В област Видин има 34 хидротехнически обекта, които подлежат на проверки по отношение на техническото и експлоатационното им и състояние, готовността за безопасна техническа експлоатация и документацията за експлоатацията, съобщават от Областната администрация- Видин.
33 са язовири, има и един изравнител. 4 от язовирите са публична държавна собственост на Министерство на земеделието, 5 са частна държавна собственост и са включени в активите на "Напоителни системи" ЕАД, 19 язовира са собственост на общини и един е частна собственост. Правото на собственост върху останалите 5 язовира през 2020 г. безвъзмездно е прехвърлено от общини в област Видин на държавата, с което собствеността им от публична общинска е променена на публична държавна и се стопанисват от изрично създаденото за целта Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири".
Областна администрация Видин извършва ежегодни проверки на техническото и експлоатационното състояние и готовността за безопасна експлоатация на язовирите и съоръженията към тях, в съответствие с нормативните разпоредби, уточняват от ведомството.
В област Враца язовирите са 91 на брой. От тях за ремонт са 39, а за спешен ремонт- 5.
Към настоящия момент хидротехническите съоръжения на територията на област Монтана са в добро състояние и не представляват опасност за здравето и живота на населението, както и за сигурността на инфраструктурни обекти, съобщават от Областната администрация във Враца.
На територията на област Монтана са разположени 60 язовира- два са публична държавна собственост, "НЕК" ЕАД стопанисва 3, "Напоителни системи" ЕАД - 4, ДП "Управление и стопанисване на язовири" - 4 бр., частна собственост са 4 язовира и 43 са общинска собственост. Всяко техническо съоръжение подлежи на поне една проверка на година, а язовирите, които по мнение на комисията, могат да се явят проблемни, се проверяват два пъти. На такива проверки се подлагат и язовирите, към които има значителен обществен интерес- какъвито са "Огоста" и "Среченска бара".
Язовир "Огоста" е публична държавна собственост, предоставен в управление на Министерство на земеделието. Оператор на язовира е "Напоителни системи" ЕАД. Язовирът е добавен в списък на язовирите, на чиито стени и съоръжения към тях е необходимо да се извърши основен ремонт или реконструкция. Списъкът е одобрен от Министерски съвет през 2018 година.
През м. септември 2019 г. с приемо- предавателен протокол МЗХГ е предало на "Държавна консолидационна компания" ЕАД цялата проектна документация за необходимите ремонтно-възстановителни работи. С множество писма на областния управител на област Монтана от края на 2020 до момента, от компанията е изискана информация за предвидените дейности, както и за етапите и сроковете за изпълнението им. В повечето случаи липсва отговор. Последният такъв е 29.09.2021 г., с който ДКК ЕАД информират, че на 16.09.2021 г. "Монтажи" ЕАД е представило в ДКК ЕАД план-сметка за изпълнение на дейностите по ремонт на язовир "Огоста", която е внесена за разглеждане от Експертен съвет и в случай, че бъде одобрена, ДКК ЕАД своевременно ще пристъпи към осъществяване на последващи действия по възлагане изпълнението на проекта.
Последното писмо на областния управител до ДКК ЕАД за предоставяне на информация е от 07.01.2022 г.
"Язовир "Огоста" се нуждае от спешен ремонт и бавенето му може да доведе до тежки последици", обясни за Радио Видин инженер-математикът Петър Пенчев, който привлече вниманието на българските институции към изключително сериозния проблем с недовършената стена на действащия от 1987 г. язовир "Огоста ", след като бе изслушан от европейска институция. Комисията прие и публикува за подкрепа от граждани Петиция № 0157/2020, внесена от Петър Пенчев, от името на Асоциацията на свободното слово "Анна Политковская". В петицията е записано, че е необходимо Министерството на земеделието (собственик на язовира) да внесе в Министерския съвет предложение и да бъде одобрен бюджет за довършване на бетонната инжекционна завеса на язовир "Огоста" съгласно проекта, за неизградените 320 метра, както и спешно да бъдат извършени конкретните действия по довършването на съоръжението.
Че язовирът е опасен, смята и инж. Марин Маринов- технически ръководител на строителството на язовир "Огоста", а преди години и народен представител от Монтана. Според него опасна е и корекцията на язовира, която минава през Монтана и крие опасност от наводняване на единия от бреговете, където се намира ромския квартал:
"Там са построени свинарници, кокошарници, незаконни постройки... И кметската администрация, кметът, председателят на Общинския съвет не взимат никакво отношение, защото това са къщи на избиратели. И вместо да ги разрушат и довършат корекцията, за да е спокоен градът, всичко си седи така и се молим на Господ да не вали дъжд..."
Повече за историята на строителството на язовир "Огоста", допуснатите още тогава грешки, които създават проблеми днес, нуждата от спешни действия и политическите компромиси, както и целите интервюта с инж. Петър Пенчев, инж. Марин Маринов, инж. Владимир Петров от Напоителни системи клон "Мизия" и кмета на Монтана, Златко Живков- в звуковия файл.
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..