Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проследяват от разстояние здравния статус на възрастни от Северозапада

Снимка: Радио Видин

Електронни устройства помагат да се следи от разстояние здравословното състояние на възрастни хора от Северозапада. Показателите се предават в контролен център, който е във Враца. Засега услугата ползват самотни възрастни хора, обслужвани от центровете "Домашни грижи", разкрити в седем общини. Освен във Видин, такива има в Белоградчик, Бяла Слатина, Враца, Криводол, Монтана и Оряхово. 


Дейността на центровете е с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по проекта "Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания". Проектът се изпълнява от БЧК в партньорство с Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежката асоциация на местните и регионални власти. По него се предоставят медицински и социални услуги в домашна среда. Обхванати са 700 души от седемте общини. 290 от тях вече ползват и новата услуга за проследяване на здравния статус.


Христина Георгиева ползва услугите на центъра "Домашни грижи" във Видин. Тя е с множество заболявания и трудно се движи. На ръката си носи устройство, което отчита основните показатели на здравния статус, а данните се предават в контролния център, който е във Враца. Казва, че така е по-сигурна:

"С тези гривни имаме някаква надежда. Имаме и телефони към тях."

Услугата се нарича телеасистенция, обясни Моника Величкова, ръководител на център "Домашни грижи" във Видин:


"Самата телеасистенция представлява това- едно мобилно устройство и една гривничка. Гривната се поставя на ръката, а мобилният апарат играе ролята на предавател, който предава информацията в един кол- център. С гривните се следи сатурация, активност на потребителите. Отчитат се брой стъпки, херве-това са едни сърдечни манипулации, които се наблюдават 24 часа и по тях можем да съдим дали има някакво предсърдно мъждене, дали даден потребител е за пейсмейкър, защото има хора, които имат по-нисък или по-учестен пулс. Могат да бъдат предвидени някои неща. Цялата информация може да бъде записана, принтирана и потребителите да я представят на своите лекари. Това е в техен интерес. Другото устройство от телеасистенцията е един CRC3 апарат, сърдечен апарат, който е с ЕКГ отводи. Пак имаме мобилно устройство, което предава информацията. Това е така нареченият холтер. Той измерва и кръвното. Има една щипка, която се поставя на ухото на потребителя. Съвсем леки са. До момента сме поставили на една жена, която има сърдечен проблем. Може да се постави за 12, за 24 часа, в зависимост от това, какво искаме да наблюдаваме."


Данните от електронните устройства се анализират в контролния център. Проследяват се в реално време 24 часа в денонощието, обясни Момчил Манев, който е в екипа от медицински специалисти.


"На базата на тези данни ние анализираме състоянието на потребителя. Евентуално, ако ни покаже системата, че те надвишават стойностите, които са зададени като параметри в системата, се обаждаме на потребителя. Когато се свържем, говорим с тях, за да се убедим във физическото и здравословното им състояние. Ако не успеем да се свържем с тях по една или друга причина, се обаждаме на мениджърите по място. Да речем, ако  е Видин, изпращат човек от екипа на място, за да се увери в здравословното състояние и да се погрижи."


Системата работи активно от два месеца и вече има ситуации, в които наблюдението е било решаващо:


"Успешно работи. Вече има няколко случая, при които сме засекли проблеми със здравословното състояние."


Услугите, както и електронните устройства са безплатни за тези, които ги ползват. В системата ще бъдат обхванати още възрастни хора от Северозапада. В реално време ще може да се следи здравния статус на 500 души.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мартин Методиев - един нетипичен учител

Мартин Методиев е млад човек от Видин , който избира да остане и да се се развива в родния си град. Може да се каже, че спортът, в частност футболът , го съпровожда през целия му живот. Той започва да тренира футбол още в четвърти клас в училищния отбор на СУ "Любен Каравелов" във Видин и продължава в детските и юношеските формации на "Бдин"..

публикувано на 16.07.24 в 15:04

"Лято в библиотеката" радва децата в село Кунино

Народно читалище "Цветан Гановски -1891" във врачанското село Кунино организира "Лято в библиотеката" за децата, които са от селото или идват на гости при баба и дядо. Читалищните работници посрещат малките си приятели всеки ден, като им осигуряват различни забавления и дейности, образователни и интерактивни игри, насърчават интереса им към..

публикувано на 16.07.24 в 15:00
Елена-Стефани Асенова

Видинско момиче завоюва златен медал от международен музикален конкурс

Златен медал и грамота получи  Елена-Стефани Асенова за участието си в Международния онлайн музикален конкурс „Wings for Stars“ , раздел А - професионалисти, категория "Вокал“, специалност "Поп и джаз". Тя е 11-и клас и учи в училищата по изкуства във Видин "Свети свети Кирил и Методий": "В този конкурс, в който аз участвах, се..

публикувано на 16.07.24 в 14:00

Започна лятното училище по народно пеене

За 15-а поредна година се организира лятно училище по народно пеене , майсторски клас, с преподавател проф. Светла Станилова.  Инициативата започна на 14 юли и ще продължи до 27 юли, като тази година вместо в Монтана ще бъде в град Априлци. Децата са 30 от цяла България, има и от чужбина, а двете седмици са изпълнени с много работа и..

публикувано на 16.07.24 в 13:00

ПАГ "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина е с обновена сграда

Професионална агротехническа гимназия "Никола Йонков Вапцаров" в Бяла Слатина приключи важен ремонт на първия и втория етаж на училището, който придава на сградата съвременна визия. С официално откриване завърши първият етап от ремонтните дейности.  Ремонтът се осъществява по проект "Обичам моето училище". Крайният етап на обновяването е..

публикувано на 16.07.24 в 12:00
Д-р Олга Папушева, лекар по дентална медицина

Кога скърцането със зъби е проблем

Скърцането със зъби се получава във всички възрастови групи, но ако при децата е нещо нормално, то при възрастните може да е проблем. Това каза лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни с какво е свързано то в различните възрастови групи.  "При децата от 1 до 2,5-3 години скърцането със зъби е нещо нормално, ако родителите го..

публикувано на 16.07.24 в 09:50

Водещ специалист по репродуктивна медицина ще консултира безплатно двойки от Северозапада

Смята се, че около 15% от човешката популация има проблеми при създаването на потомство. Това обясни лекарят по асистирана репродукция д-р Сашо Райков от Аджибадем Сити Клиник УМБАЛ Токуда. Този месец специалистът за първи път ще извърши безплатни прегледи и консултации в Кабинета по репродуктивно здраве във Враца, който работи с пациенти от цяла..

обновено на 16.07.24 в 09:47