Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Усилна жътва кипи из българските поля

Снимка: Радио ВИДИН

Земеделието, в частност зърнопроизводството в област Видин, се развиват добре. Не може да се отрече обаче, че икономическата криза се отразява и на земеделието, а състоянието му зависи и от положението в държавата. 

Годината е трудна за всички, коментира в "Земята, която ни храни" Янчо Василев- директор на Областна дирекция "Земеделие" във Видин: 

"Трудна година за земеделието. Война, инфлация, цени- всичко това дава отражение. Всичко е свързано с несигурност, защото земеделците не са наясно на какви цени ще тръгне зърното... Заради високите цени много от земеделците не успяха да наторят и да извършат съответните обработки и пръскания, това доведе до малко по-лоши резултати... "

Янчо Василев посочи, че в съседни землища добивите се различават съществено заради различното количество паднали валежи:

"В общини Брегово и Ново село валежите са под 20 л./ кв.м. за юни, а в Белоградчик и Чупрене валежите бяха около 90 л./ кв.м. Това естествено оказва влияние..." 

Преди дни официално бе даден старт на жътвата във Видинско. По ред причини добивите при есенниците ще са по-ниски, коментира Янчо Василев:
"Например ечемика в някои от земеделските стопанства като добив е под 300 кг, в други- около 600 кг/дка... Ечемикът узря без време, зърната останаха дребни, неохранени, което рефлектира върху добива. Подобни са разликите и при пшеницата.  В Златорожието добивите са между 350- 480 кг/дка, в други мина 520 - 530 кг. Като качество, слава богу, мисля, че е добро, хлебопекарните качества- също... би следвало да има един добър пазар... На някои места започна и прибирането на рапицата... В горната тераса жътвата тепърва започва... Ще гледаме нагоре и ще се молим за хубаво, подходящо време за жътва. Дано успеят земеделците да приберат навреме. Важно е всяко зърно да влезе в хамбара..." 

Малко над 330 хиляди декара са засети с есенни житни култури, площите с рапица са малко над 15 хиляди декара. Почти половината от засетите площи са ожънати, до седмица-две се очаква жътвата в ниската тераса да приключи. 

Заради късната сеитба и недоброто развитие на рапицата, има площи, които са презасети, а земеделците се надяват на добив от пролетниците. На този етап състоянието им е много добро, слънчогледът се развива добре, но по-късната сеитба в някои землища може да компрометира добивите, защото за всяка земеделска дейност има определени агротехнически срокове, които е добре да се спазват.

В края на миналата седмица с ритуал по зажънване и в землището на община Брегово бе даден официален старт на жътвената кампания в област Видин. На празника, организиран от Видинския съюз на зърнопроизводителите, присъстваха земеделски производители от целия регион. Почти е прибрал зърното Лъчезар Лазаров, който отглежда около 4 000 декара в землището на община Брегово. При него средният добив е около 450 кг/дка. 

Домакини на празника бяха зърнопроизводители от село Балей и семейството на Илиян Койманов. Борис Койманов от малък е по полята, а тази година е завършил и агрономическа специалност в Пловдивския университет. При него добивите са около 500 кг от декар при житото и около 700 кг. от ечемика. Убеден е, че земеделието изисква знания и умения: 

"Трябва постоянство, да си упорит и да не си мързелив... и знания, защото земеделие не се прави толкова лесно, колкото си мислят хората..." 

Земеделието е един от най-развиващите се отрасли в областта, каза пред гостите Жечко Андрейнски- председател на видинския съюз на зърнопроизводителите. Над 346 хиляди декара пшеница, 8 хиляди декара ечемик и около 20 хиляди декара с рапица се очаква да бъдат прибрани в кампанията. Заради неблагоприятните климатични условия добивите ще са по-ниски, но зърнопроизводителите се надяват да компенсират с пролетници, които се развиват добре: 

"Искаме в бранша да има предвидливост и устойчивост... Ще работим за възстановяване на поливното земеделие, това ще помогне при едно бъдещо засушаване"- посочи Жечко Андрейнски. Иначе на церемонията при зажънването в Балей присъстваха и официални гости, сред които областният управител Любен Иванов, директорът на Областна дирекция Земеделие Янчо Василев, директорът на Фонд Земеделие Любомир Здравков, видинският митрополит Даниил, всички те поздравиха земеделците. 

А след официалните слова, самодейци от читалищата в Брегово и Връв представиха  ритуала "зажънване" и поздравиха домакина Илиян Койманов- съвсем естествено наричанията и песните бяха на влашки език. Жътварките наричаха: "Хайде, хора, на жътва. Да съберем каквото Господ ни е дал!... Да ожънем класовете, да напълним хамбарите, мелниците да мелят, хлебарите хлябове да месят! Благодарим, Господи, за житото, което си ни дал тази година, догодина повече да ни дадеш, хамбарите да са по-пълни!  Хайде, хора, да жънем, да пеем и да танцуваме! Хайде, майстори, приемете каквото ви даваме и да го пазите за жътвата догодина!"
 Домакинът благодари и пожелава на всички берекет. В звуковия файл чуйте поздравите и ритуала в автентичния му вид.

Усилна жътва кипи навсякъде из българските поля. Знойна е и жегата, но кога, ако не по време на жътва, температурите ще са високи.
Какви са очакванията за агрометеорологичните условия и състоянието на културите през юли- чуйте Леночка Ангелова - директор на метеорологичната станция в Монтана: 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Всяко благо е от Бога – нека се научим да го ценим

Шестата Неделя след Петдесетница , която отбелязваме днес, Църквата ни напомня, че Господ Иисус Христос винаги снизхожда към немощите на човеците, независимо кои са, какви са и дори от каква вяра са. "И като видя Иисус вярата им, каза на разслабения: Дерзай, чедо, прощават ти се греховете!" /Мат: 9-2/ В днешното евангелско..

публикувано на 04.08.24 в 08:00

Кой се крие зад „Този чаровен мъж“

Екипът на вестник „По-странни времена“ , с който се запознахме миналата седмица, отново е тук, с някои нови членове, готов да се справи веднъж завинаги с нов проблем – вампири, които не би трябвало да съществуват. Поне така твърдят всички запознати, в това число и старият Когс – човек, прокълнат да казва само истината. Е, тези явно не знаят, че не..

публикувано на 02.08.24 в 16:00

Деца-доброволци във видинската библиотека

От началото на лятната ваканция видинските библиотекари имат помощници. Деца-доброволци по няколко часа на ден помагат в "Детския отдел" на  Регионална библиотека "Михалаки Георгиев".  Първоначалната идея е децата да помагат на трудно подвижни хора да стигнат до отдела, заради липсата на асансьор в сградата, както и да пазят багажа..

публикувано на 02.08.24 в 15:14

Галина Георгиева от Видин и нейните разностранни интереси

В "Хоби, професия" днес ви срещам с една много дейна и широко скроена дама- видинчанката Галина Георгиева. Тя е на 75 години, спомня си за многото културни дейности, в които тя се включва от малка, продължава и като голяма, а днес се опитва да не пропуска нито едно културно събитие във Видин.  От дете има интерес към много неща - пеене:..

публикувано на 02.08.24 в 15:00

В Ослен Криводол се подготвят за фестивала "Ослен Фест - селски Ренесанс"

Село Ослен Криводол се подготвя за  третия фестивал "Ослен Фест - селски Ренесанс". В четирите дни от 22 до 25 август организаторите предвиждат множество дейности и събития, насочени към съживяване на българското село като специално внимание се  на доброволчеството. Фестивалът е добър повод за среща със съмишленици и приятели, като програмата има..

публикувано на 02.08.24 в 14:10

С "Тоска" се открива деветото издание на "Опера на върховете" в Белоградчик

За девета поредна година Белоградчишките скали ще се превърнат в оперна сцена и ще посрещнат световно известни артисти. Седем постановки ще бъдат представени на започващия днес фестивал "Опера на върховете - Белоградчишки скали", каза директорът на Софийската опера и балет акад. Пламен Карталов.   "Започваме с огромна увереност и благодарност за..

публикувано на 02.08.24 в 11:15

Експерт: Цената на пшеницата ще върви надолу

Колко зърно са добили българските земеделци, какво е качеството му и каква е пазарната ситуация, какви са прогнозните цени на пролетните култури- в " Земята, която ни храни " отговор на тези въпроси дава Борис Ангелов , представител на Софийската стокова борса в Монтана.  Около 6 милиона тона е добитата пшеница към момента. Средният добив се..

публикувано на 01.08.24 в 18:30