Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Листно подхранване и ранни грижи за слънчогледа

Снимка: Радио ВИДИН

Сеитбата и стартът на пролетниците не винаги са при идеални условия. Добрият добив зависи от избора на качествени семена, подходящи торове, качествени агротехнически обработки и подходящи агро-климатични условия. А пролетта е сезон, който често изненадва с температурни аномалии и други климатични стресове. 

Доказано от науката и практиката е, че ранните фази от развитието на слънчогледа са с голямо влияние върху добива. А обичайно тези фази протичат при доста различни условия и стресове, които не можем да променим, но можем да управляваме, стига да ги познаваме добре, коментира в "Земята, която ни храни" Маргарита Костова- агроном и специалист по листно торене.

Радио Видин: Какво е развитието на слънчогледа към този момент? Кои са най-честите проблеми, които трябва да познаваме при отглеждане на слънчоглед?

М.К. Много и различни са фазите на слънчогледа – най-масово са от поникване до 2-3-та двойка листа. Но има и още незасети площи, така че грижите за слънчогледа ще продължат в разтеглен период от време.

За да очакваме добър добив, има определени изисквания, които трябва да се изпълнят в ранните фази от развитието на културата: да има активно работещ корен; да се развие здраво, мощно стъбло с добър тургор и работещи листа; да се усвоят пълноценно почвените торове.

Изравненият посев е едно от най-важните изисквания за по-нататъшното развитие, както за растителната защита, така и за жътвата. Здрави, добре развити и изравнени растения могат да посрещнат всякакви стресове, а те не са никак малко: 

Студена пролет, големи температурни амплитуди, слана в ранните фази- младите слънчогледови растения никак не са устойчиви на студ, а внезапните пролетни студове се случват често;

Молибденов глад - в ранните фази от развитието си слънчогледът се отличава с особени изисквания към молибдена, особено при студени, преовлажнени и кисели почви. Често се наблюдава задържане на развитието на растенията във фаза "2-3 двойка листа";

Стрес от суша или преовлажняване- и в двата случая проблемът е свързан с ограничен приток на хранителни елементи от почвата. Растенията остават слаби, недоразвити и негодни да изхранят добив;

Стрес от градушка- градушката е едно от най-жестоките природни явления. Често се поразяват най-добре развитите листа, формирани преди бутона. Затова след нараняване са необходими допълнителни хранителни вещества за подобряване растежа на здравите листа и удължаване живота на наранените, но фотосинтезиращи листа. Това мероприятие калцира раните, за да не влизат патогени в тях.

Стрес от хербициди-почвени или вегетационни-  в ранните фази от развитието на слънчогледа се внасят вегетационни хербициди, а това често се случва в условията на променливи метеорологични условия и в резултат наблюдаваме повече или по-малко фитотоксичност по слънчогледа.

Радио Видин: Изброихте все сериозни проблеми, но вие имате опит. Какво трябва да се предприеме в някоя от тези ситуации?

М.К. Екофол има дългогодишен опит при ранните грижи и преодоляване на стресове - незабавното стимулиране с комплексен листен тор с млечна киселина, активира фотосинтезата, намалява пораженията върху увредените листа и спомага за бързо израстване на нова листна маса.

Радио Видин: Да кажем по-конкретни препоръки за листно подхранване – кога и защо, с какви продукти?

Технологично правилно е листните торове да се внасят два пъти през вегетацията. Първият оптимален период е във фаза 2-3-4 двойка листа  - тогава малките растения имат жизнена необходимост по най-добър начин да се стимулира началният растеж – вкореняването и формирането на листата.

Особено подходящи за ранните фази на слънчогледа са Амино Експерт® Импулс и Амино Експерт® Суприм. Те съдържат хормони на растежа – ауксин, цитокинин и гиберелин, които съчетани с макро-, микроелементи и аминокиселини, осигуряват правилно развитие и протичане на фазите и залагане на максимален добив. В такива случаи не бива да се мисли за количеството листен тор, който ще попадне върху почвата – той пак ще се усвои чрез корените. Важното е листният тор да попадне върху вегетационния връх, да даде бърз старт и помощ в развитието на малките слънчогледови растения.

Вторият оптимален период е във фаза бутонизация, за да се подобри развитието бутона, дружния цъфтеж, опрашването, синтеза на мастни киселини. Препоръчваме листни торове с повече БОР – Лактофол Бор, Хеласол Бор, Тедигрийн за слънчоглед. Много важно е да има 2 пъти листен тор с БОР – в ранните фази и при бутонизация, защото борът не се реутилизира, т.е. горните листа не могат да го черпят от по-долните, ако е даден еднократно, по-рано в развитието. Растенията го използват само във фазата в която е даден. И затова решението е да се внесе поне 2 пъти през вегетацията.

Крайният ефект от тази технология е увеличаване на броя на изхранените семена, нарастване на добива от слънчоглед с около 15% и повишаване на масленото съдържание с 2-4 %.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Време е за призраци с Джон Хардинг

Лято е, горещо е, така че може би е време за малко разхлаждане с една смразяваща история, от която побиват ледени тръпки. Време е за четиво, издържано в традициите на класическия готически роман на ужасите, в който призраците са навсякъде, а мракът е населен със страхове и свръхестествени врагове, докато границите между реалност и фантазия са..

публикувано на 12.07.24 в 16:10

Да се влюбиш в Африка

Казват, че Африка е единственият континент, в който можеш да се влюбиш. Доказателство за това са видинчаните д-р Мая Бориславова и съпругът ѝ Стоян Иванов, които за четвърти път отидоха на континента, за да видят нови приказни места и да се докоснат до чара и непринудеността на местното население. Приключенското им пътуване се случва през..

публикувано на 12.07.24 в 15:27

Архитект по професия, винар по душа

По професия Митко Славчев е архитект и активно упражнява професията си, но може да се каже, че по душа е винар . Разказва за хобито си разпалено с часове и предизвиква истински, искрен интерес у събеседника си. Произведеното от него вино е "бутиково", с него радва близките и приятелите си на специални за тях поводи, като всеки път подготвя..

публикувано на 12.07.24 в 15:25

Кампании набират средства за животоспасяваща операция на 11-годишния Станимир от Видин

Кампании набират средства за лечението на 11-годишния Станимир Живков от Видин . За него всеки ден е борба. Предстои му поредна операция, животоспасяваща, която ще е в чужбина. В случая здравната каса не поема разходите, а за семейството на момчето сумата е непосилна.  Станимир страда от детска церебрална парализа, като усложнение към..

публикувано на 12.07.24 в 14:34

TapOut - тренировка, подходяща за всеки

TapOut тренировката е подходяща за всеки човек. Тя тонизира и зарежда, създава настроение и подпомага добрия сън. Това обясни любител треньорът Иван Иванов , който води занимания по TapOut в студио "Силвана в страната на спорта" във Видин .  По професия той е програмист, но противно на общоприетото схващане, заседналият начин на живот не е типичен..

публикувано на 12.07.24 в 13:00

Как да използваме правилно климатиците през лятото

Охлаждането с климатик в горещите летни месеци може да се каже, че един от малкото начини да се спасим от високите температури. На работното място, вкъщи, дори и на път в колата климатикът не е просто екстра, а необходимост, без която трудно може да си представим ежедневието. Като повечето електрически уреди, така и климатикът обаче трябва да се..

публикувано на 11.07.24 в 15:50
Коне без стопанин в парк

Безстопанствени коне обикалят във Видин - крие ли това опасност за жителите

Защо коне се разхождат свободно, без стопанин, в парк "Владикина Бахча" във Видин, а понякога излизат и на булеварда и околните улици?!  Случката е отпреди няколко дни и намери широк отзвук и в социалните мрежи. В парка има детски площадки, заведение, има място за разхождане на кучета, затова и попитахме хората как приемат присъствието на животните на..

публикувано на 11.07.24 в 15:48