Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Математическата гимназия във Видин чества 50 години

Снимка: Радио ВИДИН


Видинската математическата гимназия отбелязва 50 години от откриването си. През първите години възпитаниците на гимназията са учили на две смени в гимназия "Димитър Благоев". Първата учебна година училището, което днес е познато като Природо-матемаческа гимназия "Екзарх Антим І" започва с 305 ученици и 21 учители. От учебната 1983/84 година гимназията става собственик на сградата известна като "зеленото училище", която е дарение от Екзарх Антим І. След разкриване на нова паралелка по "биология" през 1988 г. училището сменя името си на Природо-математическа гимназия. 2011/2012 година е първият прием в училището на деца след 4-ти клас. Именно през тази учебна година училището приема най-голям брой ученици. И така, на връх 40-та годишнина през 2012 година гимназията се мести в сегашната си сграда, в квартал "Калето", разказа за Радио ВИДИН Румяна Петрова, директор на учебното заведение, възпитаник на училището и преподавател по физика и астрономия от 1984 година:

"През 2011/2012 година училището достига най-големия си брой ученици - 605 ученици и 35 преподаватели. През същата 2011/2012 година след мое искане, училището добива право да разполага с настоящата си сграда. Много ентусиазъм, много вълнение, но всичко това беше много бързо попарено след като влязохме в сградата, защото всичко беше изключително много занемарено. И тук малко нещата ни се отразиха, както на настроението, на самочувствието... Но слава богу, като че ли Господ ни е орисал да ни върви в добра посока. Следващата година ни бяха отпуснати първите средства за ремонт на санитарните възли, след това сградата ни беше изцяло санирана. И разбира се вече 2018 година беше направена и първата копка по национална програма "Региони в растеж"... В настоящият момент ние можем да се похвалим с една изключително богата база, реновирана, отговаряща на съвременните изисквания... Можем с гордост да кажем, в момента учители и ученици посрещаме нашия 50-годишен юбилей с изключително много успехи, медали, грамоти, класирания на национални и международни състезания."

По повод юбилея гимназията е инициирала и реализирала редица прояви до този момент. Кулминацията на честването ще е на 17 юни, когато предстоят няколко събития и голямо тържество, допълва Румяна Петрова: 

"Ние проведохме редица мероприятия - математическия маратон, след това спортни мероприятия, ден на отворените врати, но бяха разпредели във времето хронологично, така че да не се получи натрупване в последния месец. Конкретно за 17 юни първото събитие, което сме го запланували, това е шествието под надслов "да съберем семейството" от 10 часа, което ще тръгне тук от двора на Математическа гимназия. В 11 часа има баскетболен мач на звездите от математическата. От 16 часа имаме представяне на филма "50 години определяме бъдещето" в Конферентния център на областна администрация. От 18 часа е юбилейния ни концерт в залата на Драматичния театър."

Всеки гост на концерта ще получи алманах. В него ще са подредени известни и успешно реализирани възпитаници на Математическата гимназия, сред които са:
Мариета Георгиева, зам. министър на образованието; Иво Атанасов, депутат от ИТН; Надя Антонова, юрист и бивш депутат; Пламен Стефанов, бивш областен управител; Анелия Влаховска, зам. областен управител; Герго Гергов, бивш кмет; Борислава Борисова, настоящ зам.-кмет; Добри Дилов, бивш зам.-кмет; Любомир Низамов, бивш областен управител и бивш началник на Дунав мост 2; проф. Милияна Станиславова, декан на математически факултет на Алабама, САЩ; Любомир Станиславов, шеф на автомобилния клъстер в България; доц. Ангел Живков; проф. Любомир Гаврилов; Огнян Кабранов, шеф на екип в силиконовата долина; проф. Валентин Джонов, преподавател на годината в университета в Берн; много лекари и др. успели хора.

В края на разговора Румяна Петрова сподели също, какво означава за нея това да е директор на Математическата гимназия:

"По-принцип да си директор е отговорност, но да си директор на Математическа гимназия, която си завършил, която са завършили твоите две деца и добре са се реализирали в живота е огромен товар, но е сладък товар. Защото имаш прекрасни ученици, блестящи таланти, в математиката, в природните науки в спорта и имаш невероятни колеги, които те подкрепят..."

Директори на гимназията преди Румяна Петрова са били Здравко Дамянов и Георги Иванчев. В училището към този момент се обучават 484 деца, преподавалите са 37.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Симфониета-Враца излиза на една сцена с Найджъл Кенеди

Симфониета-Враца ще съпровожда емблематичния британски цигулар Найджъл Кенеди в предстоящите му концерти в България. В програмата е включен авторски концерт на виртуозния цигулар и композитор, който е най-новото му и мащабно произведение. Вдъхновен е от Бетовен. Пренася духа на великия композитор в съвремието, без да губи неговата оптимистична..

публикувано на 08.01.25 в 13:00

Завърши проект за обновяване на улично осветление във Видин

Проект за модернизация на улично осветление приключи във Видин . Монтирани са близо 1000 лед осветителни тела. Проектът е на местната управа и се финансира по Националния план за възстановяване и устойчивост. "Средствата по него са 466 899,31 лева", подчерта Десислава Тодорова , заместник-кмет по европейски политики и инвестиции...

публикувано на 07.01.25 в 17:25

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00