Електронни устройства помагат да се следи от разстояние здравословното състояние на възрастни хора от Северозапада. Показателите се предават в контролен център, който е във Враца. Засега услугата ползват самотни възрастни хора, обслужвани от центровете "Домашни грижи", разкрити в седем общини. Освен във Видин, такива има в Белоградчик, Бяла Слатина, Враца, Криводол, Монтана и Оряхово.
Дейността на центровете е с подкрепата на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство по проекта "Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания". Проектът се изпълнява от БЧК в партньорство с Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежката асоциация на местните и регионални власти. По него се предоставят медицински и социални услуги в домашна среда. Обхванати са 700 души от седемте общини. 290 от тях вече ползват и новата услуга за проследяване на здравния статус.
Христина Георгиева ползва услугите на центъра "Домашни грижи" във Видин. Тя е с множество заболявания и трудно се движи. На ръката си носи устройство, което отчита основните показатели на здравния статус, а данните се предават в контролния център, който е във Враца. Казва, че така е по-сигурна:
"С тези гривни имаме някаква надежда. Имаме и телефони към тях."
Услугата се нарича телеасистенция, обясни Моника Величкова, ръководител на център "Домашни грижи" във Видин:
"Самата телеасистенция представлява това- едно мобилно устройство и една гривничка. Гривната се поставя на ръката, а мобилният апарат играе ролята на предавател, който предава информацията в един кол- център. С гривните се следи сатурация, активност на потребителите. Отчитат се брой стъпки, херве-това са едни сърдечни манипулации, които се наблюдават 24 часа и по тях можем да съдим дали има някакво предсърдно мъждене, дали даден потребител е за пейсмейкър, защото има хора, които имат по-нисък или по-учестен пулс. Могат да бъдат предвидени някои неща. Цялата информация може да бъде записана, принтирана и потребителите да я представят на своите лекари. Това е в техен интерес. Другото устройство от телеасистенцията е един CRC3 апарат, сърдечен апарат, който е с ЕКГ отводи. Пак имаме мобилно устройство, което предава информацията. Това е така нареченият холтер. Той измерва и кръвното. Има една щипка, която се поставя на ухото на потребителя. Съвсем леки са. До момента сме поставили на една жена, която има сърдечен проблем. Може да се постави за 12, за 24 часа, в зависимост от това, какво искаме да наблюдаваме."
Данните от електронните устройства се анализират в контролния център. Проследяват се в реално време 24 часа в денонощието, обясни Момчил Манев, който е в екипа от медицински специалисти.
"На базата на тези данни ние анализираме състоянието на потребителя. Евентуално, ако ни покаже системата, че те надвишават стойностите, които са зададени като параметри в системата, се обаждаме на потребителя. Когато се свържем, говорим с тях, за да се убедим във физическото и здравословното им състояние. Ако не успеем да се свържем с тях по една или друга причина, се обаждаме на мениджърите по място. Да речем, ако е Видин, изпращат човек от екипа на място, за да се увери в здравословното състояние и да се погрижи."
Системата работи активно от два месеца и вече има ситуации, в които наблюдението е било решаващо:
"Успешно работи. Вече има няколко случая, при които сме засекли проблеми със здравословното състояние."
Услугите, както и електронните устройства са безплатни за тези, които ги ползват. В системата ще бъдат обхванати още възрастни хора от Северозапада. В реално време ще може да се следи здравния статус на 500 души.
Това е проект на барабаниста на рок група "Ръш" Нийл Пърт, в който събира световноизвестни джаз и рок барабанисти, заедно с "Бъди Рич биг бенд", за да отдадат почит към колоса Бъди Рич. 1994 г. излиза първата част, а 1997 г. втора. Някои от имената, взели участие в първата барабанна феерия, на която се наслаждаваме са: Саймън Филипс, Дейв Уекъл,..
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..