Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Константин Кучев: От малък мечтаех да свиря на средновековните инструменти "хърди-гърди" и "индийски ситар"




Снимките на историческата българо-френската продукция "La Belle Dame sans Merci", която се снима във Видин доведоха в града различни колоритни хора. Един от тях е Константин Кучев, който се превъплъти в един от придворните музиканти на краля. Той стана популярен в страната ни още през 2014-та с участието си в музикалните формати "България търси талант", както и в "Гласът на България" през 2019-та година. Константин от малък пее и свири на цигулка и китара, а още от ученик мечтае да свири на средновековният инструмент хърди-гърди. Инструментът има колело, което докосва струните и клавиши, като на пианото. Тоест с клавишите правиш тона, а с колелото, подобно на лъка на цигулката, задвижваш самите струни, обяснява Константин:


"Мечтаех си за един от тях, който има няколко имена - наричат го "замфона" в Испания, "La Vielle à Roue" във Франция и хърди-гърди е интернационалното му име, така е известен в Англия и в Щатите. И наскоро си говорихме с разни хора, че трябва да му измислим и българско име, тъй като той няма и за момента съм се спрял на името "въртело", защото той е инструмент, на който се върти, върти, върти до безкрай, като една безкрайна цикличност, един безкраен кръг, който свириш на струните... Тъй като той е средновековен инструмент, през IX и Х век е започнал да се появява, първо е бил доста голям, свирили са на него двама човека. Бил е подобно на органа в църквите - единия човек е свирил само на клавиатурата, а другия е въртял колелото, бил е с такива размери. Вече еволюцията му е достигнала до там, че вече един човек да свири на него, като с лявата си ръка свири на клавишите, а с дясната върти колелото." 






Другият инструмент, на който Константин мечтае да свири от ученик е индийски ситар:


"Той е предшественик на китарата със 7 основни струни и 12 резонансни струни. Тези резонансни струни отдолу придават един много богат обем от тонове. Докато свириш мелодия, през това време, тези струни звънят и дават една много по-пъстра, богата звучност, която е характерна за индийския ситар, който Рави Шанкар е донесъл в Европа и в света, и сега дъщеря му Анушка Шанкар продължава."



И хърди-гърди, и индийският ситар не могат да се намерят в България. 

"Отне ми години наред. Първо съм ги слушал на касетка, нямах интернет като дете. После започнах да проучвам кой свири на тях, от къде могат да се вземат. И всъщност преди няколко години вече се свързах със самите хора, които съм слушал като дете тези албуми, и те ме насочиха от къде да си купя хубави инструменти, които наистина да свирят, да не бъдат някакви имитации. Трябва да се запознаеш с хора, които имат представа от тях или пък да си ги купиш от самите майстори лютиери, които ги правят."



Константин купува индийския ситар от Индия, а хърди-гърди от Франция. Тези инструменти са древното, но и бъдещето звучене според Константин, тъй като по някакъв начин връщат към корените.

"Те са свързани много с фолклора и то с фолклора, с неговата първичност, в която всички фолклори се преплитат. Когато се докосват българският, като цяло балканския фолклор, до други, дори и до африканският, скандинавският, индийският, еврейският, т.е. самите корени. Също интересно е, че те еволюират. Всъщност хърди-гърди не е достигнал своя праг на еволюцията. Например цигулката вече е стигнала своето пълно съвършенство."




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Съборът на

Започва международният събор на прохода Кадъ Боаз

Международният събор на прохода Кадъ Боаз започна днес, 19 юли и ще продължи до 21 юли. Границата със Сърбия ще бъде отворена и през трите дни. Официалното откриване ще бъде в събота, от 10.00 часа в българската част. "Поканили сме посланика на България в Сърбия, сръбския посланик в България. Не са потвърдили засега, но очакваме да..

публикувано на 19.07.24 в 11:56

От мечта до реалност: Петя и Мими с успешна пекарна във Вършец

Днес ви срещаме с две сестри, близначки, които са родом от Вършец - Петя Иванова и Мирослава Янчева . Преди 15 години Петя заминава със съпруга си за Великобритания, където се занимават с най-различни неща. Едно от тях е и сладкарството. Петя не е сладкар по професия, но повече от 24 години прави сладкиши и печива. След като дълго време обмисляли..

публикувано на 18.07.24 в 17:00

Във Видин организират 30-о изкачване на връх Миджур

Видинското туристическо дружество "Бонония" организира масово изкачване на връх Миджур в първата събота на август. Видинският еколог и фотограф Богомил Петров традиционно всяка година участва в изкачването, на върха организира конкурси и поставя фотоизложба. Спомня си, че за първи път организирано изкачване на върха прави група от Белоградчик:..

публикувано на 18.07.24 в 16:45

Какви са последствията от горещите вълни

Температурите на Балканския полуостров и на север от него са с между 12 и 14 градуса над средните максимални за сезона. Това продължава цяла седмица, макар че в началото, когато започна вълната беше не толкова интензивна. Това каза д-р Зорница Спасова на онлайн събитие на тема "Защо горещите вълни в Европа и у нас зачестяват?". Зорница Спасова..

публикувано на 18.07.24 в 16:41

Колко горещо ще бъде това лято

Над 10 дни продължава горещата вълна в България, с температури около 40 градуса. Видин не прави изключение от общата картина, въпреки че районът се отличава с малко по- особен климат от останалата част на България.  "Всяко лято във Видин е топло. Всяко лято има температури над 35-36 и повече градуси. Понякога Видин също се явява и като колос...

публикувано на 18.07.24 в 16:34

Община Белоградчик иска да изгради граничен пункт със Сърбия

В петък, 19 юли, ще бъде отворена границата със Сърбия между селата Салаш, община Белоградчик и Ново корито в Княжевац, Сърбия. На българо-сръбската граница започва 99-ото издание на международния събор при прохода Кадъ Боаз. От години се говори за изграждане на граничен пункт на Салаш-Ново корито. Сега Община Белоградчик е изпратила..

публикувано на 18.07.24 в 15:18

Музеят във Видин дигитализира артефакти

Филм представя колекциите на Видинския музей . Заснет е по сценарий на археолога д-р Ваня Ставрева . В създаването му участват също уредниците Николай Казашки, Светослава Светославова и д-р Катерина Дюлгерова. Изработен е по проект, чиято цел е да помогне на музейните работници от пограничните райони на България, Румъния и Сърбия да подобрят..

публикувано на 18.07.24 в 14:10