Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Видинската гимназия на 140 години- кой урок ще помнят нейните възпитаници?

3
Снимка: Радио Видин

Сградата на най- старото видинско училище "Цар Симеон Велики" е разположена в централната градска част на Видин. Създадена в далечната 1882 година тя и до днес е най- елитното учебно заведение на територията на видинска област. Според много хора не е възможно в най- бедния регион на Европа да се намира и да работи училище, което да си съперничи с елитните европейски училища. Видинската гимназия защитава успешно своето значимо място в образователното пространство във Видин и областта. В годините добрата квалификация на учителите както и профилирането като стратегия на училището са гаранция за високото равнище на обучение и продължаване на традицията. Много са видните личности, които през годините са били възпитаници на видинската гимназия. Всеки един от тях е намерил една достойна реализация за себе си в различни области на живота. Днешният 11 май е кулминационната точка от тържествата по случай 140-ата годишнина от създаването на най-старото видинско училище- СУ "Цар Симеон Велики". Четвъртокласното училище във Видин е провъзгласено за Видинска мъжка гимназия "Цар Симеон" на днешната дата през 1882 година. Какви са настроенията в училището със 140 годишна история? На празника на Видинската гимназия разговаряме с директора на учебното заведение Ирена Гъркова:

"Предизвикателството да ръководиш хора, независимо колко са и дали е училище на впечатляваща възраст, е винаги огромно. когато, обаче хората са деца и те са 920, когато хората са мотивирани и образовани, амбициозни 65-има педагози, още 15 мотивирани служители, тогава предизвикателството става в пъти по- голямо. Като прибавим и отговорността, която е изключително тежка, да поддържаш, да развиваш с този огромен екип от хора една впечатляваща традиция, каквато е традицията на видинското средно образование, тогава всеки може да си представи колко отговорно и трудно е това ... През последните две години можем да кажем, че се справихме с трудностите, които ни предложи пандемията. Справихме се на нивото на технологичната обезпеченост, да кажем и технологичната дигитална увереност и на децата и на учителите. Успяхме да осигурим сто процента обучение от разстояние в електронна среда за нашите ученици. Училището, обаче е възникнало като социална институция и както и да наричаме дигиталната връзка между хората "социална мрежа"- това не е точно. Социалното е "очи в очи". Децата не загубиха учебно съдържание, но загубиха контакта и умението да общуват и това се вижда."- обясни Ирена Гъркова.

Видинската гимназия и днес продължава да е едно от най- предпочитаните училища в региона от много родители и ученици. Скоро приключи и мащабен ремонт на учебното заведение. Как се приема днес новата учебна среда от възпитаниците и учителския колектив?

"Ремонтът наистина е цялостен, заслугата за това той да се случи имат няколко местни администрации, които разработиха проекта за цялостното обновление за средата в града и включително две училища- нашето и природоматематическата гимназия. Този ремонт се случи и беше много трудно за всички нас. Предполагам, че за изпълнителите също е било доста трудно, но за училищната общност това беше едно доста голямо изпитание, защото две години реално ние не бяхме на едно място, а учихме на четири места с трудна комуникация, но се справихме. Ремонтът се случи и сега имаме едно прекрасно училище."- разказа още Ирена Гъркова, директор на СУ "Цар Симеон Велики".

Кулминацията на тържествата, по случай 140-та годишнина от създаването на видинското училище е днес, а това е празничната програма за деня: 

  9.30 ч - Тържествено откриване на празника на училището пред централния вход
10.00 ч - "Вечните ценности", драматизации по мотиви от литературни произведения за учениците от 5-7 клас - зала Филхармония
11.30 ч - "Приказни герои", карнавал на учениците от 1-4 клас в централна пешеходна алея от училището до площад "Бдинци"
15.30 ч - Откриване на СТЕМ център в училището
16.00 ч - "Среща на поколенията", тържествен Педагогически съвет с участието на педагогическия и непедагогически състав на училището, гости и пенсионирани учители
19.30 ч - Моноспектакъл "Камбаната" с участието на Деян Донков в Спортна зала Видин

Какви са настроенията сред възпитаниците на Видинската гимназия на празника? Обичаме училището си, казаха учениците- за нас това е най- доброто училище във Видин, а учителите са много добри:

"Голяма чест за мен е да съм възпитаник на Видинската гимназия и се чувствам изключително щастлива, че съм точно в тази среда с такава социална обстановка около мен. Базата е обновена и разликите са забележими и ние сме много доволни от това, което виждаме ... Усещането е невероятно, при положение, че знам какви велики личности на мисълта, на изкуството, на спорта и на науката са завършили в нашето училище. те са моите герои и аз се опитвам да им подражавам."- коментираха ученици от 11-а клас на видинското училище.

Потърсихме и бивши възпитаници на учебното заведение. Един от тях е проф. д-р Петко Минчев, Национален консултант по детска пневмология и фтизиатрия и началник детска клиника по белодробни заболявания към Специализираната болница за активно лечение по белодробни болести "Света София".

"Аз и моето поколение имахме уникалния шанс да бъдем учени от едни учители, които едва ли скоро ще се повторят. Нивото на обучение беше невероятно високо, изискванията към учениците бяха невероятно високи. Имаше униформи, вечерен час, почит към учителя и примерно поведение в клас ... Имаше и контрол от страна на Министерството на образованието ... Никога няма да забравя големия хол, стълбището, учителската стая ... Имахме и един много добър ученически духов оркестър, аз свирех прилично на тромпет и бях музикант в оркестъра на гимназията. Онова, което остана в съзнанието ми е дисциплина, вежливо отношение към учителите и високо ниво на обучение на моите преподаватели."- разказа проф. д-р Петко Минчев.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00