Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се преработва ли индустриален коноп в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Да се узакони преработката на индустриален коноп у нас предложиха девет депутати от "Демократична България" /Владислав Панев, Зорница Стратиева и Зарко Маринов/, "Има такъв народ" /Пламен Абровски, Ивайло Христов и Иво Атанасов/, "Възраждане" /Даниел Петров/ и "Продължаваме промяната" /Росен Костурков и Йорданка Костадинова/. Те са внесли в Народното събрание изменения в 3aкона за контрол върху наркотичните вещества и прекурсорите. В индустриалният коноп активното наркотично вещество е под 0,2% THC /тетрахидроканабинол - съставката, която има наркотичен ефект/ и се разграничава от индийския, от който се произвежда марихуаната. Отглеждането на индустриален коноп в България е легално, но не и преработката му.


"Този коноп е земеделска култура и от него може да се облагодетелства земеделският производител. Конопът е уникално растение, в този сорт абсолютно всичко от растението се използва. Корените се използват за направа на лекарства срещу артрит и различни екземи и когато бъдат оставени в почвата подпомагат възстановителните ѝ свойства. Влакната на стъблото, от външната му част, могат да се използват за направа на хартия, текстил, въжета, килими, могат да се използват за изолация. Тухлите от коноп имат уникални изолационни свойства...", коментира Пламен Абровски.

Преди Втората световна война конопа е отглеждан на много места в Северозапада. Наричали са го гръсти. На тези ниви им казвали "гръстелници". Нишките, извлечени от мъжките растения, са се предели и тъкали. Във Видин е била най-голямата конопена фабрика със стотина работници. "В миналото конопа е имал широко приложение", обясни Десислава Димитрова уредник в етнографския отдел на РИМ-Монтана:

"Според Димитър Маринов от него се вадят кълчища и се тъче кълчищно платно. Конопеното семе се кади и се употребява в много обичаи. От кълчищното платно са се шиели ризи, като такива имаме в музея. Правели са се още въжета, чували и покривки... Няма информация колко точно декари са гледани в Северозапада, но е бил масово разпространен... В България в момента има 13 лицензирани фирми, които отглеждат индустриален коноп... Конопът масово се е отглеждал преди Втората световна война и после приложението му отпада..."


А ето как видинчани коментираха идеята за възстановяване на преработката на индустриален коноп у нас:.  


"Би трябвало да се използва от медицинска гледна точка, но да се внимава. Знам, че се слага от листата в мамката за риба. Трябва да има закон... Да правят ризи от него в бившият завод за ризи във Видин... Може да се използва в медицината. Трябва да има строг закон. Помня когато имаше гръсти. От мъжките растения се вадеха конци, а другото се изгаряше. Казваха му "паздерки...", 


Докъм средата на 50-те години у нас е имало повече от 250 хил. декара, засети с коноп. След това по разпореждане на държавата на ТКЗС-та е наредено да сеят повече лен.


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Да се поразходим "Из дневниците на Стела Д."

Да си тийнейджър никога не е било лесно, но като че ли с всяко следващо поколение сложността на това занимание се увеличава с още една идея или поне всеки тийн е убеден в това. Моментът, в който децата се превръщат във възрастни, вече не играят с кукли и камиончета, а телефоните и социалните мрежи се превръщат в новата реалност, налага се да се..

публикувано на 13.12.24 в 16:00

БЧК с благотворителна инициатива на коледния базар в Белоградчик

Кампания за събиране на средства за деца със синдром на Даун, детска церебрална парализа и други специфични заболявания организира Българският червеният кръст в Белоградчи к (БЧК). На 14-и и 15 декември на коледния базар в града могат да бъдат закупени подаръци, които са дарени или направени от доброволци към БЧК. Събраните средства ще са за коледни..

публикувано на 13.12.24 в 15:05

Котаракът Оливър: Британска класа с балкански темперамент

Рубриката "97 Лапи и 1 опашка" днес ни среща с котарака Оливър , порода "Британски късокосмест". Голям пакостник, който не спи, докато другите спят. Прави го, когато няма никой у дома. А когато стопаните си почиват - хапе ги, драска ги, не ги оставя на мира.  Оливър е доста пълен, яде постоянно, дори и когато не му дават, той все си намира...

публикувано на 13.12.24 в 15:00

Магията на цигулката: Историята на Людмила Георгиева от Симфониета - Видин

Днес, 13 декември, светът отдава почит на цигулката – инструментът, който е способен да изрази цялата палитра от човешки емоции. Този ден е избран неслучайно – дванадесет дни преди Коледа, за да подчертае специалната роля на цигулката в много от любимите ни празнични композиции. Музикалният инструмент е символ на нежност, дълбочина и..

публикувано на 13.12.24 в 14:00

Премиера на "Дяволът за него беше тя"

Днес от 17:30 часа в Младежкия дом във Враца ще бъде представена новата книга с поезия на Горица Маджарска "Дяволът за него беше тя" . Врачанската поетеса обещава едно вдъхновяващо литературно събитие. Горица Маджарска е автор на стихосбирката "Дяволът си търсеше жена". Тя е ръководител на Литературен клуб "Иноватори в действие" към Младежки дом..

публикувано на 13.12.24 в 13:00
Река Дунав при гр.Видин

Видинчанка с проект за почистване на река Дунав

Светлозара Златанова е от Видин, завършила е ГПЧЕ "Йордан Радичков". Сега е студент и изучава реклама. Докато е ученик, участва в конкурс "Млад иноватор" през 2022 година. Идеята била да се създаде иновативен проект, който да е в помощ на околната среда. Като част от отбор "The Evergreens" създават робот, който може да почиства река Дунав. Не..

публикувано на 12.12.24 в 16:47

Какви усилия полага WWF да подсили популациите на есетри

По долното течение на река Дунав - на границата между България и Румъния - плуват последните размножаващи се в естествена среда популации на есетрови риби в Европейския съюз. Оцелели в продължение на 200 милиона години, днес сме на път да ги загубим. С кампанията си "Абонирай се за природата" WWF разказва за тяхното неясно бъдеще.  От шестте..

публикувано на 12.12.24 в 16:41