Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме професионалния празник на психолога

Грижата за психичното здраве вече не е тема табу

Снимка: Pxhere


Професионалният си празник отбелязват днес психолозите- хората, които най-добре могат да обяснят съзнанието и поведението на човек. 

Днес все още се смята, че посещението при такъв специалист е срамно.

Практиката показва, че грижата за психичното здраве набира популярност, посочи Борис Георгиев, психолог от Видин.

"Аз лично смятам, че темата става все по-актуална и по-актуална. Табутата падат, можем да кажем, че определено хората все повече и повече се замислят за психичното си здраве, свързват се със специалисти, това става все по-нормално. Такива са професионалните наблюдения. Да посещаваш психолог определено не означава, че си луд, както да се ходи на преглед при личния лекар не означава, че си болен неизличимо, да си миеш зъбите не означава, че имаш кариес".

Когато хората усетят, че се нуждаят от помощ, трябва незабавно да потърсят такава, каза още той.

"Това не е нещо, което аз лично смятам, че е задължително - да се посещава психолог. Задължително е обаче човек да се чувства комфортно да търси помощ. Да се чувства комфортно, знаейки, че не може да се справи сам с нещо. Това е голям проблем. Хората си мислят, че могат да се справят с всичко сами, таят проблемите и болките в себе си, а на специалистите това ни е работата - да им помагаме в такива моменти. Както не можеш сам да си направиш операция, така и в живота понякога се получава да имаш такива главоблъсканици, които могат да ти изглеждат нерешими, но реално има решение за проблема. Това е най-важното - не е толкова задължително, защото на хората им е по-задължително да отидат на автомонтьор. Човек може никога да не стигне до такъв момент в живота си, но въпросът е, когато има нужда от помощ, да не се притеснява да го направи".

Защо голяма част от хората сместват понятията психолог, психиатър и психотерапевт? Това попитахме Дора Прангаджийска, която е родом от Видин.

"Вероятно има проблеми, които са много по-големи от нас в нашия живот. Тогава ни остава да работим по тяхното приемане. Понякога наистина нещо не можем да го разрешим, не можем да се справим с него, но тогава отново се разрешава, когато работим по неговото приемане, да разберем, че нещата са такива, каквито са. Да приемем едно смирение. Ако трябва да сме честни, психологията е сравнително нова наука. Датира от 100 и няколко години. Особено в България се популяризира през последните години. Голяма част от хората смесват тези три понятия, слагайки знак за равенство. Всъщност психологът и психотерапевтът работят с невротизма на човека, с характеровите му особености. В психиатрията става дума за болест, за патология, затова на помощ идва медикаментозното лечение. Психолозите и терапевтите работят с психичния свят на човека, с неговото разширяване, с търсенето на нови модели на поведение. Все повече хора започват да се интересуват, да задават въпроси за себе си, за вътрешния си свят, да търсят вътрешните си конфликти".


Психологията е наука за лекуване през душата, допълни психологът и психотерапевт.

"В България също се оформя голям интерес. В последните 3-4 години има толкова много литература по темата, толкова много семинари се провеждат. Тези теми изглеждаха табу, бяха пренебрегвани - за психичното развитие, за вътрешния свят. Аз забелязват огромен интерес към духовното, към психичното. Този глад за духовност е все повече виден. Идеята да се свързва не толкова с болест, макар че терапията работи и с психосоматични състояния, но все повече хора започват да се обръщат към разрешаването по този начин, за да се избегнат лекарства, медикаменти. Възможно е обаче и чрез работа в психичния свят".

Трябва да обръщаме внимание на психичното си здраве, убедени са видинчани.

"Не се обръща внимание, а трябва повече, даже да се започва от училище... Смятам, че не обръщаме достатъчно внимание... Не се обръща внимание изобщо, даже ние като съседи и близки не го правим... Виждате, че затвориха психичните клиники, домовете за психично болни също... Много, много трябва да се говори, за да успеем да променим своето съзнание... Някога не че нямаше такива проблеми, но хората се криеха... Животът ни направи такива, с такова разклатено здраве, с такава ниска пенсия..." 

Не можем да променим нищо, докато не го приемем. Отричането не освобождава, то потиска, казва Карл Юнг. Признаването на проблемите е половин успех в тяхното разрешаване, допълва Зигмунд Фройд.

Бъдете отговорни и грижовни. Не пренебрегвайте нуждата от помощ!


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Гербът на Видин на 89 години

Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..

публикувано на 18.02.25 в 16:11

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17