Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново предлагат Закон за старите български столици

Видин със статут на стара българска столица- ще оценят ли величието на града?

Шест български града предложени за статут на стара столица

Предложение за Закон за старите столици на Република България внесоха от "Има такъв народ" за обсъждане в Народното събрание. Той трябва да урежда отношенията, свързани с формирането и провеждането на държавна политика за опазване и развитие на историческите градове в България, които в определени периоди са били средновековни столици. 


Сред шестте исторически града е и Видин, център на отделна българско царство през 14 век. Статут на стари български столици се предлага и за Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Силистра и Никопол. Тези историческите градове трябва да са обект на особена грижа, коментира Пламен Николов, парламентарен секретар на "Има такъв народ":


"Това не е нова идея, която се ражда сега, а просто подновяване на един стар проект, който би трябвало да бъде направен в един по-организиран вид, с оглед не само да акцентира върху историческите и културните последствия от един такъв законопроект или пък оценка във връзка с въздействието, опазването на старите столици, но така и да постигне някои икономически ползи, които биха могли да бъдат директно генерирани във връзка с него."


През годините са правени два опита за прокарване на такъв закон, но по различни причини се провалят, припомни Пламен Николов. Според него градовете, включени  в този законопроект са символи на българската историческа памет, а техният потенциал досега е силно подценяван.


Въпросът е поставен още по време на коалиционните преговори за съставяне на кабинет и по думите на Пламен Николов, тогава коалиционните партньори са се обединили около идеята, че "един такъв законопроект би бил чудесно решение в икономическия смисъл за туристическия бранш в тези пет области, в които са предложени шестте исторически града, които са били стари столици."


Призив към всички народни представили да подкрепят закона за старите български столици отправи професор Вили Лилков. Като депутат от 43-то Народно събрание той е сред вносителите на предишен законопроект за старите столици на България. Добави, че предложението е с дълга история. Още през 2014 година подобен законопроект е внесен от групата на ГЕРБ, но той не стига до разглеждане в зала.  През 2016 година е вторият опит за прокарване на такъв закон. Предложението на "Реформаторския блок", от която група тогава е и професор Лилков е разглеждано в три от парламентарните комисии, но среща отпор от патриотичните формации. Отново в 44-то НС отново ГЕРБ е инициатор на такъв закон. Тогава от него отпада Видин, а предложението не стига до обсъждане в зала:


"Сега аз прегледах законопроекта. Радостното е, че Видин е включен в Закона за старите столици. Законопроектът е подписан от всички депутати от парламентарната група на "Има такъв народ", което ми дава основание да вярвам, че вероятно той ще бъде съгласуван и с другите партии в управляващото мнозинство. Би трябвало да получи и подкрепата на ГЕРБ, тъй като ГЕРБ са участвали като инициатори през 2014 година на внасянето на такъв закон и аз не виждам причина той да не бъде приет. Разбира се, той ще бъде променен в някои части, но основните принципи на законопроекта са спазени- засилено взаимодействие между институциите при планиране и управление на дейностите в старите столици, участие на местната общност в изготвянето на програмни документи, целево финансиране на старите столици, т.е  предвиждахме всяка година държавата да определи целеви средства в бюджета, които да осигуряват популяризирането  и развитието на старите столици, да се развива политика по рекламиране на старите столици, целенасочено с цел туризъм, защото, ако такива градове като Видин, Плиска, Преслав, дори и Велико Търново разчитат само на своите сили, за да рекламират историческите си ядра и историята, през тях и историята на България, няма да може това да се случи, така че се разчита на сериозна държавна помощ."


Подкрепа на предложението за Закон за старите български столици обяви и заместник-председателят на 47-о Народно събрание Росица Кирова, народен представител от Видинския регион:


"Аз категорично ще подкрепя законопроекта за старите столици на България по една основна причина- Видин е включен в този законопроект. Този законопроект ще ни даде възможност за  достъп до много по-лесно финансиране по отношение на културните ценности, които имаме."


"Ако предложението бъде прието, ще е от огромна полза за развитието на Видин и за развитието на туризма в България по начин, по който той да бъде насочен към старите столици, още повече, че сега не само че Видин не е пренебрегнат, но обхватът е разширен, разбира се, абсолютно заслужено. Въз основата на исторически данни в него влизат Плиска, Велики Преслав, Велико Търново, Видин, Силистра и Никопол. Когато бъде създаден един такъв общ туристически продукт, една туристическа марка със старите столици на България, това ще е изключително полезно" коментира Ваня Ставрева от Регионалния исторически музей във Видин.


Вече са насрочени дати за обсъждане на законопроекта в някои от парламентарните комисии.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27