Сдружение "Книгини" е създадено от три изключително вдъхновяващи дами, които дават всичко от себе си, за да направят Северозапада едно по-добро място за живеене. Те се стремят да бъдат в полза на обществото и да оставят доброто дело след себе си. Повече за реализираните проекти и бъдещите цели на сдружението научаваме от Мария Дончева, председател на организацията.
"Това, с което е известно нашето сдружение е, че сме създатели на първото българско село на книгата, също така на първия по рода си в България филм виртуална реалност "Дестинация Враца - величие и красота в 360°". За нас е много важно да продължаваме нашата общественозначима дейност и да подкрепяме също така общественозначими каузи."
Откриването на кафе- книжарницата ще бъде утре, 28 ноември. Идеята е голяма част от оборота ѝ да бъде дарявана на деца, нуждаещи се от средства за лечение. Повече за инициативата разказа и Кристина Константинова, мениджър проекти към сдружение "Книгини":
"Сега сме се насочили, тъй като вече имаме книжарници в сдружението, но сме се насочили към нещо, което да бъде в още по-голяма помощ на обществото, тоест да даряваме голяма част от приходите на кафе-книжарницата за лечение на онкоболни деца и такива с редки генетични заболявания. Искаме кампанията ни да бъде насочена като начало за дечица, които са на местно ниво, Враца и региона, а след време да се насочим в помощ на деца от цяла България. Решихме средствата да са равномерно разпределени между деца и младежи до 29-годишна възраст. В кафе-книжарницата ще може да се насладите на горещи напитки, приятна книга на място или да закупите нова такава. Ще има прозрачност и всеки месец ще обявяваме публично кое детенце ще получи дарение и на каква стойност."
За раждането на идеята Кристина Константинова отбеляза:
"Идеята за кафе-книжарницата се роди миналата година, буквално декември месец, откакто наехме две етнографски къщи във Враца, които са и паметник на културата. Бяха идеалното място за нас като сдружение, тъй като искахме да развием център "Книгини". То си остава в Челопек, мястото съществува, но искахме да се развиваме и във Враца. Идеята за кафе-книжарница се роди между мен и Мария Дончева, тъй като, виждайки мястото, решихме, че това е изключително подходящо място за точно такъв тип. Имат българския дух и местенце, на което хората, идвайки да си закупят книга, да седнат и още в момента да започнат да четат тази книга, наслаждавайки се на своята собствена компания или тази на приятели или колеги."
Сдружение „Книгини“ кани всеки, който иска да направи едно добро дело, да заповяда утре от 17:30 часа в център „Книгини“ - Враца на ул. „Полковник Кетхудов“ 21 и да изпие чаша топло кафе в компанията на хубава книга.
Повече може да чуете в звуковия файл.
Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение. Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..
Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..
Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал: "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..
В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го Art & Wine - Belogradchik . Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..
Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..
Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...
Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..