Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Анюта Борин: През цялото време работех за една кауза - каузата на музейния работник

Най-важно в живота е да помогнеш на някого, който има нужда

Снимка: личен архив
В това издание на "Калейдоскоп" ви представяме една невероятно смела и борбена жена, която отдава целия си живот на развитието на  етнографията и музейното дело в българския Северозапад. Нейното име е Анюта Каменова - Борин, дългогодишен директор на Историческия музей в Монтана и на музея в Чипровци. Тя е родом от Чипровци, град който за нея определя живота и професионалния ѝ път, който е изключително важен факт. 

Семейството ѝ е потомък  на стари родове от Копиловци и Чипровци. Прадядо ѝ е бил търговец. Бил убит без съд и присъда от комунистическата власт, а този факт по-късно пречи на децата му и внуците му в тяхното професионално развитие. Анюта израства в скромно семейство, баща ѝ е геолог, майка ѝ работи като килимарка. Началното си образование завършва във Второ училище.  Продължава средното си образование в Политехническата гимназия в Монтана като отлична ученичка. Желанието ѝ е да кандидатства право, но поради това, че местата са били ограничени и са били само за деца на активни борци, не успява да запише право. Следването ѝ започва в специалност "История" във Великотърновския университет. Още в първи курс  се запалва по етнографията и етнологията, привлича я към тази област известния преподавател Николай Колев. Анюта Борин започва да разработва научни трудове и да участва в конференции.  Дипломната ѝ работа е посветена на чипровските народни песни. Специализира във Франция "Управление на музейното дело" и работи в Гренобъл през 1992 година

След дипломирането си, се връща  в Монтана и започва работа в Окръжния комитет за култура.
След една година има възможност да се прехвърли в Историческия музей в Монтана, дават ѝ възможност да създаде и оглави отдел "Етнография". Така започва нейната активна и неуморна работа  в музея в Монтана, като първата ѝ задача е да започне да събира материали за музея и да обогати неговия фонд. Работейки усилно стига и до поста директор. След уволнението ѝ, което тя приема доста тежко, започва работа в детска градина. През това време не спира да проучва историята, културата на банатските българи и да се занимава с музейна дейност. През 2005 година започва работа като директор на музея в Чипровци, след спечелен конкурс.

Автор е на книгите  "На църква да идем, оброк да сторим", "Занаятите в Чипровци", " Българите торлаци" в съавторство с проф. Пламен Павлов,  Румен Иванов, д-р Анита Комитска, "Църкви и манастири във Видинска епархия". Готова е и книгата за монтанската църква "Свети Свети Кирил и Методий", която чака да бъде издадена.

КОПИЛОВЦИ
"И до ден днешен хората са доста религиозни и спазват каноните на християнството, моите предци са били ктитори и попове. Майка ми, която е била на 18 години,  е преминала сама черния път, който е между Чипровци и Копиловци с бебе на ръце. Баба ми Яна я е чакала на края на селото и са ме кръстили в църквата "Свети Архангел Михаил".  Аз съм била на 40 дни..."


1300 ГОДИНИ БЪЛГАРИЯ -1981

"Започнахме да стягаме "1300 години България", което беше изключително важно. Аз като основател на отдел "Етнография" почнах да обикалям селата. Само за няколко месеца преминах 134 села в Михайловградски окръг, събирах материали. Първите ми материали бяха от Якимово. Тогава къщите във Вълчедръм и Якимово бяха препълнени с традиционно народно облекло, с тъкани. И бях донесла много... После се насочих към каракачаните в Монтана, които бяха доста и оттук събрах доста материали. Тогава хората даваха, а на нас това ни беше целта - да увеличим фонда на музея. "


300 ГОДИНИ ЧИПРОВСКО ВЪСТАНИЕ
"Целият състав на музея почти се изнесе в Чипровци, ходехме всеки ден в Чипровци, там беше нещо страшно - там се копаеха улици, полагаха се тръби, правеше се ремонт на сградата на музея. Бяха вече завършени разкопките, аз бях включена в научния колектив начело с Божидар Димитров да правим експозицията на Чипровския исторически музей... На историческия хълм се откриват основите на католическия манастир и на първото висше училище в България,  на първото училище в България, което е било католическо, от 1624 година... И тогава се започна пълен ремонт на сградата и още една къща възрожденска,  дадоха и старата община, която е под музея и започна едно велико строителства. Просто беше подем и имаше и Национална  програма с 300 години Чипровско въстание. Музеят стана исторически. Аз имах задачата да се занимавам с етнографията. Две зали бях подготвила, свързани с бита и културата на торлашкото население там. Откриха музея през 1988 година. "




ПРОУЧВАНЕ НА ТРАДИЦИОННАТА МАТЕРИАЛНА И ДУХОВНА КУЛТУРА НА МИХАЙЛОВГРАДСКИ ОКРЪГ
"Започна едно много голямо проучване, което продължи пет години. Това стана с Николай Колев, с проф. Мария Иванова, студенти от университета и двама колеги от Търновския музей... Започнахме тотално обхождане на селата в целия окръг всяка година, проучихме много теми, всичко се отчиташе всяка година и тези материали се намират в Регионалния исторически  музей. Това ми беше много голяма грижа и голяма цел, защото Николай Колев той държеше да се направи проучване на етнографията... Сега вече няма информатори, хората вече са си заминали... Включиха ме в Събор за Копривщица. И пак започна  ходене по селата - събиране на песенно творчество... Чипровският ми период се оказа най-успешен..."

Повече може да чуете в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Дора и нейният сладък свят

Днес ще ви срещнем с една дама, с която отдавна искаме да ви запознаем. Тя е затвърдена като професионалист в нашия град, и не само, защото нейното име е познато в цялата страна. Става популярна с бисквитите, които рисува и декорира. Но преди да ви разкажем историята за професионалния път на Дора Любенова , ще ви запознаем с нейното минало...

публикувано на 24.04.24 в 17:00

Стартира онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца"

Онлайн семинар "Упътване за родители на будни деца" организира Мариана Асенова, журналист, експерт в сферата на образованието, културата и природата. Тя е и създател на Горското школо "Великото навън".  За Мариана Асенова промяната в поведението и мисленето на родители и деца е мисия: "Всички деца се раждат будни, абсолютно съм уверена..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

Рахманинов в програмата на видинската Симфониета

Като екстремно изживяване диригентът Петър Димитров определи концерта на Симфониета Видин, който ще дирижира тази вечер. В програмата са включени произведения на Рахманинов, Пучини, Верди и Маскани. Солисти са тенорът Бойко Цветанов, сопраното Евгения Ралчева и пианистката Анелия Господинова. Концертът е предизвикателство за нас, каза..

публикувано на 24.04.24 в 14:00

По-малко ще са гласуващите в община Кула на 9 юни

Дванадесет са секционните избирателни комисии в община Кула за изборите на 9 юни, с една по-малко в град Кула заради намаляване на населението. Закрива се секционно избирателната комисия в бившата детска градина. Жителите на града ще могат да гласуват машинно и с хартиена бюлетина.  Четири са избирателните секции в Кула. Хората в селата ще..

публикувано на 24.04.24 в 09:00

Жителите в село Динково живеят в постоянен страх

В постоянен страх и стрес живеят хората в село Динково, община Ружинци. Пред екип на радио Видин х ората се оплакват от постоянните и неспиращи набези и кражби на техни съселяни.  Хората  не могат сами да се справят, страхуват се, тъй като повечето от тях живеят сами. Казват, че се обаждат в полицията, но полицаите идват,..

публикувано на 23.04.24 в 16:00

В жилищен блок "Янтра" 2 във Видин искат асфалт пред входа си

Хората от жилищен блок "Янтра" 2 във Видин очакват местната общинска управа да се справи с проблем, който от години няма решение. Искат да бъде асфалтирана улицата пред входа им. Казват, че в дъждовно време там се събира вода и всяко излизане от дома им се превръща в изпитание. Налага се с тухли и камъни да правят пътека, за да могат да..

публикувано на 23.04.24 в 14:13

Пет нови професии за учениците от Врачанско

В 61 паралелки на 33 училища ще се обучават учениците на  територията на област Враца.  1443-ма седмокласници имат възможност да продължат образованието си в учебните заведения в областта.  Регионалното управление на образованието (РУО) - Враца обяви държавен план-прием за 2024/2025 година.  15 са профилираните паралелки, 29 са..

публикувано на 23.04.24 в 13:45