Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-ниско ДДС, таван на цените, необлагаем минимум- как властта ще бори инфлацията?

Снимка: Радио ВИДИН

Годишният темп на инфлация се ускори през март за 13-и пореден месец, достигайки 12,4% спрямо 10% през февруари, показват данните на Националния статистически институт. Това е най-високото й ниво от юли 2008 г. Само за месец потребителските цени се повишиха с 2,2%, транспортните - със 7,9%, на храните и безалкохолните напитки - с 3,3%, в хотелите и ресторантите - с 2,8%.

Финансовият министър Асен Василев обяви, че до две седмици ще бъдат обобщени всички предложения за овладяване на инфлационния натиск и пакетът от мерки ще бъде готов преди актуализацията на бюджета през лятото. “Най-големият инфлационен натиск идва по линия на хранителната верига, продоволствието и там трябва да бъдат насочени голяма част от мерките. Другият голям натиск, който най-вероятно ще се появи, ще дойде по линия на металите”, коментира той.

Премиерът Кирил Петков също обясни, че правителството обсъжда въвеждането на мерки заради инфлацията и високите цени:

"Очаквам предложението на Министерство на финансите за ДДС за хляба, плодовете и зеленчуците."

Повече от 2/3 от българите твърдят, че изпитват затруднения да покриват ежедневните си разходи, това сочат данните на Националния статистически институт. Проучването е направено преди покачването на цените от началото на тази година. Близо половината от българите (48.7%) не могат да си позволят да посрещнат със собствени средства неочаквани разходи в размер до 370 лева. 13.7% от лицата в домакинствата са имали през предходното тримесечие финансови затруднения при плащането навреме на заем/ипотека/наем/жилищни разходи за основното жилище, посочват от НСИ. Средната удовлетвореност от финансовото положение на домакинствата, измерена по скала от 0 до 10, е 4.61.

Управляващата коалиция коментира какви мерки могат да бъдат приложени в България, за да се ограничи инфлацията и обедняването на хората. Министърът на икономиката Корнелия Нинова обясни, че таванът на цените и необлагаемият минимум са темите, по които в коалицията няма единомислие.

"Имаме поне начало на съгласие да направим в няколко посоки мерки. Първо данъчни мерки. Намаляване на ДДС на някои храни, което е много отдавнашна битка на БСП, хляб, плодове и зеленчуци, включително и нулева ставка се обсъжда. Намаляване на акциз и ДДС на горива, на ток, на парно и вода – това са стоките, които КЕВР определя цените и това гарантира, че те ще бъдат по-ниски. Както и облагане на свръхпечалбите, натрупани в енергийните дружества. Това обхваща и държавните и частните, защото решението да се вземе дивидент само от държавните енергийни дружества поставя държавния и частния сектор в неравнопоставено положение, а по конституция те са равнопоставени, а и не е справедливо да се вземат всички пари от държавните, а да се оставят в частните дружества, затова обмисляме и въвеждане на едно такова допълнително облагане върху свръхпечалбите натрупани, заради инфлацията", каза Нинова.

Въвеждането на таван на цените не е добро управленско решение и ни връща към отречени практики отпреди 1989 г. Това заяви Деница Сачева, депутат от ГЕРБ, бивш министър на труда и социалната политика.

"Таван на цените имаше преди 1989 г. и знаете до какво доведе това. Подобна мярка по никакъв начин не може да повлияе добре на пазара. Представете си, че на дадена стока и намалее цената, това означава ли, че търговците трябва да задържат цените именно на този таван? Това не е добро управленско решение“, каза тя пред БГНЕС.

Според нея изходът е да се намали ставката на ДДС на всички храни или да се направят качествени енергийни помощи за бизнеса.

"Ние сме страна-член на ЕС и ако трябва да правим някакви диференцирани ставки, те трябва да са за всички храни, не могат да бъдат само за тези от български произход. Най-доброто, разбира се, е да се направят достатъчно добри и качествени помощи за бизнеса за цената на електроенергията, защото от там може да се дръпне спирачката на непрекъснато галопиращите цени в момента“, заяви Сачева.

"Нивата на инфлацията със сигурност са притеснителни и високи. Лошо е, тъй като това очевидно води до обедняване на населението. Ръстът на минималната заплата вече е "изяден" от инфлацията. Същото важи и за пенсиите", коментира икономистът Петър Ганев от Института за пазарна икономика:

"Аз съм скептично настроен към желанието да се диференцира ДДС за определени стоки. Не мисля, че видяхме ефекти от миналото през пандемията намаляване на данъка за книги, някои детски стоки и в ресторантите. По принцип в нашата данъчна система балансът, който работи, е "за всички по равно, но с ниски ставки". По отношение на ДДС това би работило- да намалим голямата ставка за всички стоки, а не за конкретни. Таван на цените ми се струва, че няма как да се случи. Чисто икономически е безумие, особено за стоки, които са свободни за търговия, като олиото. Налагането на таван винаги може да ги пренасочи към чужди пазари. Все пак сме отворена икономика и няма как да го спрем."

Какви биха могли да са работещите мерки за справяне с инфлацията?

"Според мен със сигурност ще видим някаква компенсация на доходите, най-вероятно касаещи пенсиите. Най-вероятно ще има дебат и за минималната работна заплата и за други плащания от бюджета- социални помощи и т.н. Както и секторни мерки, които под една или друга форма могат да "отпушат" повече конкуренция, повече алтернативи, така че цената на определени стоки да не бъде допълнително завишавана от някакви изкривявания на пазара. Просто нямаме онова оръжие, с което от утре да стопираме инфлацията. Надявам се инфлацията да не надвиши все пак 14-15%. Това зависи от успокоение на ситуацията в Украйна и от спад на цените на енергийните суровини."

Повече- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00