Намалял е трафикът на тирове през видинските села Цар Симеоново, Ботево и Арчар, но ограничението за преминаване на тежкотоварни автомобили през селата не ги спира напълно.
От седми юли третокласният път Добри дол- Дъбова махала Монтана в областите Видин и Монтана не е разрешен за тирове. Целта е повишаване на пътната безопасност в населените места, през които минава трасето, както и по второкласния път Дунавци- Цар Симеоново и Арчар, който се свързва с него, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура". Товарните автомобили над 12 тона са отклонени по първокласния път между Видин и Монтана, но не всички спазват забраната.
В Цар Симеоново доскоро хората се оплакваха, че потокът от преминаващи тирове не им дава покой. Сега камионите са по-малко.
"По-спокойно е. По-малко коли минават, за големи коли говорим. Иначе се напукаха къщите. Не можем да спим. Шумно е постоянно. Дано да спре това движение, иначе става страшно, ще паднат къщите", казва 90-годишният Евгени Маринов.
"Можеш да си вършиш работата. Не се стряскаш. Вярно е, че минават, но не толкова много. Преди като почнат по 7-8, по 10 минават, един след друг. Все едно, че се събират на едно място и тръгват“, обяснява Венелинка Петрова.
Ограничението за преминаване на тирове не спира всички.
"Има промяна, но все още някои шофьори се опитват между капките да минат. Срещнахме 5-6 камиона в едната посока и още толкова в другата", обяснява Цветан Вълчев.
В селото настояват за по-строг контрол на пътя, каза кметският наместник на Цар Симеоново Ивайло Томов:
"Като оптимално получаване на нещата, трябва просто пътна полиция да дойде на място, дали в Симеоново, дали в Арчар, няма значение. Сигурен съм, че има такива, които злоупотребяват. Мисля, че ако и пътна полиция малко помогне, нещата ще са перфектни."
"Ако има кой да ги глоби тези хитреци тук, дето минават между капките, няма да има проблеми", е мнението на Цветан Вълчев.
Контролът по спазване на въведеното ограничение е на "Пътна полиция", уточнявт от Агенция "Пътна инфраструктура". Забраната не важи за преминаването на автобуси.
Отговорите на големите житейски въпроси, представени със средствата на комедията и талантът на младите български актьори Луиза Григорова - Макариев, Боряна Братоева и Христо Пъдев, са събрани в спектакъла "И верният отговор е..." на режисьора Мартин Каров. На 5 март публиката във Видин ще може да гледа и да се забавлява с историята, която разказва..
Четири нови български късометражни филма, разкриващи дълбочината на българските традиции и култура, ще бъдат представени във Видин . Селекцията "Български митове и легенди" е на колектива на най-голямата мрежа за късо кино - "Кинематограф". Мисията на платформата е да популяризира късометражното кино и да го среща с по-широката публика, тъй като..
Преди 89 години на днешния ден Видин се сдобива с герб . Той е изработен по идея на тогавашния кмет д-р Бърни Бончев, който много искал Видин да има символ, който да обхваща целия облик на града и да го представя по най-добрия начин. Проектът на герба е одобрен на заседание на Общинския съвет на 18 февруари 1936 г. и се взема решение да бъде..
Отборът по английска реч и дебати "BEST" на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди . Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите: "Аз и..
Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..
Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..
Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..