Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

ИТ секторът с инициативи в подкрепа на проекта за Северозападен универститет

Снимка: архив


Обсъжда се Северозападният университет да бъде широкообхватен - да има педагогически, икономически и софтуерни специалности, обясни Кирил Кунгалов, изпълнителен директор на компания, работеща в ИТ сектора. Софтуерни инженери от региона подкрепят идеята със свои инициативи, а наскоро Кирил Кунгалов се срещна и с министъра на образованието проф. Николай Денков.

"Самата инициатива за срещата с министър Денков е гражданска. Част от ИТ сектора подготвихме проект за университет. Срещата беше осъществена със съдействието на депутата от "Продължаваме промяната" Деница Симеонова, която също присъства на нея. Въпросът за северозападен университет стои на дневен ред. Повече от час дискутирахме с министър Денков как би изглеждало едно такова висше учебно заведение, естествено във връзка с реформите във висшето образование, които предстоят. Това, което мога да кажа от срещата, е, че имаме съгласие за това, че Северозападна България трябва да има висше учебно заведение, т. нар. Северозападен университет. Говорихме по въпроса, че би било добре той да бъде по-широкообхватен - да има педагогически специалности, да има икономически специалисти. Ние предложихме да има и катедра по софтуерно и хардуерно инженерство, с което реално погледнато местният бизнес искаме да помогнем на идеята", каза Кирил Кунгалов.

От ИТ сектора смятат, че чрез висшето образование могат да се привлекат млади хора към региона.

"За никого не е тайна, че в момента сме на едно от последните места чисто икономически в ЕС и основната причина е, че младите хора, кадрите, които реално погледнато поддържат икономиката и социалния живот, изтичат в София или някои други големи градове или в чужбина. Тоест, първата стъпка, която искаме да осъществим с един такъв университет, е да може да задържаме и да насочваме млади хора към региона, за да може да привлечем погледите на инвеститори, на бизнеса и на хората, които са тръгнали оттук, да се върнат, защото имаме един прекрасен регион, който би могъл да бъде много по-добре изглеждащ на европейската карта", добави ИТ специалистът. 

Според Кирил Кунгалов средства за построяването на Северозападен университет са осигурени. Предстоят следващите стъпки, които са чисто административни. Част от работещите в ИТ сектора започват работа по разглеждане на условията за акредитация на факултетите към университета, за да  могат по този начин да подпомогнат процеса по създаване на университета.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще има ли сняг тази зима

Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата.  "А съвременната..

публикувано на 28.11.24 в 16:37

Село Ослен Криводол с награда от екологична кампания

Село Ослен Криводол в община Мездра получи първа награда в категорията "Най-малкото населено място с голямо въздействие" в кампанията "Искам да съм полезен... рециклирай ме!" за 2024 година и парична награда от 1000 лева. Населеното място за втора година участва в инициативата, разказа Диана Иванова- председател на местното читалище "Развитие..

публикувано на 28.11.24 в 16:33

Всеки квартал на Враца ще има свой цвят при изцъфтяване на дърветата

Засадени са още 500 дървета и храсти във Враца. В поредната инициатива на кампанията "Зелена Враца" бяха озеленени кварталите:  "Дъбника", "Сениче", "Младост", "Медковец", "Металург", "Самуил", "Бистрец" и "Кулата", както и централна градска част. Новозасадените дървета са липа, акация, японска вишна, индийски люляк, розова акация, див рожков,..

публикувано на 28.11.24 в 16:29
Проф. д-р Николай Овчаров

Проф. Николай Овчаров: Видинското царство е просъществувало до 1422 година

Днес на терена на разкопките на Античния римски град Бонония във Видин ръководителят на екипа доц. д-р Здравко Димитров представи информация за проучванията. Над 200 находки са открити за краткия период от разкопките през този сезон, като те продължават. На събитието присъства и изтъкнатият български археолог и специалист по Средновековна история..

публикувано на 28.11.24 в 15:34

Шкумбата в "Час при зъболекаря"

Известният български комик и шоумен Димитър Туджаров - Шкумбата гостува в рубриката "Час при зъболекаря". Той се върна години назад, за да си спомни първата си среща със зъболекаря и я определи като много трудна: "Вътре нещо бучеше: бзззз... Не беше страшно, но втори път гледах да не отида на зъболекар и си миех зъбите всяка сутрин, даже и..

публикувано на 28.11.24 в 12:25
Майкъл Флетли

В "Музикална зона" на 28 ноември 2024 слушаме Ронан Хардиман

Ронан Хардиман е ирландски композитор, роден в музикално семейство, където трите му сестри и един брат свирят на традиционни ирландски инструменти. Стартирайки с поп и рок музика, по-късно се ориентира към материал, следващ ирландските традиции. Един от върховете в творческата му кариера е създаването на музика за спектакъла на Майкъл Флетли..

публикувано на 28.11.24 в 09:00

Подпомагат млади фермери и малки земеделски стопанства

По две интервенции от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони могат да кандидатстват земеделските стопани. Отворен е приемът на заявления за подпомагане на млади фермери и на много малки земеделски стопанства. До дни се очаква да бъде отворен приемът на заявления за стартова помощ и за нови земеделски стопани. Проектните..

публикувано на 27.11.24 в 17:45