Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Денят на самоуправлението през погледа на учениците

Снимка: Радио ВИДИН

Денят на ученическото самоуправление се провежда в Деня на Европа. Учениците, организирани от ученическите съвети,у влизат в ролята на своите учители и директори. Основната цел на тази инициатива е учениците да почувстват атмосферата от другата страна на учебния процес, да станат съпричастни на ежедневните проблеми.

Председател на Ученическия съвет в Гимназията с преподаване на чужди езици "Йордан Радичков" във Видин е Мартин Стефанов- ученик в 11 "А" клас. Член на структурата е Михаела Михайлова- ученик в 10 "А" клас и координатор на учениците от 11 клас. 

"Денят на самоуправлението го правим всяка година, като от две години насам не се е случвало, поради пандемията и сега сме изключително развълнувани да го осъществим това събитие. Аз лично съм забелязала, че обикновено така учениците имат повече интерес, тъй като отпред седи някой техен приятел. Те се стараят да слушат, понеже знаят, че този човек няма обучението на един учител и прави всичко възможно да направи един интерактивен, приятен урок. И съм забелязала, че това се получава изключително добре", каза Михаела.

Ученическият съвет днес е в ръководството на училището, други ученици са учители. Сред учениците се забелязва засилен интерес да заемат местата на своите учители. 

"Превърнало се е в една традиция сред всички ученици. Всички го очакват с нетърпение този ден. Изгражда се една връзка ученик с ученик и ученик с учител, която ще бъде ползотворна за бъдещата работа", каза Мартин Стефанов. Като председател на Ученическия съвет днес е директор на гимназията.

За един ден учениците успяват да разберат по-добре работата на учителя и колко е отговорно да ръководиш едно училище.

Как виждат бъдещето на обединена Европа Мартин и Михаела може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25