На прага сме на абитуриентските балове. Буквално няколко дни делят днешните дванайсетокласници от това да излязат от училището и да се влеят в света за нови уроци, нови емоции, нови сбъдвания - като вече пораснали и големи хора.
А сега накъде? Това вероятно е логичният въпрос, който всеки от тях си задава. Въпрос, на който много от днешните абитуриенти вече са си отговорили и устремено вървят напред. Въпрос, относно който някои все още се колебаят, безспорно въпрос, чийто отговор ще определи бъдещето им.
Днес ще ви срещнем с трима млади, интелигентни, ерудирани и целеустремени дванайсетокласници, които вече са си отговорили на този въпрос. Това са Симеон, Рая и Симона от 12 "б" клас на видинската гимназия "Цар Симеон Велики".
"Аз съм доволен от тези деца, които поемаха знания, умения, учеха се от учителите и постигат добри резултати, сподели искрено и лично за Радио Видин техният класен ръководител Митко Иванов:
"Започнаха плахи, малки деца, за пръв път по нов учебен план. Във времето усвояваха знания според техните възможности, развиваха се и с течение на времето, въпреки проблемите с обучението от разстояние в електронна среда, постигнаха добри резултати и вече се готвят да поемат пътя към университетите, някои от тях вече са в университетите... Мисля, че те са готови, знаят какво ги очаква, предизвикателствата на живота, студентския живот, след това работата, семейства - така, че мисля, че са готови, но дано този живот им поднася само приятни изненади... Мен като класен ме изненадваха за всеки рожден ден. Последната изненада беше на есенната фотосесия, когато ме накараха да решавам задачи и на база на моите решения опънаха един транспарант, на който се получи от моите отговори "Ще дойдете ли с нас на бала или не" и аз трябваше да отговоря с да или не - това беше последната задача. Преди всичко им пожелавам здраве, то е най-важното. Второто, което им пожелавам е успех, третото - самочувствие, но подплатено самочувствие, за да могат да се борят с предизвикателствата на живота и безоблачно небе".
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..