Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Подобри ли се благосъстоянието на видинчани през 2021 година

Снимка: Радио Видин


Абсолютен рекорд в ипотечното кредитиране за миналата година отчитат финансистите. Малко над 5 млрд. са изтеглените ипотечни кредити през 2021-ва. Най-много хора изтеглиха потребителски кредити за ремонти и смяна на обзавеждане в дома, каза пред БНР икономистът Тихомир Тошев. По отношение на бързите кредити той посочи, че това остават най-скъпите продукти на нашия пазар и съветва да се ползват разумно. А финансовото благосъстояние на българите общи така:

"Голяма част от хората, за съжаление, обедняха. Видяхме, че депозитите до 5 000 лева, които са масовите депозити, намаляха. Тоест хората които имат малки спестявания, в рамките до 5000 лева, по някаква причина ги изтеглиха и ги похарчиха. Но, ако погледнем в сегмента на средната и високата класа, ще видим, че забогатяхме. Броят на милионерите се увеличи, увеличиха се големите депозити, като цяло депозитната маса нарасна с 9%, вече гоним 69 млрд. да държим в банките, което цялостно, ако се вгледаш, изглежда, че българите ставаме по-богати, но за съжаление, не всички."

Какво се случи с личните финанси на видинчани  през изминалата година, успяха ли да спестят и за какво похарчиха най-много средства, проверихме с анкета:

"Е как може да говорим, че е била добра за финансовото състояние, като не е така. Защото държавата вместо да върви напред, тя прави някакви крачки назад, тоест никой не обръща внимание на финансовото състояние на хората, а за пенсионерите да не говорим... По-доброто беше тези 120 лева, които дадоха, само това. Сега с влизането на новата съм още по-доловен, защото минах до НОИ, направили са преизчисление, увеличили са още малко. Успях да спестя миналата година но с допълнителна работа, с която се занимавам. Иначе на мен пенсията ми стига, доволен съм... За нас беше добра годината, защото се занимаваме със земеделие, берекет имаше, добра за житцето, слънчогледът беше малко по-така, но сме доволни от изминалата година... Аз съм по майчинство, втората година увеличиха малко сумата, добре беше, да. С малко дете е трудно да се спестява... Лично за мен беше добра във финансов план, но аз не работих във Видин, работих в чужбина. Тук, във Видин нали знаете как сме... Ужас, разруха... Ние се майтапим, ама е така, с тези ниски заплати как да бъде годината. Като слушаме заплащането в другите градове, голяма е разликата... Добре, имаме деца, които ни помагат, плащат ни тока, което е доста за един пенсионер. Иначе с нашата пенсия от 300 лева само за тока ще има... Нормално беше, надявам се за тази да бъде още по-добра. Най-вече да е здрава, да е мирна и спорна."

Анализатори от своя страна прогнозират средната инфлация за 2022 година да бъде около 2%. В същото време заплатите у нас ще продължат да растат по-бързо от увеличението на цените, като за 2022 година се очаква 9% ръст, а за 2023 година - 8 на сто. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Хуанес - един от най-известните латиноамерикански певци

  Истинското му име е Хуан Естебан Аристисабал. Колумбийският поп и рок певец Хуанес е роден през 1972 година в градчето Каролина дел Принсип. Още ненавършил 7-годишна възраст, Хуанес вече бил наясно, че ще посвети живота си на музиката. 16-годишният Хуанес създава първата си група – Ekhymosis, в която той е водещ вокал и китарист. През 1998..

публикувано на 27.01.25 в 09:00

"Неделник" от 26 януари 2025 година

Вчера Българското националното радио отбелязва своя 90 ти рожден ден. Да ни е честито. "Без радио не мога" - това споделя Ангелина Петкова от Монтана. Тя е на 86 години, най-възрастната радиожурналистка в града. С Ангелина Петкова ни среща кореспондента ни в Монтана Любо Андреев. Йодановден по стар стил отбелязаха във..

обновено на 26.01.25 в 18:43

Ангелина Петкова: "Без радио не мога"

Без радио не мога. Това казва Ангелина Петкова от Монтана . Тя е на 86 години, най-възрастната радио журналистка в града. Първите стъпки в професия прави в Трявна. Обучава се в Българското национално радио под ръководството на Анна Шинева, Николай Джунов, Борислав Бояджиев и Михаил Минков. И до ден днешен Ангелина се чува по телефона с Божана..

обновено на 26.01.25 в 14:10

Да приемем Христос като най-скъп гост за наша радост и наше спасение

Неделята, в която се намираме днес е Петнадесета неделя след Неделя подир Въздвижение.  Днешната неделя  е посветена на евангелското събитие – срещата на Господ Иисус Христос със  Закхей , началник на митарите и богат за онова време човек. "Йерихон, палмовият град, отново бе развълнуван. Вестта за  изцеряването на слепия просяк..

публикувано на 26.01.25 в 08:00

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30