Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Абитуриентски вълнения

ГПЧЕ-Видин
Снимка: Георги Жиков




С наближаването на месец май темата за абитуриентски балове излиза на преден план. Отбелязването на края на средното образование е вълнение не само за родителите, но и за самите деца. За абитуриентите е ясно - отива си един етап от живота им, а родителите пък трябва да платят сметката за празника. Колко струва балът?


Габриела Николова от Видин има дъщеря, която през май ще празнува своето завършване, съпроводено разбира се от бал. По думите ѝ е невъзможно да се направи адекватна организация в последния момент, именно затова те започват с приготовленията още през месец май миналата година.


"При нас започна една година по-рано, още на миналогодишните балове запазихме места за ресторанта, за фотографа и диджея. Промяна в цените със сигурност има от тогава, предполагам че ресторантите няма да се съобразят с менюто, което са ни дали миналата година и очаквам по-скоро актуализация на цените. Предполагам, че по същия начин ще бъде и с музиката, и с фотографа, но някак си го очакваме, настроили сме се, че няма да е по-евтино."- каза за радио ВИДИН Габриела.


Това, което майката сподели е и приблизителната цена на някои от потребностите на всяка една абитуриентка-рокля, аксесоари, грим и маникюр: 


"До 1000 лв. може да се намери една хубава рокля, 200 лв. са обувките. Бижутата са според роклята - има по-евтини, има по-скъпи, всеки си преценява по джоба. Гримът е около 60лв., 30-40лв. да е маникюрът, а ако са със сандали и педикюр - още толкова, аксесоари, чанта... не е евтино в никакъв случай. Само външният вид може да е около 2000 лв. и то ако роклята е средностатистическа, защото има рокли, които гонят 2000 лв. роклята само."


Виктория от своя страна, също като майка си, е спокойна и организирана, въпреки че организира не само собствения си бал, но и този на випуска, състоящ се от четири паралелки. И въпреки сигурността си, тя сподели за радио Видин, че организацията на бал не е никак лека задача.


"Определено не е лесно за толкова много хора да се организират нещата, но аз имам съмишленици в останалите класове, с които се занимаваме с цялата организация и някак времето стига, когато всичко е добре планувано и организирано, нещата просто се получават, защото е работа в екип... За моя личен, семеен бал, от миналата година успяхме да резервираме ресторант и диджей, които са доста резервирани вече напред във времето и се налагаше тези две неща да резервираме още от миналата година. Мисля че няма да имаш проблем, ако правиш всичко малко по-навреме и малко по-навреме - знаеш какво искаш и кого искаш... Всички други неща за мен са окей и се радвам, че съм в малкия рад."- коментира бъдещата зрелостничка.


Освен в голям е възможно балът да се вмести и в по-малък бюджет. Всичко зависи от предпочитанията и възможностите на семейството. Често спестяването на пари и подготовката започва година преди това, както в случая на Виктория. В други случаи се налага семейството да тегли кредит, за да сбъдне мечтания бал на детето си. Съществуват и кампании, които подканват зрелостниците да се явят на последният си ученически ден по тениски и да дарят парите, които иначе биха похарчили за осъществяването на абитуриентския си бал, на различни каузи. В последните години масово бивши зрелостници подаряват роклите и костюмите си на бъдещи такива. И не само. Много хора предлагат личните си автомобили за големия ден, също напълно безплатно. 


С нарастващите цени на услугите и консумативите, все пак има нещо, което не се е променило, а това са алтернативите. Много бъдещи абитуриентки сами правят гримовете, прическите и маникюра си. Момчетата обикновено са по-малко претенциозни и често пазаруването с тях става за часове, а подборът им на дрехи е универсален, а не строго официален. Прическите за мъжете често не са особено скъпи, а понякога дори не се налага да се правят такива. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буферният паркинг край Видин е факт, неясно остава как се организира движението

Буферен паркинг за тирове е изграден преди подхода към Дунав мост 2, от 15 май вечерта вече работи. Ден по-късно на среща на транспортните фирми от Видинска област притеснени шофьори се поинтересуваха каква собственост е, каква е организацията на движение, могат ли камионите на видински фирми да не престояват на него.  "Никой не може да..

публикувано на 21.05.24 в 17:50

Ученичка от Монтана с първо място за есе

Мая Асенова, ученичка във Финансово-стопанска гимназия "Васил Левски" Монтана спечели първо място за есе в конкурса "Да запазим внезапността".  Конкурсът се организира от Професионална гимназия по икономика и управление „Елиас Канети“ град Русе, разказва Мая Асенова:  "Това, което ме вдъхнови да напиша поредното си есе, е мотивацията,..

публикувано на 21.05.24 в 15:15

В село Горна Бела речка се готвят за Нефестивала "Козе мляко"

За 20-и път в село Горна Бела речка, община Вършец, ще се проведе нефестивалът "Goat Milk" или в превод "Козе мляко" . Събитието ще започне на 24 май и ще продължи до неделя, 26 май.   Фестивална програма е наситена с разнообразни работилници и ателиета за изкуство, музика, танци, кулинария, образование, общуване с природата, здравето, лечебни..

публикувано на 21.05.24 в 14:00

Ученичка от видинската езикова гимназия се класира за световните финали HIPPO

Осмокласничката Весислава Лъчезарова Лазарова от ГПЧЕ “Йордан Радичков“ Видин се класира на световните финали на Международната олимпиада „Английски без граници“ (HIPPO). Тя е една от двете ученички от България в тази възрастова група, които се класираха на световните финали на това състезание, които ще се проведат през септември в град..

публикувано на 21.05.24 в 13:30

Защо не оцеляват дръвчетата във видинския парк

Повече от година и половина 32 дръвчета се опитват да оцелеят в Крайдунавския парк на Видин, в района между Речна гара и Колодрума. Поводът за тяхното насаждане е Националната конференция на българската адвокатура, която се проведе във Видин преди две години. До всяко дръвче е поставена табелка, на която пише от коя адвокатура в страната е..

публикувано на 21.05.24 в 12:00

Дарителски фонд подкрепя местни инициативи в Оряхово

Създаване на читалня на открито в Оряхово, възраждане на народните танци в Остров и оживяване на моменти от Средновековието ще подкрепи Общественият дарителски фонд "Участвам - дарявам - променям" - Оряхово". Трите идеи ще се финансират със средства, изцяло дарени от местни жители – граждани и фирми, обясни Наталия Фенерска, председател на..

публикувано на 21.05.24 в 11:30

Изложба показва автентични носии от цялата страна в Монтана

Народните носии не са само облекло - те са жива връзка с миналото ни, символ на българската традиция и майсторство. Всяка от тях е плод на ръчна изработка, богато украсена с бродерии, тъкани и орнаменти, които отразяват не само регионалните особености, но и жизнения цикъл, обичаите и вярванията на нашите предци. Магията на тези типично български..

публикувано на 21.05.24 в 10:05