КОПИЛОВЦИ
"И до ден днешен хората са доста религиозни и спазват каноните на християнството, моите предци са били ктитори и попове. Майка ми, която е била на 18 години, е преминала сама черния път, който е между Чипровци и Копиловци с бебе на ръце. Баба ми Яна я е чакала на края на селото и са ме кръстили в църквата "Свети Архангел Михаил". Аз съм била на 40 дни..."
1300 ГОДИНИ БЪЛГАРИЯ -1981
"Започнахме да стягаме "1300 години България", което беше изключително важно. Аз като основател на отдел "Етнография" почнах да обикалям селата. Само за няколко месеца преминах 134 села в Михайловградски окръг, събирах материали. Първите ми материали бяха от Якимово. Тогава къщите във Вълчедръм и Якимово бяха препълнени с традиционно народно облекло, с тъкани. И бях донесла много... После се насочих към каракачаните в Монтана, които бяха доста и оттук събрах доста материали. Тогава хората даваха, а на нас това ни беше целта - да увеличим фонда на музея. "
300 ГОДИНИ ЧИПРОВСКО ВЪСТАНИЕ
"Целият състав на музея почти се изнесе в Чипровци, ходехме всеки ден в Чипровци, там беше нещо страшно - там се копаеха улици, полагаха се тръби, правеше се ремонт на сградата на музея. Бяха вече завършени разкопките, аз бях включена в научния колектив начело с Божидар Димитров да правим експозицията на Чипровския исторически музей... На историческия хълм се откриват основите на католическия манастир и на първото висше училище в България, на първото училище в България, което е било католическо, от 1624 година... И тогава се започна пълен ремонт на сградата и още една къща възрожденска, дадоха и старата община, която е под музея и започна едно велико строителства. Просто беше подем и имаше и Национална програма с 300 години Чипровско въстание. Музеят стана исторически. Аз имах задачата да се занимавам с етнографията. Две зали бях подготвила, свързани с бита и културата на торлашкото население там. Откриха музея през 1988 година. "
ПРОУЧВАНЕ НА ТРАДИЦИОННАТА МАТЕРИАЛНА И ДУХОВНА КУЛТУРА НА МИХАЙЛОВГРАДСКИ ОКРЪГ
"Започна едно много голямо проучване, което продължи пет години. Това стана с Николай Колев, с проф. Мария Иванова, студенти от университета и двама колеги от Търновския музей... Започнахме тотално обхождане на селата в целия окръг всяка година, проучихме много теми, всичко се отчиташе всяка година и тези материали се намират в Регионалния исторически музей. Това ми беше много голяма грижа и голяма цел, защото Николай Колев той държеше да се направи проучване на етнографията... Сега вече няма информатори, хората вече са си заминали... Включиха ме в Събор за Копривщица. И пак започна ходене по селата - събиране на песенно творчество... Чипровският ми период се оказа най-успешен..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Католическата общност във Видин отбеляза Рождество Христово с карнавално шествие и пресъздаване на библейски етюди в центъра на града. Разказва Натанаеле Гуарнери , един от младите хора, които се включиха в празника. Православната църква се подготвя да посрещне великия празник - Богоявление . Той е възпоменание за кръщението на Христос..
Неделята, в която се намираме днес, е Неделя преди Богоявление , в която се подготвяме за празника Кръщение Господне, който е едно историческо евангелско събитие, когато Христос, преди да излезе на обществена проповед отива на река Йордан при Йоан Кръстител и се кръщава от него във водите на свещената река. "Покайте..
През месец ноември ви разказахме за идеята на сдружение "Книгини" да отворят първата по рода си в България кафе-книжарница с кауза във Враца . Към днешна дата тя вече е реалност. Там има над 20 хиляди заглавия - както нови, така и антикварни книги. От тяхната продажба и от поръчките на топли напитки се събират средства в подкрепа на деца и младежи..
„Когато я ударих за първи път, очаквах някаква по-бурна реакция. Тя просто остана да лежи на пода, притиснала челюстта си с ръка. Взряна в мен. Мълчалива. Дори не ми се стори изненадана.“ Така започва романът „Загадката Оливър“ на ирландската писателка Лиз Нюджънт. Твърде възможно е той да се окаже най-оригиналното четиво, което ще..
Център за настаняване от семеен тип за деца и младежи в Мездра е с ново обзавеждан е, благодарение на инициативата "Коледа за всяко дете", организирана от Националното сдружение на сираците в България. Когато в навечерието на Рождество посещава центъра, за раздаде подаръци за празника, председателят на сдружението Слави Михайлов разбира,..
Православен център за лечение на зависими „Св. Успение Богородично“ във Видин дава опора на хора, които са готови да справят с проблемите. Създаден е с благословението на българския патриарх Даниил във времето, в което като митрополит оглавява Видинската епархия. Центърът е съвместна дейност между фондация „Социално развитие и култура“ и..
Днес в рубриката "Професия-хоби" ви срещаме с една изключително стилна и талантлива дама от Монтана. Дебора Йорданова е човек, който успява да съчетае любовта си към изкуството с любимия си аксесоар – шапките! Дебора рисува от малка, вдъхновена от баща си, който също обичал да твори с четка в ръка. Но преди около четири години решава да..