"Тази олимпиада се провежда за първи път... Прочетохме за нея в обява във Фейсбук, решихме да участваме... 8 деца решиха, че ще опитат късмета си... От университета им изпратиха имейл за регистрация, имаше предварителна подготовка - тестове.. Децата се включиха онлайн във виртуални зали с квестори от университета, всичко беше под постоянно видеонаблюдение... 150 мин е общо състезанието... Всички, които са получили над 75% верни отговори, са оценени по шестобалната система и получават оценка за две специалности "Електроника" и "Автомобилна електроника", те няма да държат конкурсен изпит..."
За Гергана Георгиева олимпиадата по електроника и информатика е била сравнително трудна, но зрелостничката се радва на възможността да провери знанията си:
"Ние тези неща вече сме ги учили, нашата госпожа ни подготви перфектно, времето беше достатъчно, но трябваше да бързаме. Аз лично изкарах 5,80. Радвам се, че имах тази възможност да участвам..."
Оценката, която получава на олимпиадата Ивайло Димитров, ученик от 12 в клас, е 5,80. За него участието в олимпиадата е допълнителна възможност преди кандидатстудентските изпити:
"Реших да се явя, защото така или иначе ще кандидатствам в Техническия, това беше допълнителна възможност, реших да тествам уменията си, исках да видя какво помня... Времето беше достатъчно, не беше много лесно, но не беше и най-трудното. Това сме изучавали в училище... Специалностите, в които съм приет, ми харесват, но все още изчаквам... Благодаря на г-жа Боряна Борисова, че ни подготви ..."
Габриел, Калоян, Илиян и Мариан са другите дванайсетокласници, които също са се представили отлично на олимпиадата.
Чуйте повече в звуковия файл.
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..
Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..
Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..