Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли конкуренция за учителски места в Северозапада?

Снимка: Архив

Почти двойно е увеличението на кандидатите за едно учителско място през последните две години, включително и за малките населени места. Това отчита вътрешно проучване на фондация "Заедно в час" сред училища в цялата страна, включително и такива от трите области в Северозапада. В края на днешния работен ден от 17:00 часа ще се проведе уебинар на тема "Как да намираме и задържаме мотивирани учители". Онлайн събитието е безплатно, но изисква предварителна регистрация. В него дългогодишен директор и ментор на учители от "Заедно в час" ще споделят практични съвети и препоръки.

Именно предварителната прецизна селекция и съвременна педагогическа подготовка, която осигурява "Заедно в час" за учителите в своята програма "Нов път в преподаването", са причина все повече директори от цялата страна да се доверяват на организацията и да търсят партньорство. Всички държавни и общински училища от областите Монтана, Враца и Видин могат да подават заявки за предварително подбрани и обучени учители от програмата, които да започнат работа през септември 2022 г. Какъв е интересът към програмата в Северозапада? 

Пандемията и несигурността в много икономически сектори провокираха повече хора, които преди години са завършили педагогически специалности, да се върнат към учителската професия. Тази конкуренция, обаче не е изцяло с положителен знак, защото прави още по-предизвикателен процеса на подбор за директорите да изберат най-подходящите кандидати, които са най-добре подготвени за работа в контекста на съвременното образование, това каза за радио Видин Гергана Ефремова, старши специалист "Стратегически партньорства" към Фондация "Заедно в час". 

"През последните две години доста се промени тази картина и интересът към учителската професия значително нарасна и като говорим за конкуренция, не говорим само за млади учители, а като цяло за нови учители. До голяма степен в резултат на кризата, пород3ена от пандемията, много хора, които са завършили педагогически специалности, но не са практикували досега, видяха добра възможност да се върнат към своето образование и учителската професия. През последните години има засилен интерес към програмата - като традиционно по-малко от 10% успяват да преминат взискателния подбор. Одобрените кандидати имат готовност да работят в училища в малки населени места, в крайни градски квартали и с уязвими групи, където учениците срещат повече затруднения с усвояването на учебния материал, имат ниска мотивация за учене и са в риск от отпадане от образователната система. Участниците в програмата залагат на индивидуален подход с учениците, наблягат върху мотивацията и прилагат разнообразни форми на обучение в класната стая и отвъд нея. Новите учители могат да допринесат към училищния екип с разнообразен опит и умения, сред които са владеене на чужди езици, доброволчество, проектната дейност и справяне с непредвидени ситуации."

Днешният уебинар, започва в 17.00 часа каза още Гергана Ефремова, представител на фондацията:

"Уебинарът не е само за директори, които работят или биха работили с нас, наистина целта е да споделим полезния опит и добрите практики, а вече ако има директори, които намерят отговори на техните въпроси и подадат заявка, разбира се, че много ще се радваме."

В двете области Враца и Монтана "Заедно в час" работи от 2016 г. През настоящата учебна година в региона работят 7 учители от програма "Нов път в преподаването". Всички те работят в пет училища партньори на "Заедно в час" в област Враца (в Бяла Слатина, Козлодуй, Мездра, Михайлово и Софрониево) и едно училище в област Монтана- в село Лехчево. Какъв е профилът на учителите? Петя Петрова- Павлова е преподавател целодневна форма на обучение в СУ "Христо Ботев" в Козлодуй. Тя започва работа миналата есен и е доволна от избора си:

"Училището, в което преподавам, е с дългогодишни традиции и преподаватели от фондация "Заедно в час" и натрупаните позитиви от предишни мои колеги са ми били от изключително голям плюс за това директорката да се довери и поне до този момент аз лично оставам с впечатлението, че оправдаваме очакванията и. Този изключителен подбор и "Лятната академия", през която преминаваме ни дават определено предимство пред останалите учители."- обясни Петя Петрова- Павлова.

Още един млад учител се реализира успешно в Българския Северозапад. Емилиян Рангелов е преподавател по "Информационни технологии" в СУ "Св. Св. Кирил и Методий" в монтанското село Лехчево и е участник в кохорта учители 2020 на Фондация "Заедно в час".

"Като участник в програмата през 2020 година имах възможността да кандидатствам в няколко училища, като едното от тях бе именно училището в село Лехчево. Тъй като съм от Монтана реших, че ще е най- релевантно за мен да избера Лехчево. Направих едно проучване на региона и реших, че това е мястото, където ще упражнявам своята професия като учител и не съжалявам."

Каква е ситуацията във видинските училища и има ли млади учители, кандидатстващи за работа? Разговаряме с директора на ПГ "Михалаки Георгиев" Евлогия Манджукова:

"Аз съм отворена към всякакви нови неща и приветствам присъствието на млади хора в учебните заведения по ред причини. Първо те са по- близо до учениците и второ са по- креативни, защото имат желанието да се наложат в професията си. При нас през последните години са назначени четирима млади учители и ще продължа и в бъдеще, не защото съм дискриминирала възрастните, а като професионално училище търся повече учители по професионална подготовка."- поясни Евлогия Манджукова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00