Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Зимни празници в Ново село

Йордановден в Ново село
Снимка: Светла Бондова


В Ново село е традиция да се  почитат светците, които бдят над семейното огнище и закрилят семейството. Най-много родове се събират през януари на Йордановден и Ивановден, когато се отдава почит на светците, които закрилят хора с имената Йордан и Иван.


Много са хората с имена Йордан и Йорданка  в Ново село, но Ивановците са още повече - почти във всяка къща има Иван, Иво или Иванчо. Празнуването на светеца започва още от предишния ден или както казват тук "на навечер". Вечерта се канят роднини на богата трапеза. На нея се поставя чиста мъжка риза, простира се върху пода и върху нея се слага хляб, сол и кратунка с вино. С незапалена свещ домакинът се поздравява с всички гости и започва да се кланя пред хляба с думите "Добро вечер, стоборо! Опрости, стоборо! И благослови, Боже! Свечу палим Богу и светому Ивану!" Свещта се запалва и домакинът отново повтаря думите, а гостите отговарят "Бог и свети Иван" да ти йе на помощ!". Някога тези поклони са стигали до 20, а сега, след като се възстановиха тези обичаи, се повтаря само три пъти.


Самият празник се нарича "денек", но тъй като сега е в работни дни вече не се събират гости и не се изпълняват старите ритуали. До три дни са празнували старите новоселяни.


Най-ранният светец или по-точно светица, когото почитали е Света Петка на 14 октомври, закрилник на повече от 15 фамилии. През декември започва празнуването на фамилните светци, сред които най-тачен е Свети Никола - покровител на моряците и рибарите, на търговците и банкерите.
А последният, който заключвал празничния календар бил на Трифоновден.  И после започвала полската работа на село.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10

Хората в Зли дол почистиха и облагородиха крайпътни съоражения

Жители на мездренското село Зли дол предприеха действия за почистване и облагородяване на належащи участъци в селото. В инициативата с доброволен труд се включват около 10 души. Освен да почистят крайпътната растителност, те се заемат със задачата да положат бетон на една от канавките и да я направят по-ефективна срещу наводнения. За реализиране на..

публикувано на 18.07.24 в 13:00