"Целта на днешната работна среща в началото на новата година и на старта на работата на новото правителство и на нашите народни представители е Община Видин да заяви огромното си желание и нужда от добра съвместна работа с народните представители, около която се обединихме. Първата новина е, че веднъж в месеца ще сядаме и по конкретни теми ще работим и ще търсим съдействието на народните представители за реализирането не само на проекти в община Видин, а и на всякакви възникнали други неща. Обсъдихме идването на министъра на транспорта с оглед на работата на Дунав мост 2, огромните опашки с тирове. Но най-важното, за което аз ги бях поканил днес, това е огромното ми желание в бъдещия бюджет на Община Видин, който се делегира от държавата, от държавната субсидия, парите да бъдат увеличени. И разбира се не на последното място, те да лобират мощно Видин да бъде един от четирите нови региони на България с нова индустриална зона с оглед привличането на нови работни места. Четвъртата тема, по която говорихме, е те да инициират промени в законодателството, с които Видин да бъде приобщен към значимите български градове в исторически смисъл. Това е началото на едно много сериозно бъдещо сътрудничество с всички наши представители в българския парламент."
Заместник-председателят на Народното събрание и народен представител от Видин от листата на ГЕРБ-СДС Росица Кирова не участва в инициираната от кмета на Общината работна среща с местните депутати заради предварително поети други ангажименти. "Убедена съм, че ефективността на дискусиите за развитието на областта, е в пряка връзка с предварителния анализ и съгласуване. Благодаря на кмета на Видин Цветан Ценков за поканата до народните представители от региона за среща. Писмото му от 6 януари, обаче предлага датата за срещата да е 10 януари, което не ми дава възможност за участие", обясни тя:
"Смятам, че подобни дискусии трябва да има, радвам се, че има такава покана, но не намирам за нормално да те поканят три дена предварително. Трябва да се има предвид, че всеки един от нас има свой график. При мен, като заместник-председател на Народното събрание, програмата се прави поне седмица предварително. Дадох отговор на г-н Ценков в писмен вид и го помолих да съгласуваме датите. Проведох и телефонен разговор с кмета на Видин, но общите желания нямат нищо общо с темите, които са важни и конкретни, те би трябвало да бъдат изложени в писмен вид. Когато отиде народният представител, той трябва предварително да си е подготвил с какво може да бъде полезен, какво може да направи. Всички познаваме достатъчно добре проблемите на Видин, но сте наясно, че не сме длъжни да сме абсолютно съгласни с всяко едно решение, което взима местната власт и независимо от това колко красиво се поднася, то не винаги е най-правилното. Ако предварителна информация за темите, които ще обсъждаме, бъде подадена, аз съм готова да участвам в следваща среща. Всеки един от нас, убедена съм и останалите колеги, работи за това да бъдат решени определени проблеми на Видин. Аз си гоня своите задачи. Водя разговори. Убедена съм, че тунелът под Петрохан, за който преди три години много хора ми се смееха, че изобщо поставям тази тема за разговори, тъй като било ясно, че няма да съществува, сега ще се окаже първият основен проект за тунел, по който са минати определени стъпки, подходено е правилно. Изминали сме един път. Да, осем месеца никой не възложи ОВОС, което беше следващата стъпка. Докладът вече можеше да е изработен и да се мине на следащо ниво- подготовка на парцеларни планове и всичко останало. Надявам се, че сега ще продължим да работим. Виждам желание от страна на новия министър на регионалното развитие и благоустройството, а пък аз ще направя всичко възможно да не си помисли, че може да не се случи. Това правя всеки ден. И не само за тунела, за пътя Видин-Ботевград- също. За изясняване на доста неща и за довършване на много неща, които също бяха умишлено забавени. Не си мислете, че просто случайно се бавеха. Много е важно да стане ясно на всички граждани, че "случайно изречените думи", че липсват проекти специално по отношение на пътя Видин-Монтана, са неверни. Проекти има, съгласувани са и през последните три години е свъшена много работа."
Минералните извори, довършването на пътните инфраструктурни проекти, индустриалната зона, туристическия облик на Видин и проектите, с които може да преодолеем икономическата изостаналост, изискват ежедневна работа и ангажираност от всички народни представители от региона, добави Росица Кирова.
Проблемите в страната, са и проблеми на северозападния регион и се отразяват пряко на развитието му. Ще съумеят ли новите управляващи да овладеят множеството кризи и предизвикателства в страната ни?
"Трябва да съумеят, а дали ще съумеят е въпрос на начина, по който ще подходят към решаването на проблемите, защото те са много и се натрупваха през последните 8 месеца. Виждате какво се случи с проблема с електроенергията, а всичко, което до момента се прави, е временно решение, което по никакъв начин не гарантира стабилност. Това е първото и може би най-важно нещо, което трябва да бъде решено. Получи се някаква грешка с пенсиите и вместо пансионерите да получат по-високи пенсии, получиха по-ниски. Такива "случайни грешчици" трябва да се избягват. Трябва внимателно да се подходи към отговорността да управляваш. Надявам се да го направят. Колегите от парламентарната група на ГЕРБ-СДС ще предлагат максимално добри решения. Ние искаме да водим диалог в Народното събрание. За голямо съжаление има хора, които смятат, че могат да се справят сами, а след като се провалят, бързо преписват някои от нашите предложения. Ще бъдем конструктивна опозиция, която ще даде възможност на онези, които искат да управляват, да покажат какво могат. Хубаво е да има разговор и диалог между всички, които са в парламента, защото онези, на които липсва политически и експертен опит, си играят с живота и бъднините на българите, а не просто на някаква виртуална игра. Става въпрос за живота на българите. Трябва да говорим по същество", коментира още Росица Кирова.
Повече- в прикачения звуков файл.
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..