Дойде моментът да си поговорим за нещата от живота, макар и описани в книга, но затова пък описани по начин, който ще ви накара да се влюбите и в автора, и в живота – неговия и вашия собствен, докато бършете сълзи от смях.
И така!
Може би искате деца? Може би НЕ искате деца? Или вече ги имате и сега се чудите защо ви трябваше и какво да ги правите?... А да ги комбинирате с няколко папагала обмисляли ли сте?... Както и да е! Каквото и да сте отговорили на тези въпроси, особено на първия, помислете пак! И пак! Ако е необходимо, пак! Защото появят ли се наследниците, рекламации няма, но пък животът се превръща в една полудяла въртележка, от която няма слизане. На някои им харесва, на други не им понася добре.
Всички имаме идеализирани представи за любовта, семейния живот и родителството, докато не ни дойдат до главата. Особено последното. Но ако искате да разберете как един мъж се решава да скъса с ергенския живот и да се задоми, а в последствие и как се оцелява с три деца, жена и няколко папагала, "Дневникът на един татко звероукротител" от Калоян Явашев, по-известен като Татко Калоян, е вашата книга. Ако имате чувството, че нещо не правите както трябва… или че нищо не е както трябва у дома… това е вашата книга. Ако искате да сте сигурни, че не сте сами в подозрението си, че откакто са се родили децата, живеете в нещо средно между купон в лудницата, влакче на ужасите без спирачки и екстремен епизод на състезание по оцеляване, това е вашата книга. А ако искате просто да се посмеете за чужда сметка, удобно пропускайки факта, че май сте главен герой в историята… Точно така. Това е вашата книга.
Калоян Явашев набира популярност отначало в социалните мрежи със своите истории преди да се осмели да ги събере в книга. Той е от хората, които няма как да пропуснете – нито като баща и съпруг, нито като дресьор на папагали, нито като писател. И с четирите се справя еднакво добре, нищо, че през повечето време звучи като човек, балансиращ някъде на ръба между нервната криза и алкохолизма. А ако ви се иска да разберете как изобщо се е докарал до това положение, неговият "Дневник" ще повдигне завесата, за да ви разкрие тайната. "Дневникът на един татко звероукротител" няма да ви научи как да се справяте с деца, роднини и папагали, но пък твърде вероятно ще ви научи как да приемате всички тях и невъзможните ситуации, в които ви поставят, от забавната им страна, дори когато ви се иска да се напиете до забрава. Освен това ще ви разходи из България, Малта, Египет, Кипър и Испания, ще ви заведе до Истанбул и ще ви върне у дома в познатата домашна лудница.
А иначе, като всички нас, Калоян е мечтал да стане рокзвезда, да играе професионално футбол и, ако е възможно, да спре да се губи. Вместо това се сдобива с двама синове и дъщеря и става дресьор на папагали. И започва да се учи как да бъде съпруг, баща и философ. Защото е практически невъзможно да оцелееш като родител без да се научиш на един особен вид житейска философия, характерна за оцеляващите на всяка цена.
Така че в тази книга главни (а твърде често и гладни) действащи лица са трите деца на Татко Калоян, прекрасната му съпруга Роси, цяла кохорта роднини, няколко папагала и още някакви хора, имали късмета да попаднат в епицентъра на живота в това семейство. И единственото сигурно нещо е, че ще останете без дъх от смях, чудейки се как е възможно някой да запази здравия си разум в такава комедия на абсурда. Всъщност това последното въобще не е сигурно. Сигурен е само абсурдът, в който всички се разпознаваме или, ако все още не сме, някак си започва да ни се иска да станем част от него.
Това е книга-антидепресант с доказано действие и дори не ви трябва зелена рецепта, за да я имате. Но не се заблуждавайте! Някъде отвъд смеха се прокрадват изключително сериозни теми, наболели проблеми и евентуалните начини за справянето с тях.
И ако накрая затворите последната страница на книгата, съжалявайки, че е свършила, винаги можете да посегнете към нейното достойно продължение – "Апокалипсис сега с деца".
На днешния 26 май се навършват 96 г. от рождението на американския джаз тромпетист, бенд лидер и композитор Майлс Дейвис. За своята половинвековна кариера се превръща в една от най-влиятелните всепризнати фигури в историята на джаза и в музиката на 20-тото столетие изобщо. Седемкратен носител на наградата „Грами“. Неговият тромпет не просто..
Днес отбелязваме Световния ден на предизвикателството. Отбелязва се от 1991 г. през последната сряда на месец май по инициатива на Международната асоциация "Спорт за всички" с различни спортни състезания и игри под мотото "Спорт за всички". Целта на деня е да популяризира здравословния начин на живот и да информира обществеността за ползите от..
По-слаби добиви от пшеница очакват в Медковец. Липсата на влага в почвата е причина за това. Преди дъжда преди дни ситуацията с есениците бе критична, категоричен е кметът на общината Венцислав Куткудейски: "Есенниците пристъпиха към аварийно изкласяване. Опасността от това да не се озърнят нормално, да не налеят зърното, да се получи..
Напред- науката е слънце! Днес навсякъде звучи "Всеучилищният химн". А в сферата на земеделието се изисква и наука, и слънце. Затова и в "Земята, която ни храни", говорим за това доколко е важно в селскостопанския сектор да има подготвени кадри. На днешния ден засвидетелстваме своята любов към учителите. Заради любимата си учителка..
Красиво и празнично Видин отбеляза Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празничната програма започна с шествие от мажоретния състав на училището по изкуствата, духовия оркестър Видин и множество учители и ученици от всички учебни заведения. Най-отпред, пред шествието..
Днес отбелязваме Денят на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. На днешната дата 24 май, темата за грамотността е особено актуална. Най-общо казано за грамотен може да се смята човек, който може да чете и пише на ниво, достатъчно за осъществяване на писмена и устна комуникация,..
Зрелостници от СУ "Свети Свети Кирил и Методий" Видин връчиха грамоти на своите учители , като израз на признателност. В тях преподавателите са представени през погледа на учениците. Е дин от авторите на текстовете на грамотите е Валентин Валентинов, който завършва паралелка със специалност "Изобразително изкуство": "Написаното в грамотите е..