Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме професионалния празник на психолога

Грижата за психичното здраве вече не е тема табу

Снимка: Pxhere


Професионалният си празник отбелязват днес психолозите- хората, които най-добре могат да обяснят съзнанието и поведението на човек. 

Днес все още се смята, че посещението при такъв специалист е срамно.

Практиката показва, че грижата за психичното здраве набира популярност, посочи Борис Георгиев, психолог от Видин.

"Аз лично смятам, че темата става все по-актуална и по-актуална. Табутата падат, можем да кажем, че определено хората все повече и повече се замислят за психичното си здраве, свързват се със специалисти, това става все по-нормално. Такива са професионалните наблюдения. Да посещаваш психолог определено не означава, че си луд, както да се ходи на преглед при личния лекар не означава, че си болен неизличимо, да си миеш зъбите не означава, че имаш кариес".

Когато хората усетят, че се нуждаят от помощ, трябва незабавно да потърсят такава, каза още той.

"Това не е нещо, което аз лично смятам, че е задължително - да се посещава психолог. Задължително е обаче човек да се чувства комфортно да търси помощ. Да се чувства комфортно, знаейки, че не може да се справи сам с нещо. Това е голям проблем. Хората си мислят, че могат да се справят с всичко сами, таят проблемите и болките в себе си, а на специалистите това ни е работата - да им помагаме в такива моменти. Както не можеш сам да си направиш операция, така и в живота понякога се получава да имаш такива главоблъсканици, които могат да ти изглеждат нерешими, но реално има решение за проблема. Това е най-важното - не е толкова задължително, защото на хората им е по-задължително да отидат на автомонтьор. Човек може никога да не стигне до такъв момент в живота си, но въпросът е, когато има нужда от помощ, да не се притеснява да го направи".

Защо голяма част от хората сместват понятията психолог, психиатър и психотерапевт? Това попитахме Дора Прангаджийска, която е родом от Видин.

"Вероятно има проблеми, които са много по-големи от нас в нашия живот. Тогава ни остава да работим по тяхното приемане. Понякога наистина нещо не можем да го разрешим, не можем да се справим с него, но тогава отново се разрешава, когато работим по неговото приемане, да разберем, че нещата са такива, каквито са. Да приемем едно смирение. Ако трябва да сме честни, психологията е сравнително нова наука. Датира от 100 и няколко години. Особено в България се популяризира през последните години. Голяма част от хората смесват тези три понятия, слагайки знак за равенство. Всъщност психологът и психотерапевтът работят с невротизма на човека, с характеровите му особености. В психиатрията става дума за болест, за патология, затова на помощ идва медикаментозното лечение. Психолозите и терапевтите работят с психичния свят на човека, с неговото разширяване, с търсенето на нови модели на поведение. Все повече хора започват да се интересуват, да задават въпроси за себе си, за вътрешния си свят, да търсят вътрешните си конфликти".


Психологията е наука за лекуване през душата, допълни психологът и психотерапевт.

"В България също се оформя голям интерес. В последните 3-4 години има толкова много литература по темата, толкова много семинари се провеждат. Тези теми изглеждаха табу, бяха пренебрегвани - за психичното развитие, за вътрешния свят. Аз забелязват огромен интерес към духовното, към психичното. Този глад за духовност е все повече виден. Идеята да се свързва не толкова с болест, макар че терапията работи и с психосоматични състояния, но все повече хора започват да се обръщат към разрешаването по този начин, за да се избегнат лекарства, медикаменти. Възможно е обаче и чрез работа в психичния свят".

Трябва да обръщаме внимание на психичното си здраве, убедени са видинчани.

"Не се обръща внимание, а трябва повече, даже да се започва от училище... Смятам, че не обръщаме достатъчно внимание... Не се обръща внимание изобщо, даже ние като съседи и близки не го правим... Виждате, че затвориха психичните клиники, домовете за психично болни също... Много, много трябва да се говори, за да успеем да променим своето съзнание... Някога не че нямаше такива проблеми, но хората се криеха... Животът ни направи такива, с такова разклатено здраве, с такава ниска пенсия..." 

Не можем да променим нищо, докато не го приемем. Отричането не освобождава, то потиска, казва Карл Юнг. Признаването на проблемите е половин успех в тяхното разрешаване, допълва Зигмунд Фройд.

Бъдете отговорни и грижовни. Не пренебрегвайте нуждата от помощ!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 14 юли 2024 година

Отново сме заедно. "Неделник" е тук. За начало преглеждам ретро вестниците. След това, ще се потопим в темата за българската техника, защото нова книга посветена на българската техника издаде изследователя Антон Оруш.  През 2019 и 2020 г. излизат две издания на неговата ,"Голяма книга за българската техника", а през тази - новата му книга..

публикувано на 14.07.24 в 14:28

Без Христа нищо разумно и щастливо не можем да придобием

В Третата неделя след Петдесетница, почитаме и възхваляваме светите Отци от шестте Вселенски събора. В тази неделя, Църквата си спомня и за светите мъченици просияли в святост пред Бога, дали живота си за Бога в Доростол (Силистра). "Не можете да служите на Бога и на мамона." /Мат.6:24/ Няма съмнение, че въпросните думи от..

публикувано на 14.07.24 в 08:00

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00