Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опасни ли са язовирите в Северозапада

Снимка: Радио Видин

Има ли опасни язовири в Северозапада? Проверяват ли се и какво се прави за обезопасяването им?  Има ли необходимост от спешен ремонт на язовир "Огоста"? 

Общо 185 язовира има на територията на Северозападна България, по данни на Министерството на земеделието, храните и горите. 13 от тях се нуждаят от спешен ремонт.  


В област Видин има 34 хидротехнически обекта, които подлежат на проверки по отношение на техническото и експлоатационното им и състояние, готовността за безопасна техническа експлоатация и документацията за експлоатацията, съобщават от Областната администрация- Видин. 

33 са язовири, има и един изравнител. 4 от язовирите са публична държавна собственост на Министерство на земеделието, 5 са частна държавна собственост и са включени в активите на "Напоителни системи" ЕАД, 19 язовира са собственост на общини и един е частна собственост. Правото на собственост върху останалите 5 язовира през 2020 г. безвъзмездно е прехвърлено от общини в област Видин на държавата, с което собствеността им от публична общинска е променена на публична държавна и се стопанисват от изрично създаденото за целта Държавно предприятие "Управление и стопанисване на язовири". 


Областна администрация Видин извършва ежегодни проверки на техническото и експлоатационното състояние и готовността за безопасна експлоатация на язовирите и съоръженията към тях, в съответствие с нормативните разпоредби, уточняват от ведомството.


В област Враца язовирите са 91 на брой. От тях за ремонт са 39, а за спешен ремонт- 5.
Към настоящия момент хидротехническите съоръжения на територията на област Монтана са в добро състояние и не представляват опасност за здравето и живота на населението, както и за сигурността на инфраструктурни обекти, съобщават от Областната администрация във Враца.


На територията на област Монтана са разположени 60 язовира- два са публична държавна собственост, "НЕК" ЕАД стопанисва 3, "Напоителни системи" ЕАД - 4, ДП "Управление и стопанисване на язовири" - 4 бр., частна собственост са 4 язовира и 43 са  общинска собственост.  Всяко техническо съоръжение подлежи на поне една проверка на година, а язовирите, които по мнение на комисията, могат да се явят проблемни, се проверяват два пъти. На такива проверки се подлагат и язовирите, към които има значителен обществен интерес- какъвито са "Огоста" и "Среченска бара".


Язовир "Огоста" е публична държавна собственост, предоставен в управление на Министерство на земеделието. Оператор на язовира е "Напоителни системи" ЕАД. Язовирът е добавен в списък на язовирите, на чиито стени и съоръжения към тях е необходимо да се извърши основен ремонт или реконструкция. Списъкът е одобрен от Министерски съвет през 2018 година. 


През м. септември 2019 г. с приемо- предавателен протокол МЗХГ е предало на "Държавна консолидационна компания" ЕАД цялата проектна документация за необходимите ремонтно-възстановителни работи. С множество писма на областния управител на област Монтана от края на 2020 до момента, от компанията е изискана информация за предвидените дейности, както и за етапите и сроковете за изпълнението им. В повечето случаи липсва отговор. Последният такъв е 29.09.2021 г., с който ДКК ЕАД информират, че на 16.09.2021 г. "Монтажи" ЕАД е представило в ДКК ЕАД план-сметка за изпълнение на дейностите по ремонт на язовир "Огоста", която е внесена за разглеждане от Експертен съвет и в случай, че бъде одобрена, ДКК ЕАД своевременно ще пристъпи към осъществяване на последващи действия по възлагане изпълнението на проекта. 

Последното писмо на областния управител до ДКК ЕАД за предоставяне на информация е от 07.01.2022 г.  

"Язовир "Огоста" се нуждае от спешен ремонт и бавенето му може да доведе до тежки последици", обясни за Радио Видин  инженер-математикът Петър Пенчев, който привлече вниманието на българските институции към изключително сериозния проблем с недовършената стена на действащия от 1987 г. язовир "Огоста ", след като бе изслушан от европейска институция. Комисията прие и публикува за подкрепа от граждани Петиция № 0157/2020, внесена от Петър Пенчев, от името на Асоциацията на свободното слово "Анна Политковская". В петицията е записано, че е необходимо Министерството на земеделието (собственик на язовира) да внесе в Министерския съвет предложение и да бъде одобрен бюджет за довършване на бетонната инжекционна завеса на язовир "Огоста" съгласно проекта, за неизградените 320 метра, както и спешно да бъдат извършени конкретните действия по довършването на съоръжението.


Че язовирът е опасен, смята и инж. Марин Маринов- технически ръководител на строителството на язовир "Огоста", а преди години и народен представител от Монтана. Според него опасна е и корекцията на язовира, която минава през Монтана и крие опасност от наводняване на единия от бреговете, където се намира ромския квартал:

"Там са построени свинарници, кокошарници, незаконни постройки... И кметската администрация, кметът, председателят на Общинския съвет не взимат никакво отношение, защото това са къщи на избиратели. И вместо да ги разрушат и довършат корекцията, за да е спокоен градът, всичко си седи така и се молим на Господ да не вали дъжд..."


Повече за историята на строителството на язовир "Огоста", допуснатите още тогава грешки, които създават проблеми днес, нуждата от спешни действия и политическите компромиси, както и целите интервюта с инж. Петър Пенчев, инж. Марин Маринов, инж. Владимир Петров от Напоителни системи клон "Мизия" и кмета на Монтана, Златко Живков- в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59