Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Почитаме жертвите на Холокоста

Снимка: Полина Тодорова

10 март се чества като датата, на която си спомняме за спасяването на близо 50 000 български евреи. Това е и датата, на която в България почитаме жертвите на Холокоста. Спасяването на евреите е едно от малкото исторически събития, които са дело на целия народ - от властта, през видни обществени фигури, Църквата и обикновените хора. 

На 10 март 1943-та година е спряно депортирането към концентрационните лагери на нацистка Германия. Това са евреи, които обитават българска територия. Във Видин еврейската общност преди 1944 година е наброявала 2000 души. Към момента в града живеят дори по-малко от 10 души. 

"10-ти март е много голяма дата за нас. Тук във Видин са били спасени доста евреи, а и благодарение на 10 март баба и дядо са останали живи и са останали в България, не са били изселени, а също така и майка и татко. Тя е голяма дата, много важна за нас и два пъти в годината я празнуваме, един път в края на януари, сега втория път е на 10-ти март... Много е важна, още повече като гледам сега какво става на другите места, хич не е приятно, но ние сме го изживели веднъж. То не ние де, защото аз не съм била родена тогава, но по спомените на татко и на майка, на баба и на дядо се изживяват"-  каза за радио Видин Стрея Пунчева- секретар на видинската организация на евреите "Шалом".

Стрея Пунчева коментира и ситуацията с пристигащите от Украйна. По думите й всички се отнасят с разбиране и толерантност към бежанците- някои от тях вероятно са евреи: 
"Разбираме ги, разбира се в София имат открит подслон, там събират дарения, събират разни помощи и т.н. направено е всичко, което може. Но ние тук сме останали пенсионери, с минимални пенсии... пуснали сме по един смс... Бежанци има и то много, има бежанци които са евреи от Украйна, така че не само украинци. Много евреи има, на които им се обръща внимание, но при нас във Видин никой не се е обадил все още, че има евреи тук. Знаем, че има. Следим кмета какво говори, следим как се развиват събитията във Видин. Ние сме съпричастни с тях, но много малко можем да помогнем, защото на нас не ни стига пенсията дето се казва, само да си купим лекарствата и сметките да си платим... "

Еврейската общност във Видин отбеляза деня с поднасяне на цветя на Еврейския паметник в града, помнейки миналото и вярвайки в бъдещето.


 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Склонни ли сме да проявяваме щедрост

Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме.   И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..

публикувано на 03.12.24 в 15:50

Проф: Вили Харизанова: Пестицидите ще ги има, но трябва по-умно да ги прилагаме

Пестицидите-  какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в   " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е  обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..

публикувано на 03.12.24 в 15:25

Дядо Коледа поздрави ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра

Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от  Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..

публикувано на 03.12.24 в 15:00

Танцовият състав към читалището в Ново село има нови носии

Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите  да бъде допълнена  с предна и задна престилка, казва секретарят на..

публикувано на 03.12.24 в 14:00

Ученици от Враца се включиха в биомедицински конгрес

Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..

публикувано на 03.12.24 в 13:30

Читалището в Бойчиновци изгражда звукозаписно студио

Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..

публикувано на 03.12.24 в 13:00
Д-р Вилхелм Елисеев

Д-р Вилхелм Елисеев: В реанимацията лекарят винаги е поставен в екстремна ситуация

Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..

публикувано на 03.12.24 в 10:10