Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мускулно-скелетните смущения- проблем номер едно на работното място

Снимка: Радио Видин

Може да се предположи, че 2/3 от работещите в България имат някакви проблеми с мускулно-скелетни смущения в резултат на извършваната от тях трудова дейност. Това каза Дина Христова от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" по повод предприетата от институцията Национална кампания за превенцията на мускулно-скелетните смущения на работното място. Акцентът ще бъде върху инспекционната дейност и прилагането на превантивни мерки за ограничаване разпространението на този вид смущения.

"Можем да направим извод, че 2/3 от работещите страдат от такива проблеми, ако се базираме на данните, които колегите от Националния осигурителен институт /НОИ/ извеждат, когато анализират резултатите от тяхната програма за профилактика. Знаете, че НОИ осигурява възможност на работещи лица да използват тази програма и да посещават различни санаториуми, за да се възстановят или да се рехабилитират от такива проблеми. Според резултатите на колегите почти 70% от всички, включили се в програмата, и това са ежегодни данни, са се включили заради проблеми с опорно-двигателния апарат, а мускулно-скелетните смущения най-често водят до заболявания, свързани именно с него...", каза Дина Христова. 

Рисковите фактори за появата на тези проблеми са различни - от уморителните и болезнени положения на тялото, носенето или местенето на тежки товари, до еднообразните движения. Те съществуват както в производството, така и в офиса. Най-често са засегнати вратът, раменете, шията, долната част на гърба, коленете, китките и пръстите. Риск от мускулно-скелетни смущения съществува във всички сектори.

"Това е риск, който е както в работата с тежести и в производството, така дори и в офиса, където пък рискова е постоянно седящата поза и тя също води до подобни смущения, затова и заболяванията с тях са толкова разпространени, защото наистина всеки тип работа крие някакъв риск - и монотонната работа, и постоянно седящата поза, и работата с тежести, и работата, която изисква въртеливи движения, всички, всички дейности крият в себе си подобни рискове", обясни Христова.

Какво могат да направят работодателите, за да намалят рисковете от мускулно-скелетни смущения?

"При възможност да сменят типа работа, тоест ако един касиер в магазин постоянно маркира с една ръка стоки, добре е след някакъв период от време да бъде преместен, за да извършва друга работа, която ще създаде разнообразие в движенията му. Когато говорим за работа в офиса, могат да се предвидят почивки, когато работещите да изпълняват такъв тип упражнения, каквито в материалите на Европейската агенция по здраве и безопасност при работа са дадени като идеи. Разбира се, много е важно ергономичното оборудване - столовете, които се използват..."

Какви са препоръките към работещите, които трябва да свършат своите служебни задължения и да се предпазят от рисковете?

"Нека да се съобразяват с това, ако работят офиса, да използват възможностите да станат от мястото, да променят позата, да се разходят. Ако могат да редуват задачите, които са им възложени, по начин, който да им позволява промяна на позите на движенията, за да минимизират този риск. Винаги съм смятала, че никой не може по-добре от нас да пази живота и здравето ни на работа. Така че е много важно работодателите да осъзнаят, че хората са най-важният капитал и всяка инвестиция в тяхното здраве е печалба, защото ще предотврати загуба на работни дни от заболяванията на техните работници и служители. А работещите нека много да внимават и да спазват правилата за безопасност."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Проект Северозапад" възстанови социалната кухня

Възрастни хора в 10 населени места от община Мездра обслужва в момента социалната кухня към фондация "Проект Северозапад" , която възстанови дейността си от началото на годината. Продължават записванията. От неправителствената организация са готови да доставят обяд на достъпни цени до повече населени места, обясни директорът на фондацията Яна Рупева..

публикувано на 24.01.25 в 16:44

Да уловиш магията: Фотографията като начин на живот

Продължаваме да ви срещаме с хората от Северозапада, които успяват да превърнат своето хоби в професия. Това е нещо наистина прекрасно, но понякога може да бъде и предизвикателство.  Когато хобито стане професия, магията понякога се губи. Срокове, клиенти и ангажименти заменят свободата, с която сме свикнали. Но когато обичаш истински това, което..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

Избраха думите на 2024 година

Избраха трите най-популярни думи за 2024 година. Това са "Шенген"- с 37.57%, "дубайски шоколад"- с 26.33% и "санитарен кордон"- с 24.14%. Те бяха избрани в третия етап на конкурса "Думи на 2024 година", чрез потребителска анкета, проведена в сайта kaksepishe.com , в която желаещите да участват имаха право да гласуват за общо 10 думи, подбрани от..

публикувано на 24.01.25 в 16:30

"Попитай сърцето" за любов

С нестандартната белгийска писателка Амели Нотомб вече сме се срещали благодарение на романа ѝ „Кралска воля“. И ако там тя разказваше една леко абсурдна любовна история за открадната самоличност, то в романа „Попитай сърцето“ темата е за друг вид любов и за това какво се случва, когато въпросната любов отсъства или не е тази, от която..

публикувано на 24.01.25 в 16:25

Любов и състрадание: Как две жени променят живота на бездомните животни

"97 Лапи и 1 опашка" продължава да ви среща с хората, които правят чудеса за четириногите ни приятели . Днес ще ви разкажем за две невероятни жени - Таня Гигенска и Вера Ангелова . Тези дами отделят цялото си свободно време, спестени пари и енергия, за да се грижат за десетки кучета. Те са като истински ангели за тези животни...

публикувано на 24.01.25 в 15:30

Предаването "Земята, която ни храни" е номинирано за награда "Сирак Скитник"

Публицистичното предаване "Земята, която ни храни", с автор и водещ Йорданка Герасимова, е номинацията на Радио ВИДИН за годишните награди на БНР "Сирак Скитник" за 2024 година. Номинацията е в категорията "Награда за радиопредаване или радио проект, или музикален проект, или мултимедиен проект на БНР".  Предаването "Земята, която ни храни"..

публикувано на 24.01.25 в 12:16

платена публикация
Carolina Herrera Good Girl е парфюм, който изразява сложността на женския характер

Представеният през 2016 година аромат Carolina Herrera Good Girl се превръща в истинско събитие в парфюмерията за жени. Вече близо десетилетие той запазва своята актуалност. Харесван е от дами по целия свят, тъй като изразява по най-добрия начин сложността и многообразието на женския характер.  Carolina Herrera Good Girl притежава ухание, което..

публикувано на 24.01.25 в 12:08