Бежанската вълна от Украйна не подмина и Видин. Първите два автобуса с бежанци от Болград и Одеса пристигнаха в събота. В близките дни се очакват още.
50 души, предимно жени и деца, вече са настанени в два от хотелите във Видин. Осигурена им е и храна. В областната организация на Български червен кръст и Общинско предприятие "Социални дейности" във Видин имат списъци с конкретните потребности на бежанците.
Даяна е от Одеса. Етническа българка е и затова избира страната ни:
"Положението в Украйна е страшно. Аз към етническа българка, затова дойдохме тук."
В Украйна остават майка ѝ и съпругът ѝ:
"Не знам каква ще бъде въобще ситуацията, ще се срещнем ли въобще с тях."
Виктория също пристига от Одеса. Пътува с майка си, сестра си и децата:
"Също сме българи. Българският език ни е близък. Манталитетът ни е сходен. Както казват, кръвта вода не става. Разбираме се и можем да си помогнем в трудни минути. Решихме да дойдем в близка по дух страна. И много се радваме, че така топло ни посрещнаха и предоставиха удобства."
Татяна е в България с двете си дъщери и внуците. Първите дни от войната слушали гърмежите в Одеса, но се надявали бързо да спрат:
"Много сме благодарни на България, че толкова топло ни посрещнаха, дори повече отколкото очаквахме. Настаниха ни добре. Зададоха много въпроси от какво имаме нужда, с какво могат да ни помогнат и ние сме много благодарни. През първите дни на войната чувахме изстрели. Ние сме от Одеса. Гърмеше силно. В целия град се чуваше. Ние разбира се не искахме да тръгваме. Няколко дни изчаквахме да видим какво ще се случи, но нищо хубаво не стана.
21 век е. Никой не би могъл да помисли, че някой ще нападне една мирна страна. Нападат своите. Това е като удар в гърба. Принудени бяхме да тръгнем. Благодаря, България! Надяваме се, че в Украйна всичко ще бъде добре, както и в България. Тревожим се за нашите роднини. Родителите ми останаха там. Те не могат да дойдат. Естествено мъжете също останаха. Изобщо не знаем какво ще се случи. Разбира се на никого не пожелаваме това. През целия път плакахме. Да избягаш от родината си е много тежко. Искаме мирът да се върне. Политиците да се договорят по между си и всичко да се реши."
Още бежанци очакват в града в близките дни. Областният управител на Видин Любен Иванов призова хората от региона, които имат възможност да приютят пристигащи:
"Тепърва очакваме да идват още. Затова Областна управа е пуснала в интернет призив към всички граждани на Видин да се обаждат на посочения телефон, ако имат готовност да предоставят своите жилища за настаняване на бежанци. Моля ви, откликнете на нуждите на украинските граждани!"
Жители от област Видин, които имат възможност и желаят да посрещнат в домовете си украински бежанци могат да заявят готовността си на мобилен телефон 0896 748 927 (Мирослав Митев – главен специалист в Областна администрация Видин).
"Моля ви в тази насока да се обръщате и към Червения кръст, които са в готовност да дадат точни насоки каква необходимост имат бежанците."
Първоначално жените и децата ще останат в хотелите, но в последствие ще бъдат настанени в къщи или апартаменти, според желанието им, каза народният представител от "Продължаваме промяната" Петър Миланов:
"Както знаете, с бърза реакция на Външно министерство и на Министерство на вътрешните работи на бежанците се предоставя виза за 90 дни, през което време могат да кандидатстват за зелена карта, за да работят и този срок може да се удължи два пъти по 6 месеца с предоставяне на договор с работодател в България. Също ще им бъде издадена лична карта на чужденец, документ за самоличност, с която могат да пътуват също и в Европа."
Бежанците се надяват скоро да се приберат в родината. Благодарят на страната ни.
"Огромно благодаря на вас, българите, че ни приемате"-казаха пристигащи във Видин при посрещането им.
Желаещите да помогнат могат да се обърнат към Общинско предприятие "Социални дейности" или Българския червени кръст във Видин, откъдето ще им посочат от какво конкретно се нуждаят бежанците.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..