Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Мускулно-скелетните смущения- проблем номер едно на работното място

Снимка: Радио Видин

Може да се предположи, че 2/3 от работещите в България имат някакви проблеми с мускулно-скелетни смущения в резултат на извършваната от тях трудова дейност. Това каза Дина Христова от Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" по повод предприетата от институцията Национална кампания за превенцията на мускулно-скелетните смущения на работното място. Акцентът ще бъде върху инспекционната дейност и прилагането на превантивни мерки за ограничаване разпространението на този вид смущения.

"Можем да направим извод, че 2/3 от работещите страдат от такива проблеми, ако се базираме на данните, които колегите от Националния осигурителен институт /НОИ/ извеждат, когато анализират резултатите от тяхната програма за профилактика. Знаете, че НОИ осигурява възможност на работещи лица да използват тази програма и да посещават различни санаториуми, за да се възстановят или да се рехабилитират от такива проблеми. Според резултатите на колегите почти 70% от всички, включили се в програмата, и това са ежегодни данни, са се включили заради проблеми с опорно-двигателния апарат, а мускулно-скелетните смущения най-често водят до заболявания, свързани именно с него...", каза Дина Христова. 

Рисковите фактори за появата на тези проблеми са различни - от уморителните и болезнени положения на тялото, носенето или местенето на тежки товари, до еднообразните движения. Те съществуват както в производството, така и в офиса. Най-често са засегнати вратът, раменете, шията, долната част на гърба, коленете, китките и пръстите. Риск от мускулно-скелетни смущения съществува във всички сектори.

"Това е риск, който е както в работата с тежести и в производството, така дори и в офиса, където пък рискова е постоянно седящата поза и тя също води до подобни смущения, затова и заболяванията с тях са толкова разпространени, защото наистина всеки тип работа крие някакъв риск - и монотонната работа, и постоянно седящата поза, и работата с тежести, и работата, която изисква въртеливи движения, всички, всички дейности крият в себе си подобни рискове", обясни Христова.

Какво могат да направят работодателите, за да намалят рисковете от мускулно-скелетни смущения?

"При възможност да сменят типа работа, тоест ако един касиер в магазин постоянно маркира с една ръка стоки, добре е след някакъв период от време да бъде преместен, за да извършва друга работа, която ще създаде разнообразие в движенията му. Когато говорим за работа в офиса, могат да се предвидят почивки, когато работещите да изпълняват такъв тип упражнения, каквито в материалите на Европейската агенция по здраве и безопасност при работа са дадени като идеи. Разбира се, много е важно ергономичното оборудване - столовете, които се използват..."

Какви са препоръките към работещите, които трябва да свършат своите служебни задължения и да се предпазят от рисковете?

"Нека да се съобразяват с това, ако работят офиса, да използват възможностите да станат от мястото, да променят позата, да се разходят. Ако могат да редуват задачите, които са им възложени, по начин, който да им позволява промяна на позите на движенията, за да минимизират този риск. Винаги съм смятала, че никой не може по-добре от нас да пази живота и здравето ни на работа. Така че е много важно работодателите да осъзнаят, че хората са най-важният капитал и всяка инвестиция в тяхното здраве е печалба, защото ще предотврати загуба на работни дни от заболяванията на техните работници и служители. А работещите нека много да внимават и да спазват правилата за безопасност."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теди Генова, психолог

Теди Генова: Времето насаме е подарък, не бреме

Днес ще си говорим за самотата. Но по-скоро ще си поговорим за нея, като я погледнем от хубавата страна, защото самотата оставя пространство за самоопознаване. Знаете, когато сме сами, имаме повече шанс да се обърнем към вътрешния си свят без външни влияния.  Това е моментът, в който можем да разберем кои сме, какво обичаме, какви са..

публикувано на 24.02.25 в 15:00

Младежи рискуват живота си заради опасно предизвикателство

ТикТок и други социални медии са въздействащи върху младежите, които често търсят популярност и начин да се харесат на своите връстници. Почти ежедневно в такъв тип платформи добиват популярност екстремни предизвикателства, които насърчават опасно поведение сред младите хора. Такова предизвикателство, нашумяло в последно време, е прекомерната..

публикувано на 24.02.25 в 14:00

Започва Седмицата на професионалните умения в област Видин

От днес, 24-ти до 28-ми февруари, започва  Седмица на професионалните умения , която е инициатива на Европейската комисия. Това е нещо, което се прави за първи път през 2016 година и с времето се утвърдило като важна кампания. Целта е да популяризира професионалното образование и обучение като кариера и път за учене. Много хора не осъзнават..

публикувано на 24.02.25 в 12:00
Офицерите от 138 Болховски полк, участвали в Руско-турската война 1877 – 1878 година.

Отбелязваме 147 години от освобождението на Видин

Преди 147 години Видин е освободен от османска власт. Този исторически момент се случва след дълга и тежка борба, водена от различни народи в региона, които искат да се освободят от османското иго.  Въоръжената борба на балканските народи от периода 1875-1876 година допълнително засилва кризата, която вече е обхванала Османската империя...

публикувано на 24.02.25 в 11:36

В „Музикална зона“: Елвис и Присила Пресли- една звездна, но болезнена любов

  Елвис Пресли е добре познат както на по-старите поколения, така и на младите. Той е икона от света на музиката и животът и смъртта му винаги са предизвиквали огромен интерес. Дори десетилетия след неговата кончина почитателите му не могат да приемат ранната му смърт и начина, по който си отива от този свят. Не по- малък интерес предизвиква..

публикувано на 24.02.25 в 09:00

"Неделник" от 23 февруари 2025 година

"Неделник" е тук. Личното тефтерче на Васил Левски се смята за една от светините на нашето национално Възраждане. В този автентичен документ можем да открием не само Апостола на свободата в ролята му на революционер, на комитетски деец, на конспираторa, който замисля нелегална мрежа, която трябва да сложи край на чуждото господство, но..

публикувано на 23.02.25 в 13:55

Да правим добро с вяра, за да наследим Божието царство

Неделята, която отбелязваме днес е   Неделя Месопустна . "В името на Отца и Сина, и Светия Дух! В днешния неделен ден ние си припомняме всичко, което Господ е казал за Страшния, за последния Негов Съд, затова и тази неделя на езика на църковния Устав се нарича Неделя за Съда . Съдът е непременно условие за изява на..

публикувано на 23.02.25 в 08:00