в който Планът бъде официално одобрен от ЕК и от ЕС, след което ще има възможност да си изпрати своето искане за първо плащане, което ще бъде разгледано от службите на ЕК и парите ще бъдат налични за българските граждани..."
Преди да имаме одобрен план е рано да се ангажираме с отговор за това, кога можем да получим първия транш, допълни Кюланов:
"Би трябвало Планът да бъде одобрен през 2022 година. Съответно искане за плащане също би могло да се изпрати и да бъде одобрено в рамките на 2022 година...
Планът за възстановяване и устойчивост е със сравнително кратък период на действие от около 5 години. Идеята да се повиши ефективността на икономиката е наистина инвестициите и реформите да имат дългосрочен ефект. Така че, ако България успее да се възползва максимално от Плана, ползите от тези инвестиции и реформи наистина ще се виждат десетилетия напред и ще бъдат усетени от българските граждани, както сега, така и от бъдещите поколения. Затова е много важно да се фокусираме върху качеството но Плана, а не толкова върху тези начални срокове, кога ще бъде финализиран, защото наистина качеството е това, което ще ни позволи да се ползваме от висок икономически растеж в дългосрочен план...
... Има големи различия в развитието на отделните региони в България, затова една от целите бе да не се насочва голям финансов ресурс към вече напредналите части и да се помисли за останалите. Затова всички тези програми, които обсъждахме, ще са насочени приоритетно към хората, които изпитват енергийна бедност, хората, които имат нужда реално от подкрепа и вече като по- мащабни проекти за енергиен преход и за цифровизация...
...Общата сума безвъзмездна подкрепа за българската икономика по Плана за възстановяване и устойчивост е малко над 12 милиарда лева. Ако българското правителство реши, че има нужда, би могло да поиска и допълнителен заемен ресурс, но към момента безвъзмездната помощ до края на 2026 година е малко над 12 милиарда лева."
Цялото интервю с Цветан Кюланов, изпълняващ длъжността ръководител на Представителството на Европейската комисия в България, можете да чуете в звуковия файл.
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..