Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На работа или в университет- изборът на зрелостниците от професионални гимназии

Снимка: Радио ВИДИН

Какво ще правят зрелостниците, които завършиха професионални гимназии- ще започнат работа по специалността си или ще продължат образованието си в университет? В "Посоките на делника" говорим с млади хора след изпита им по практика за добиване на професионална квалификация.

Цветан Лозанов е от село Динково, община Ружинци. Завършва Професионалната гимназия по селско стопанство "Г.М.Димитров" в град Дунавци, специалност "Лесовъд". В училището го записва баща му. 

Сега Цветан не съжалява за този избор, защото има професия. 

"В нашето село Динково имахме училище, но нямаше професия. Татко ми реши, че трябва да уча тук. Сега излизам горски, професия лесовъд. Засега за работа ще мисля. Тук учиш всичко на теория. Като започнеш да работиш, свикваш и с практиката. Много по- добре е за децата да знаят за какво ходят и да се трудят. Иначе ти какво правиш? Завършваш само 12 клас без професия", смята Цветан.

Марина Иванова е от Видин, възпитаник на ПГСС в град Дунавци, специалност "Лесовъд". В училището се мести в 10 клас. 

"Изучаваме сечи, как се отглеждат гори. Както госпожите ни обясняват, разбираш всичко. С нетърпение чакаме резултатите от матурите и след това ще разберем кой накъде ще поеме и какво иска да прави. Аз искам много неща. На мен светът ми е в различни цветове. Все още не съм се ориентирала кое точно искам и с кое да се захвана- дали да продължа нещо с професията, която е в това училище, или нещо съвсем различно. Имаш една професия зад гърба си, един ден в живота напред не знаеш каква възможност ще ти се отвори и е хубаво да имаш това зад гърба си", коментира изборът на професия Марина.

Гергана Георгиева и Кристън Райкова са възпитаници на ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Гергана е със специалност "Компютърна техника и технологии", а Кристън Райкова - "Икономика и мениджмънт". На изпита по практика Гергана сглобява цял компютър, прави диагностика на системата и след това мрежови кабел. Казва, че не е сложно. Изпитът по практика на Кристън е свързан с дипломния й проект за местни данъци и такси- попълва данъчни декларации, свързани с доходите на физическите лица. 

"Завършвам училище с професия "Компютърен техник" и имам такава специалност, документ, който може да се използва при кандидатстване за работа. Аз мисля да продължа да уча висше, повечето от моя клас са се насочили така, защото е много по-високо платено, ако вече имаш диплома за висше образование и след това си търсиш работа", каза Гергана.

Младата дама ще надгражда наученото в училище. Иска да учи специалност "Инженерна информатика" в Химикотехнологичен и металургичен университет. 

"Аз след 12 клас излизам с професия "Икономист". Ние също получаваме такъв документ за квалификация и можем да работим. Но аз съм се насочила към Пловдивския университет "Паисий Хилендарски" с "Бизнес мениджмънт". Още след 7 клас много исках да вляза с икономика и точно в това училище. Просто много обичам математиката. Интересно ми е къде отиват парите на общините и на самата държава и  какво се случва с тях", споделя Кристън.

Валентина Петрова, Искрен Войнов и Ивайло Иванов са възпитаници на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин. Тримата са със специалност "Готвач". 

"Аз много се чудих като избирах училище и накрая са спрях на това. Реших, че това е най- добрият избор, защото се излиза с някаква професия. Докато, примерно в гимназията или в математическата, там не е така. Училището ми дава знания в областта. Лятото ще работя по професията след това мисля да ходя да уча висше в София- компютърно инженерство. Защото това ме влече повече", каза Валентина.

"Аз ще се занимавам с нещо различно, не мисля да е с тази професия. Защото не смятам, че бих се справил в такива по- големи ресторанти и кухни. Интересно ни е, но ние сме влезли с идеята да имаме някаква представа как да си сготвим на нас", каза Ивайло Иванов.

Искрен и Ивайло ще учат "Инженерство и програмиране" в Химикотехнологичен и металургичен университет.

"Аз от малък се занимавам с компютри. Това си ме влече повече. Изпратиха тест от самия университета, който ние тук пет човека решихме и всички излязохме с добри оценки над 5,50. Лесни неща няма", смята Искрен.

Защо и как избират да завършат средното си образование младите хора и какво съветват седмокласниците за избор на училище може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00