Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Внучката на Митрополит Неофит доц. Красимира Петкова носи в сърцето си Видин

Снимка: личен архив

В пъстрия сборник с истории и разкази за съдбата на земляци от българския Северозапад - предаването "Калейдоскоп", ще ви срещнем с  доц. Красимира Петкова,  преподавател в Лесотехническия университет в София и правнучка на Видинския митрополит Неофит. Той е известен сред видинчани като основоположник  на организираната благотворителна и църковнопросветна дейност на Православната църква в епархията. Красимира Петкова е родена и израснала във Видин. Обича родния си град и когато има възможност, се връща винаги в него. Баща ѝ Никола Петков работи като архитект в проектантската  организация в града. Майка ѝ Елисавета Жекова е учителка по математика. Те я възпитават в трудолюбие и любов към родната природа и към България като цяло. Възпитана е в любов към Бога и към православните традиции от своя дядо.


Основното си образование получава в ОУ "Иван Вазов", продължава в реалната гимназия "Димитър Благоев". Има афинитет към точните науки, обича математиката, химията, биологията, физиката. Това я насочва към инженерна специалност. От своя прадядо  Красимира Петкова наследява любовта към природата и по-късно тя до голяма степен повлиява при професионалната ѝ реализация, насочена към опазване на българските гори. Кандидатства в Лесотехническия институт в София, специалност "Горско стопанство". Приета е с отлични оценки, което ѝ дава възможност да избира мястото на своето разпределение. Започва работа в Института за проучване и проектиране "Агролеспроект". Първото горско стопанство, в което започва работа е в град Елена. Тук се среща с бъдещия си съпруг, с когото имат обща любов - към природата. Проявява интерес към научната и преподавателската дейност. След спечелен конкурс започва работа като асистент във Висшия Лесотехнически институт- София, където преподава и днес. В основата на нейния успех са нейната упоритост и трудолюбие.  


Семейна е, с една дъщеря.


ДЕТСТВОТО
"Детството ми беше безгрижно детство и винаги ще си спомням за него.  Обичах да чета, да се срещам с приятели и да се разхождаме в градината. В съботен или неделен ден винаги ходех с родителите си или с мои приятели в местността "Божурица". Тогава кипеше живот, имаше почивни станции на различни предприятия, Моите родители ме учеха на трудолюбие, на патриотизъм, особено моята майка, тя беше влюбена в България. Показвала ми е много места в България, по планините сме ходили, тя беше голяма планинарка. Помогнали са ми да стана това, което съм и за това съм им благодарна."

ВИДИНСКИ МИТРОПОЛИТ  НЕОФИТ
"Аз когато съм се родила, той е бил вече на 90 години. Но той остави дълбока следа в моя живот, тъй като моето детство е било свързано пряко с него. Той като митрополит живееше във Видинската митрополия, но ние с майка го посещавахме всяка вечер. В края на вечерта той много държеше да декламирам две стихотворенията "Хаджи Димитър" и "Опълченците на Шипка". Летата прекарвахме с него в Клисурския манастир, във вилата, която той беше построил. От тези летувания в Клисурския манастир  се зароди моята любов към природата и към гората, което се отрази на професионалното ми ориентиране по-късно. Много емоционална беше връзката ми с него, особено, когато общуваш с по-необикновен човек като него. Това оставя дълбоки следи..."

ПРЕПОДАВАНЕТО

"Сега студентите никога не са получавали толкова много материали за обучение. Освен че им изнасяме лекции и упражнения, ние им даваме и материали в много по-обширен вид. Хубаво е, че има и такива студенти, които са дошли с голямо желание да учат. Преподавам и на по-възрастни студенти, задочни студенти. Това са зрели хора, които работят в структурите на Изпълнителната  агенция по горите... Те са много добри практици и са много добре мотивирани и даже се представят по-добре от редовните студенти... Те имат голямо желание да учат и това ми създава настроение да им помагам... Надявам се да съм била полезна на студентите."


Митрополит Неофит е известен и като един от големите дарители на Видин. По негово време са завършени храмовете "Св. Димитър" и "Св. Николай", построена е сградата на Видинската митрополия, епархийското училище, мавзолеят на екзарх Антим Първи, както и 45 храма в епархията. Обновяват се епархийските манастири, изграждат се две девически училища във Видин и Лом. С лични негови средства е построен детски дом, който днес продължава да съществува като детска градина, носеща името на неговия син - Желязко Попниколов.  


Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

ИАРА извади 18 лави кърмаци от Дунав при Козлодуй, Лом и Видин

12 лави кърмаци са извадени днес от река Дунав при град Козлодуй и по три лави кърмаци при Видин и Лом. Намерени са немаркирани мрежи и въдици за улов на миролюбиви риби, които също са прибрани.  Това е резултатът от проверка на ИАРА, която днес беше извършена по горната част на река Дунав. В акцията участва изпълнителният директор на ИАРА д-р..

публикувано на 19.04.24 в 17:50

Фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе във Видин

Двудневен фестивал "Занаяти и култура" ще се проведе тази събота и неделя, 20-и и 21 април, пред средновековния замък "Баба Вида" във Видин . Той се осъществява от Сдружение "Клуб за семейно спортуване и приключения "Семеен спорт". За участие са поканени местни занаятчии, производители на вина, ще има кулинарна изложба, изложение на оръжия,..

публикувано на 19.04.24 в 15:48

Арти - лабрадорът на актьорите Ани и Кирил Кирилови

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с най-артистичното куче във Видин - домашния любимец на актьорите от видинския театър Ани и Кирил Кирилови . И не случайно то се казва Арти , което идва от английската дума за изкуство "art". Той е порода лабрадор , черен на цвят, от по-рядко срещаните лабрадори. Ани и Кирил са толкова..

публикувано на 19.04.24 в 14:30

Ема Величкова: Животът трябва да е шарен, професията също

Срещата ни с Ема Величкова е и билетът за шарения  ѝ свят, в който ни допусна. С нейните изключително талантливи ръце, тя създава не само изкуство, не само формички за сладки. С дизайните си тя разказва истории за радост и веселие, които впоследствие преливат в нежност и вкус. Нейната личност се отразява във всяка нейна изработка -..

публикувано на 19.04.24 в 14:00

В деня на велосипеда: Веселин Филипов за любовта към колоезденето

В международния ден на велосипеда се срещаме с един видинчанин, който обожава колоезденето. Веселин Филипов кара колело от малък. Описва тези спомени като хубави, макар като всяко дете те да са свързани с рани по коленете, но рани, които днес го карат да се усмихва. Вече не пада от колелото, защото знае да го управлява повече от добре. Дори..

публикувано на 19.04.24 в 13:00

Март- горещ и с нови рекорди

Изминалият месец март беше с най- висока средна температура в глобален аспект, със стойности, които досега не са измервани в метеорологичната инструментална история на човечеството. По-важното е, че това е десетият пореден месец, в който се отбелязва най- високата глобална температура. Това означава, че почти една година имаме най- топлите..

публикувано на 18.04.24 в 15:58
Виктория Гузелска, инспектор по защита на населението към сектор

Как работи националната система за ранно предупреждение при бедствия и кризи?

Никой не е застрахован срещу това да се сблъска с природно бедствие или друг вид кризисна ситуация. Новини за подобни инциденти заливат световния медиен поток. В последните години и на много места в България природата показа своята мощ. Според данните на националната статистика за 2022 година, над 14 600 са възникналите в страната бедствия, аварии,..

публикувано на 18.04.24 в 14:30