Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Последният рицар на България" ще се разпространява с благотворителна цел

Видинска следа в първата детска книга за Цар Борис III

Автор:
Снимка: www.piratiteumiratmladi.com


 "Последният рицар на България" - това е първата детска книга за живота на Цар Борис III. Тя включва разкази с истории от живота му, написани от документалиста и писател Михаил Кунчев. 

"Приказка за детството и военните подвизи на Царя по мотиви от документални разкази на десетки войници, воювали в окопите рамо до рамо с него по време на Голямата война, и спомени на царското семейство. Пиша я, за да помнят и не забравят нашите деца, че някога сърцето на Родината туптеше заедно с това на един голям българин", казва Михаил Кунчев. 

Книгата е богато илюстрирана с рисунките на един от доайените на комикс културата у нас  - художникът с видински корени Александър Въчков- историк и специалист в сферата на военните униформи.  

"Книгата беше замислена като един сборник с приказки, посветени на Цар Борис III. Оказва се, че въпреки че е много популярен сред народа, през последните 30 години има една реабилитация на неговата личност и в средите на историците, но няма нищо, посветено на него, което да е достъпно за малки деца. Михаил Кунчев, който е журналист, писател, се зае с тази задача да направи един сборник с приказки, посветени на неговия живот, като акцентът е главно върху ранните му години, когато той като офицер за свръзка е на фронта. Стилът е именно приказен, на достъпен за деца език е написана книжката и това поведе и всъщност и илюстрациите. Когато разговаряхме първоначално с него за идеята за този проект ,малко се колебаех какъв стил на рисуване да избера, но в крайна сметка се спрях на един реалистичен стил на илюстрациите"- рАлександър Въчковазказа за Радио Видин Александър Въчков.


Илюстрациите на униформи, две сценки от детството на Царя в двореца, както и канапе, и тапетите, които са част от мебелировката на двореца, са пресъздадени от Александър Въчков абсолютно автентично. С тези илюстрации той помага на децата да придобият една визуална представа за епохата. Споделя, че доста е мислил, преди да реши кои епизоди точно да илюстрира:


"Трудно беше, защото всеки разказ сам за себе си е интересен, но тъй като бяхме се договорили, че ще има десетина илюстрации, за да не се надуе прекалено обема - трябваше да избера от двайсетина разказа на 10 да направя илюстрации. Опитах се да вкарам един ритъм - горе-долу през епизод да бъдат илюстрациите, за да се получи едно равномерно присъствие в книгата. Има едни епизоди, които бяха по-интересни за илюстриране - например историята с тегленето на камъка, паднал на пътя, с автомобила, беше интересна история и мисля, че си заслужаваше илюстрирането. Още повече, че аз нарисувах именно автомобила, който тогава престолонаследника е шофирал през Първата световна война, така че той си е много автентичен. Тогава не са имали регистрационни номера, иначе щях и него да сложа, но нямаше такава информация. Това беше принципа, с който се съобразявах при избора на разкази, които да илюстрирам - да има една ритмичност в книгата".


С издаването на тази книга авторите подемат и една благотворителна инициатива. След като половината от тиража бъде продаден, парите ще бъдат вложени в нов тираж, който ще бъде дарен на деца, които нямат възможност да си закупят книгата, а дарителската инициатива ще стартира от Видин:


"По замисъл половината от тиража трябва да бъде с благотворителна цел разпространен. Това беше първото, което ме грабна в тази идея, дори не толкова преклонението пред личността на Цар Борис, а по-скоро тази идея да се представи на деца, които не могат да си позволят неговия образ. Реално един пълен тираж ще бъде разпространен, тъй като от първия тираж половината ще се разпространява по този начин, а със средствата от продажбата на другата половина от тиража ще се направи един ре-тираж, който ще бъде толкова, колкото ще е този за продажба. Така че, при 1000 бройки книга - 1000 ще бъдат разпространени безплатно, а 500 ще бъдат в продажба. Относно Видин, чисто географски, Мишо беше избрал първо във Видин да започне, така някак си логично от Северозапад, по часовниковата стрелка да се върти маршрутът на тези дарителски акции. Мен това допълнително ме мотивира, тъй като детството ми и спомените ми са свързани много тясно с град Видин".


Всеки, закупил "Последният рицар на България", става част от кампанията  "Минало за бъдещето", чрез която изцяло с лични средства, събрани от продажбата на книгата, половината от тиража ще бъде дарен на деца, лишени от родителски грижи, на ученици в най-бедните райони на България, както и на второкласници и третокласници от цялата страна. 


Целия разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Романът "Шлеп в пустинята" отвежда към суровата реалност

„Шлеп в пустинята“ на Людмил Тодоров е толкова кратък, че ти се струва неоправдано претенциозно да бъде наречен роман. Само 152 страници, но пък 152 страници сурова реалност, в която никой от нас не си признава, че живее ежедневно! Когато обаче започнеш да го четеш, неусетно започва да ти се струва прекалено тривиално, почти грубо да го наречеш..

публикувано на 27.09.24 в 17:20

Видинското читалище „Цвят” отваря врати за посетители

Традиционно в първия ден на октомври от десетилетия читалище „Цвят” открива новата си учебна и творческа година. На този ден входът ще е отворен за всички, които желаят да станат съпричастни към работата и постиженията на възпитаниците на школи и състави и на техните преподаватели, съобщават от културното средище.  Информационният ден на отворените..

публикувано на 27.09.24 в 15:57

Видин ще е домакин на фестивала "Здравей, Здраве"

Седмото издание на фестивала "Здравей, Здраве" ще се проведе във Видин . Той ще се състои тази събота, 28 септември, в Културен център "Жул Паскин".  "Пристъпваме към утрешното събитие, заредени с позитивизъм, с желание да помогнем на повече хора да усетят и да разберат себе си на първо място, а оттам ще започне и нов живот за тях", каза за Радио..

публикувано на 27.09.24 в 15:55

Георги Кузманов - библиотекарят с интересно хоби

В "Професия хоби" днес ви срещаме Георги Кузманов от Видин . Той работи като библиотекар, но хобито му е доста нетрадиционно. Георги се разтоварва като пише текстове за рап песни, а също така и рапира. В рап средите се представя с артистичния псевдоним "Субекта". С помощта на негов близък приятел, който прави музиката, имат издадени..

публикувано на 27.09.24 в 14:59

Владимирово - селото, където традициите срещат надеждата за бъдещето

Гостуваме в село Владимирово - място с дълбоки исторически корени и силен дух. Владимирово е едно кътче, което пази духа на традициите, но също така гледа към бъдещето. Намира в община Бойчиновци . Селото е голямо и има много млади хора. Цветелин Михайлов е кмет на Владимирово само от няколко месеца, но има амбицията да облагороди и развие..

публикувано на 27.09.24 в 11:45

Виктория Топалска представя книгата "По(д)правки" във Видин

Предстои представянето на втората книга на Виктория Топалска . Изданието включва разкази, вдъхновени от живота и носи името "По(д)правки" . Виктория Топалска разказа подробности: "Книга, доста по-различна от първата... Първата ми книга е стихосбирка... Тотално съм се насочила на друго място, сега в момента, защото съм..

публикувано на 27.09.24 в 11:09

Десислава Петрова: Добивите от жито не компенсират ниските изкупни цени

В края на старата стопанска година и началото на новата, в "Земята, която ни храни" се срещаме с Десислава Петрова . Тя е от Видин, ври и кипи в зърнопроизводството повече от 15 години, но с подобна суша се сблъсква за първи път:  "Не може да се каже, че отиващата си стопанска година е благоприятна за нас. Добивите са изключително ниски.....

публикувано на 26.09.24 в 16:39