Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще звучи ли повече българска музика в родния ефир?

2
Снимка: Радио Видин, Архив

Комисията по култура и медии в НС одобри повече българска музика да звучи в ефира на БНР и БНТ. Популяризирането на българската музика в обществените медии бе обсъдено на заседание на парламентарната комисия по културата и медиите. От партия "Възраждане" предложиха законът да задължава БНР и БНТ 50% от музиката в ефира им да е българска. След разгорещени спорове, повечето от участниците в заседанието на парламентарната комисия подкрепиха законова регламентация за повече българска музика. Предстои да бъдат конкретизирани законовите текстове. Ще звучи ли в крайна сметка повече българска музика в ефира на Националните медии и трябва ли това да се случи със законова промяна? Депутати от ПП "Възраждане" настояха за квота от 50% българска музика в ефира на националните медии. На какъв етап е в момента това предложение- това попитахме лидера на партията Костадин Костадинов при визитата му във Видин:

"Приключи дискусията, която предварително направихме и предстои да бъде приет самият законопроект. Смятаме, че така е редно да се постъпи ... Общо взето отношението беше доста позитивно от страна на представителите на българската музика и не чак толкова позитивно от страна на управляващите партии, незнайно защо. Съответно тази и по- следващата седмица ще внесем въпросното предложение, то не толкова голямо, не е много обемно и касае само обществените медии. Ние не можем да наложим на частните медии подобни ограничения, но смятаме, че така може да се покаже един много хубав пример и да се стимулират самите медии да пускат повече хубава българска музика, както  и да се стимулират българските изпълнители да правят повече българска музика, защото трябва да има и качествена такава българска музика, която да се слуша."- обясни Костадин Костадинов.

Генералният директор на БНР Милен Митев отбеляза, че Радиото и в момента се опитва максимално да подкрепя българските артисти. 

"Смятам, че всички ние сме убедени, че и БНР и БНТ трябва да правят повече в подкрепа на българските творци. В случая си представям, че тази дискусия е по- скоро дискусия, относно детайлите, по какъв начин точно да бъде институционализирана тази подкрепа евентуално във вид на някаква законодателна промяна. Смятам, че трябва да сме предпазливи с едно законодателно изменение, което с административни мерки ще регулира нещо, което е в сферата на изкуството. С тази уговорка, отново заявявам, че Националното радио е склонно да подкрепи всяка една инициатива, която ще е в полза на българските артисти."- каза Милен Митев.

Изпълнителят Радослав Иванов, с артистичен псевдоним Лорадо е роден в столицата, а връзката му със Северозападна България е белослатинското село Алтимир, от където е жената до него- Елица Дамянова. Радослав е поп- певец, а с музика се занимава от малък. С него разговаряхме за предложението за въвеждане на квоти за БГ музика в родния ефир. 

"Световният опит досега показва, че ние не сме някакъв особен случай. Квоти за местна, т.е. национална музика има дори в Азия, в Африка, а ние къде сме на картата? В Южна Африка има 20% квота за национална, тяхна африканска музика, Нигерия- 80% тяхна музика в национален ефир и това не е само за две медии, това е за всичко. В Украйна, които са във война и е такава разруха има 25% квота за родна музика. Филипините- четири филипински песни на час, а ние къде сме на картата питам аз? Аз в момента правя нова песен, казва се "Сто влюбени думи" и като я нося по радиата, просто навсякъде ми се казва, че не пускат българска музика. Знаете ли колко е унизително това? Аз съм вложил едни 2000 лева в тази песен от залъка на детето ми, вместо да си отидем някъде на почивка, правя песен, която никой не иска да излъчва, защото в България, в български радиа, в български медии казват, че не излъчват такава музика."- обясни  Радослав Иванов- Лорадо.

Попитахме и видинчани одобряват ли направеното предложение за въвеждане на квоти за повече БГ музика в ефира на Националните медии.

"Аз съм "за", повече от нормално е да държим на своето все пак, подкрепям инициативата по всякакъв начин. За жалост сме забравили откъде идваме и накъде отиваме в тая световна глобализация ... Ако става въпрос за радио Видин, то те са си повече, те нямат нужда от тази критика. Музиката се чувства по тоновете, по изпълнението, но когато не се разбира езика е нищо. Може американците и испанците да пеят за любов, но друго е като го чуеш на български."

Повече по темата чуйте в звуковия файл към материала, а клипът към песента "Акустично докосване" на Лорадо можете да видите тук.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03