Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димитър Благоев и Михаил Арнаудов - двама бележити учители на видинската гимназия

Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

И този понеделник в рубриката "Памет нашенска" продължаваме съвместната ни инициатива със Средно училище "Цар Симеон Велики" Видин. Ученици от гимназията подготвят и представят биографиите на видини ученици и учители на видинската гимназия. Това е едно от събитията, с които гимназията отбелязва своята 140-та годишнина. Този понеделник представяме още известни учители преподавали в гимназията. 

Видинската гимназия дълги години  носи името на Димитър Благоев, известен още като Дядото. Той също е един от първите учителите в гимназията, разказа за Радио Видин десетокласничката Ивана Богданова:

"Димитър Благоев е български политик, публицист и философ. Основател е на социалистическото движение в България. Учи в Одрин, Габрово и Стара Загора, подкрепя каузата на Априлското въстание и се включва в Руско-турската освободителна война. Следва в Петербургския университет. За него знаем, че е автор на много брошури и статии, проповядващи идеята за работническата солидарност и класовата борба. Основател е на Общия работнически синдикален съюз. Избиран е за народен представител в четири народни събрания от 1891-1913 г. Връзката с Видин е от 1887 г., когато Димитър Благоев е назначен за директор на Видинското реално петокласно мъжко общинско училище. Той преподава история, география и руски език. Още от първите си дни в града и като директор на гимназията Димитър Благоев разгръща активна педагогическа и обществено-политическа дейност и се ангажира със защитата на учителските права. Димитър Благоев има заслуги и за съществени промени в училищната задължителна обучителна  програма – намаляване на часовете по вероучение за сметка на увеличено учебно време за природонаучните и математически учебни дисциплини, въвеждане в учебните програми на пеене и музика, включването като учебна и извънкласна дисциплина на физкултура. Известно е, че организира протест при посрещането на княз Фердинанд във Видин, за което е подведен под отговорност за обида на особата, но е оправдан благодарение на адвокатската защита на Найчо Цанов. Димитър Благоев умира на 7 май 1924 г. в София". 


Известният литературен критик от миналото академик Михаил Арнаудов също е бил учител във видинската гимназия, започва разказът си за Михаил Арнаудов десетокласничката Александра Петкова


"За него знаем, че е роден през 1878 г. в Русе, където завърша основното и средното си образование. Записва Славянска филология, но след 3-ти курс заминава за Германия, там завършва и специализира индогерманско езикознание, философия и литература. При завръщането си в България постъпва като учител във видинската гимназия. Малко се знае за този период от живота на Михаил Арнаудов, освен това, което самият той споделя - а именно, че във Видин се чувства "несправедливо запокитен", защото не може да ползва знанията си. Но явно е оказвал огромно влияние върху своите ученици, бил е обичан от тях, защото те казват, че са очаквали неговите часове с голямо нетърпение. През 1904 г. Михаил Арнаудов защитава докторската си дисертация по философия в Прага. Научната му кариера е много богата - доцент и професор по обща литературна история в Софийския университет, декан на Историко-филологическия факултет, директор на Народния театър, ръководител на Катедра по сравнителна литературна история, действителен член на БАН, ректор на Софийския университет, ръководител на Историко-филологическия клон на БАН,  член на Украинската академия на науките, почетен доктор на университетите в Хайделберг и за кратко министър на народното просвещение... На 15 септември 1944 г. академик Михаил Арнаудов научава, че ще бъде съден от Народния съд и отива сам да се предаде. На въпроса защо е приел предложението на Иван Багрянов да участва в кабинета му, академик Арнаудов казва: "Мисля, че съм човек на честта - позволете ми тази нескромност - и че трябваше да изпълня своя дълг да спася каквото може". Първоначално е осъден на доживотен затвор. Академик Арнаудов престоява две години и половина в затвора. Там превежда френска класика и готви поредно издание на съчиненията на Иван Вазов. Дори зад решетките работи неуморно. Криел по джобовете си моливи, когато подобни вещи се смятали за опасно оръжие - и пишел. След амнистията, на 68-годишна възраст, Михаил Арнаудов е без дом, без работа и доходи, с отнети научни звания. Но въпреки всичко преживяно е винаги усмихнат. Казвал, че обикновено оставя лошото си настроение пред вратата. Сдържано елегантен, считал, че един мъж трябва винаги да е изискано облечен. Когато бивал вкъщи, обличал домашен халат, но под него задължително бяла риза с вратовръзка и панталон с остро изгладени ръбове. След години бива удостоен с най-високото държавно отличие: орден "Народна Република България", първа степен. Академик Арнаудов е автор на повече от 50 монографии и изследвания на  класиците на българската литература. Само за няколко месеца академик Михаил Арнаудов не успява да дочака своя 100- годишен юбилей. Умира на 18 февруари 1978 г. на 99 години и 5 месеца".

Александра Петкова завърши разказа си с няколко послания на Михаил Арнаудов, актуални и днес:
"Човек е създаден да бъде ведър, добър, работлив, полезен на семейството, на близките, на народа си", "Няма нищо по-осмислящо живота на когото и да било от труда. Чрез него човек се изявява, чрез него постига щастието си и което е не по-малко важно, чрез труда си оставя диря след себе си", "Всеки човек, и най-малкият, трябва да прояви максимума на своите способности, трябва да се развие пълно". 

Чуйте повече в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Върви прием на заявления за първо класиране след 7-и клас

Седмокласниците могат да подават заявления за първо класиране в избраните от тях учебни заведения. Общо 19 са професионалните паралелки и 9 са профилираните паралелки в област Видин , каза началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) - Видин Веселка Асенова :  "Електронно е подаването. Има училище-гнездо в ОУ "Иван Вазов" -..

публикувано на 09.07.24 в 15:00

Ученичка от Видин подреди изложба с фотографии от Брюксел

Единайсетокласничката Мария Петкова подреди изложба с фотографии в  СУ “Цар Симеон Велики“ във Видин , направени по време на пътуването ѝ до Брюксел . Снимките са 20 на брой и отразяват погледа на момичето към белгийската столица и Европейския парламент, който е разположен там.  Пътуването до Брюксел е наградата на Мария, която..

публикувано на 09.07.24 в 13:00

Обновена беседка в Осен събира малки и големи

В Осен продължават дейностите, свързани с обновяване на врачанското село. След възстановяването на стадиона, наскоро бе подновена и беседката там. Мястото за отдих е направено преди 12 години. То е в центъра на селото и в него често сядат да си починат и да си поговорят местните хора. След години ползване беседката е почти разрушена. Затова..

публикувано на 09.07.24 в 12:10

В Белоградчик посрещнаха група "Тангра" и откриха обновения летен кинотеатър

С концерт на група „Тангра“ и прожекции във възстановения летен кинотеатър в Белоградчик започнаха събитията от културната програма през лятото.  Кинотеатърът е построен преди близо 60 години и в града си спомнят за прожекциите и музикантите, които гостували на сцената.  "Почти всяка седмица имаше концерти, сръбски, "Щурците",..

публикувано на 08.07.24 в 14:24

Почитаме свети Прокопий - покровител на пчеларите

На 8 юли православната църква почита паметта на свети великомъченик Прокопий . Според народните вярвания светецът е покровител на пчеларите и е известен като Прокопий пчелар. В българския народен календар денят на великомъченик Прокопий е популярен като летния  празник на пчеларите . Празнува се в чест на пчелите и техния закрилник.  Св...

публикувано на 08.07.24 в 11:00

Светиите от българския род

В първата неделя след Неделя на Всички светии , се чества паметта на всички български светии. Прославяме ги, възнасяме молитви към тези, които са просияли от нашия род през вековете. Всеки християнски народ в оградата на светата Христова Църква е дал светци. Такива сме дали и ние българите. Преподобният наш отец и светец Паисий..

публикувано на 07.07.24 в 08:00

Глемпинг - отдих със стил

Днес ще ви срещнем с един човек, който отдавна мечтае да направи място за почивка сред природата. Той е родом от Белоградчик и понеже камъкът си тежи на мястото, макар и да живее от години в столицата, неговите мечти винаги са били свързани с родното му местенце. Освен това, градът на скалите, знаем, е прекрасно място за отдих. Димитър Игнатов..

публикувано на 05.07.24 в 17:00